Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf lidovců: Být ve vládě je pro nás nyní zbytečné, nejde nám o posty

  14:20aktualizováno  14:20
Jde nám o principy, ne o posty, tvrdí předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který ve vedení strany prosadil odchod lidovců do opozice. Podle něj si velké strany vystačí samy a pro KDU-ČSL je pak zbytečné být ve vládě, kde by nemohla prosazovat svůj program. Rozdělení strany podle něj nehrozí, spory vyřeší květnový sjezd.

Jiří Čunek odvádí lidovce do opozice. Je přesvědčen, že to straně před volbami prospěje. | foto: Michal Šula, MF DNES

Pane předsedo, co se dělo na jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL? Prý jste rozzlobeně předčasně odešel.
Pan Kalousek požádal silným a přehnaným způsobem, aby jeden z přihlížejících opustil sál. Udělal to skutečně emotivním způsobem, načež se ten člověk zvedl a řekl, že odejde. Přitom nic neudělal, jen mlčky seděl. Když odcházel, tak ho Kalousek urazil nelichotivým slovním doprovodem a já jsem se proti tomu postavil, že tady nebude nikdo nikoho urážet. Takové chování je mezi křesťanskými demokraty nepřijatelné a Mirek Kalousek se jej pod vlivem alkoholu dopustil už mnohokrát...

Dnes to bylo také pod vlivem alkoholu?
Dneska nevím, ale v jiných případech alkohol hrál roli.

Byl to někdo z poslanců, kdo odešel?
Ne, jeden z pracovníků. On (Kalousek) s tím člověkem má údajně mnohaleté spory, ovšem tak se chovat nemůže. (šlo o Jaroslava Orla, spolupracovníka Cyrila Svobody, pozn. red.)

Část lidovců žádá nové jednání o vládě

Pane předsedo, co se to děje v KDU-ČSL? Mám na mysli včerejší rozhodnutí celostátní konference, že se na vládě nakonec podílet nebudete, nyní tyto hádky.
Nic dramatického. Je tady jednoznačné usnesení, kdy celostátní konference rozhodla, a je na nás všech, abychom její rozhodnutí respektovali. Nic více, nic méně. Myslím si, že tuto vládu KDU-ČSL nepotopila, jako jediná z parlamentních stran držela koaliční linii a nechtěla poškodit zemi tím, že uprostřed předsednictví padne tato vláda. To se samozřejmě nepodařilo a my chceme, aby tuto odpovědnost na sebe tímto krokem vzaly jiné strany - ať to řeší, ať předvedou, jaké mají řešení. My jistě v konstruktivní opozici podpoříme všechny dobré kroky, které bude vláda dělat.

Nepodřezává si ale KDU-ČSL větev sama pod sebou? Voliči to, že budete v opozici, nemusí ocenit a vy jen přijdete o místa ve vládě. Velké strany tak možná budou rády a klidně se bez vás obejdou.
Podle toho, jak se chovají, tak rády nejsou. Já jsem přesvědčen, že my jsme si větev nepodřezali. Naopak jsme stranou, která tam vůbec nemusí být, protože ty dvě velké strany si teď mohou rozhodovat, jak chtějí.

Něco jiného byla situace po volbách - tehdy se vytvořila koalice, tam náš úkol byl důležitý a bylo to v pořádku. Teď si myslím, že to v pořádku není. Náš úkol byl, že jsme měli dovládnout do konce předsednictví, a to především proto, aby Česká republika nevypadala v očích světa tak, jak teď vypadá - jsme nějakou nevypočitatelnou, nevyzpytatelnou banánovou republikou.

Myslíte tedy, že ODS a ČSSD si bez vás vystačí?
Pro nás je úplně zbytečné tam být. Myslím, že KDU-ČSL nemusí být vždy tam, kde je zbytečná, kde její hlas není slyšet, kde její program není prosazován, jen proto, aby měla nějaké dva ministry nebo nějaké posty.

Nepoškodí tento podivný obrat vaši stranu před volbami? Tedy to, že v neděli jste byli ochotni podílet se na vládě a o den později už je tomu jinak?
Ale my jsme při tom jednání jednoznačně vyjádřili, že to je předběžná dohoda, kterou musí schválit příslušné strany.

Podle mých informací to bylo těsné hlasování - zhruba 33 hlasů ze šedesáti.
Nebylo těsné. Konference má 91 lidí, přítomno bylo o třetinu méně a z těch, co tam byli, přesvědčivá většina hlasovala pro. Bylo to asi 34 hlasů.

Co byl ten hlavní argument? Že už jste v takové koalici zbyteční?
Hlavní argument je ten, že jsme stále tvrdili, že kvůli zájmům České republiky má do konce předsednictví dovládnout tato vláda.

Což je nyní neprosaditelný požadavek...
A jakákoli jiná vláda, která se skládá na nějakém mnohakoaličním principu, je vládou, kde malé strany nehrají žádnou roli. ODS a sociální demokracie mají přes 140 hlasů a na ústavní většinu potřebují 120 hlasů.

Nebojíte se, že odchodem do opozice sejdete z očí veřejnosti?
To je argument podle mne lichý. Přeci můžeme být v opozici, když v koalici nemůžeme nic prosadit.

Může se ale také stát, že předčasné volby nebudou, protože poslanci je nepodpoří, a nový kabinet bude vládnout až do řádných voleb. Jste připraveni být v opozici tak dlouho?
Nic se nestane, tento kabinet má být kabinetem pouze úřednickým, který se politicky nemá vůbec nijak vyhraňovat.

Co bude pro stranu znamenat, když Miroslav Kalousek a jeho poslanci tvrdí, že budou dohodu a novou vládu podporovat i nadále? Nehrozí, že by konečně - v této vypjaté situaci, před vaším sjezdem, před volbami, po pádu vlády - došlo k tomu, o čem se už dlouho mluví, a sice k tomu, že se ony dva znesvářené tábory ve straně nadobro rozejdou?
Poslanecký klub tu není od toho, aby řešil tyto věci. Ty musí řešit celostátní konference. Jak se rozhodne nějaký poslanec, to je jeho věc.

Kalousek má jasno, za lidovce už kandidovat nebude

Podle vás tedy rozštěpení strany v tuto chvíli nehrozí?
Jsem přesvědčen, že nějaké názorové tábory tu jsou, ale sjezd to vyjasní.

Neuškodil jste si vy sám před sjezdem tím, že odvádíte KDU-ČSL z nové vlády?
Myslím naopak, že to naše rozhodnutí bylo správné. Ta dohoda byla deklarována jako předběžná, já jsem se snažil vyjednat maximum. Nebyl jsem s tím úplně spokojen, nicméně musel jsem něco přinést domů. A když tedy to, co se podařilo vyjednat, nebylo schváleno, pak to znamená, že to nevyhovuje KDU-ČSL. Ale jsou to především principy, nejsou to posty.

Včera jste také zároveň posunuli termín konání vašeho sjezdu, bude dříve. Už jste se rozhodl, zda budete své předsednické křeslo obhajovat?
Já jsem řekl jednoznačně, že když stávající předseda neoznámí, že nekandiduje, tak si z toho má každý vyvodit závěr.

Takže se nechystáte oznámit, že byste nekandidoval?
Když budu chtít něco oznámit, řeknu to sám.

Co říkáte na spekulace, že by Miroslav Kalousek mohl být tím, kdo by sestavoval vládu?
Jméno pana Kalouska nikdy při vyjednávání nepadlo.

Myslíte, že to je tedy spíše nějaká mediální hra?
Myslím, že to je mediální a píárová hra. Přemýšlejte, komu to pomáhá získávat dobré preference...Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....Najdete na iDNES.cz