Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf lékařské komory dostal ostrý dopis od separatistů

  15:32aktualizováno  15:32
Prezident České lékařské komory Milan Kubek odmítl možnost rozdělení stavovské organizace. Usiluje o to platforma praktických lékařů založená Zdeňkem Králem. Podle Kubka štěpení využijí pojišťovny a zvýší tlak. Navíc při požadovaném zrušení povinného členství nebude možné uhlídat kvalitu.

Milan Kubek | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Lékařská komora: Pacienti si stále více stěžují na lékaře

Soukromí doktoři tvrdí, že nemají v profesní organizaci lékařů zastání. Milan Kubek podle nich stejně jako jeho předchůdce David Rath hájí pouze zájmy lékařů zaměstnaných v nemocnicích.

Vadí jim, že musí platit roční příspěvek 2100 korun na rozdíl od 1540 korun, které do společné pokladny dávají lékaři-zaměstnanci. - více zde

"Nikdo nám nikdy nevysvětlil, z jakého důvodu platíme více," tvrdí praktický lékař z Bělé nad Radbuzou Zdeněk Král, který s iniciativou přišel a pod petici získal přes dvanáct set podpisů.

O vzniku názorové platformy informoval prezidenta komory svérázným způsobem:

"Pane presidente ČLK - jděte laskavě do ....., zpronevěřil jste se snad všem svým předvolebním prohlášením a dokonce i usnesení sjezdu ČLK. Na veřejnosti působíte pouze trapně a Vaše prohlášení nezastupují zájmy všech lékařů a to především soukromých. Tímto si Vám dovoluji oznámit prvotní aktivity k založení názorové a programové platformy ambulantních lékařů v rámci ČLK. Je předpokladem, že se jí budete muset v brzké době zodpovídat ze svých kolaborantských postupů proti části lékařů nedobrovolně registrovaných v ČLK a především budeme vyžadovat transparentní rozkrytí hospodaření ČLK s příspěvky členů naší platformy před Vaším nástupem a po něm!!!!!," napsal Král.

Autorství dopisu iDNES potvrdil. "Neshledávám na něm nic vulgárního a pokud si tam za ty tečky někdo něco podobného domýšlí, tak to svědčí o jeho morální úrovni. Za vším si stojím. Přiznávám, že tento dopis byl napsán v pohnuté náladě po odvysílání pořadu pana Moravce, kde se pan Koubek choval k ministru Rathovi přímo patolízalsky," vysvětlil Král.

Šéf lékařů Kubek se štěpení brání. Tvrdí, že by přineslo prospěch jen pojišťovnám a politické reprezentaci. I v diskuzích na zdravotnických internetových stránkách lze nalézt podobné obavy.

"Nevím, proč by to měl být problém. Stomatologická komora zastupuje asi patnáct set členů a nás je šestnáct tisíc. Přitom je ale silná a ústy prezidenta Pekárka dokáže úspěšně oponovat nejen premiérovi, ale i pojišťovnám," řekl Král.

Iniciátor vzniku platformy připustil, že řešením by mohlo být zrušení povinného členství v komoře. To by ale podle Kubka ohrozilo kvalitu lékařské péče.

"Jedním z nástrojů, jak může komora garantovat kvalitu zdravotní péče, je povinné členství, díky kterému můžeme uplatňovat disciplinární pravomoc proti všem lékařům praktikujícím v České republice. Kdyby tomu tak nebylo, tak by každý provinilec mohl vystoupit z lékařské komory, a my bychom ho za profesní pochybení nemohli trestat. Česká lékařská komora by nemohla ručit za to, že všichni lékaři mají potřebnou erudici odpovídající tomu, co dělají," uvedl šéf komory Kubek.

K dotazům na hospodaření komory Kubek uvedl, že rok 2005 ještě není účetně uzavřen, ale hospodaření každoročně projednává řádný sjezd delegátů. "Všichni delegáti dostanou písemně podklady včetně výše členských příspěvků a jejich rozdělení mezi centrální a okresní organizace," vysvětlil Kubek.

Příspěvky ČLK v roce 2004

vybráno 62.3 milonu
okresní organizace hospodařily s 36.9 milionu
vedení komory hospodařilo s 25,4 milionu


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Auto v Brně srazilo ženu s kočárkem, řidiče pak napadl přihlížející dav

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Dramatické okamžiky se odehrály na konci minulého týdne v Bratislavské ulici v Brně. Nejprve zde auto srazilo ženu s...

V Rusku se zřítilo letadlo se 71 lidmi, příčina katastrofy je stále nejasná

Trosky letadla se našly asi 40 kilometrů od moskevského Domodědova letiště (10....

V Rusku se v neděli zřítilo letadlo Saratovských aerolinií. Letoun An-148 mířil do města Orsk na jihu Ruska, krátce po...Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Babiš prohrál spor o evidenci u StB. Budu se soudit až do smrti, vzkázal

Andrej Babiš

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně evidován jako agent ve...

Další z rubriky

Jeřáb sundával druhý most u plzeňského vlakového nádraží

Starý most nahradí nový železobetonový. Dnes ho začne postupně snášet jeřáb....

Přestavované hlavní nádraží v Plzni dnes přišlo o druhý z ocelových mostů, po kterých vlaky jezdily přes 100 let....

Doktoři by měli jít na záchranku už v půlce praxe, navrhuje poslanec

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Poslanec Jiří Mašek chce prosadit změnu pravidel, která by mladým lékařům v polovině atestace umožnila sloužit na...

Analytik Kotrba napadl na sjezdu ČSSD dva bezdomovce, incident řeší policie

Politický analytik Štěpán Kotrba hostem volebního studia iDNES.cz. (21. října...

Politický analytik Štěpán Kotrba nastříkal na nedělním sjezdu ČSSD pepřový sprej do očí dvěma bezdomovcům, kteří po něm...

Najdete na iDNES.cz