Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf komise pro BIS může navštívit Hučína

  14:33aktualizováno  14:33
P ř e r o v - Okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová povolila šéfovi parlamentní komisi pro kontrolu BIS Janu Klasovi (ODS) návštěvu u bývalého příslušníka tajné služby Vladimíra Hučína, který je ve vazbě v Praze na Pankráci a čelí obvinění z neuposlechnutí rozkazu a nedovoleného ozbrojování. Datum návštěvy Hučína, jehož advokát upozoňuje na nesrovnalosti v případu, bylo stanoveno na 18. dubna ve 13 hodin. Přátelé a příznivci bývalého agenta založili konto, určené na pomoc bývalému agentovi.

Konto je určeno na pomoc Hučínovi
Přátelé a příznivci Vladimíra Hučína zřídili konto na jeho pomoc. "Účet na pomoc Vladimíra Hučína je dnešním dnem otevřen," potvrdila matka zatčeného zpravodajce Anna Hučínová a podotkla: "My jsme ale nikoho neprosili a není to aktivita z naší strany. Účet má nicméně sloužit na pomoc našemu synovi." Ke kontu budou mít přístup matka a manželka Hučína. Pokud se na účtu sejdou nějaké peníze, budou využity ve prospěch bývalého agenta.

Hučínova rodina rovněž přivítala, že zpravodajce ve vazbě v Praze může v dubnu navštívit šéf parlamentní komise pro kontrolu BIS Jan Klas. "Myslím, že to celému případu pomůže. Je dobře, že poslanec Klas může za synem do vazby. Já se už jen modlím, aby syn byl už zpátky," řekla matka Anna Hučínová.

Na návštěvu může jen šéf komise
Okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová vysvětlila, že návštěvu povolila jen šéfovi komise Janu Klasovi (ODS). O svém rozhodnutí poslance informovala v pátek ráno.

"Předběžný termín návštěvy je stanoven na osmnáctého dubna. Zároveň jsem pana Klase výslovně upozornila, že pan Hučín je ve vazbě z koluzních důvodů a proto musí být při návštěvě přítomny orgány činné v trestním řízení. V tomto konkrétním případě se návštěvy zúčastním přímo já jako dozorová státní zástupkyně," řekla Šromová.

"Jsem rád, že mi orgány činné v trestním řízení vyšly vstříc," ocenil Klas to, že Šromová kladně reagovala na jeho žádost o setkání s Hučínem. Zopakoval, že cílem setkání bude získání dalších informací, jež by poslancům umožnily objektivně posoudit Hučínův případ.

Proč chce komise mluvit s Hučínem
Parlamentní komise pro kontrolu BIS projevila zájem setkat se s bývalým příslušníkem tajné služby Vladimírem Hučínem, který je ve vazbě v Praze na Pankráci, předminulý týden. Hučína zatkla policie a obvinila ho z nedovoleného ozbrojování a neuposlechnutí rozkazu. Zpravodajec ale tvrdí, že se stal nepohodlným, neboť upozorňoval na propojení postkomunistů se státní správou. V kontrarozvědce pracoval na levicovém extremismu.

"Zatím jsme slyšeli pouze jednu stranu a je naší povinností mluvit i s panem Hučínem, pokud bude ochoten. V žádném případě nejde o ovlivňování případu a myslím, že tak tomu rozuměl i vyšetřovatel. Jde jen o to, abychom jako členové kontrolního orgánu tajné služby slyšeli, co nám Hučín řekne," zdůvodnil žádost o návštěvu šéf poslanecké komise Jan Klas, který oficiálně požádal přerovské státní zastupitelství, zda mohou členové komise zatčeného zpravodajce navštívit ve vazbě na Pankráci. Hučín je podle soudu ve vazbě proto, aby nemohl ovlivňovat svědky, mařit vyšetřování či pokračovat v trestné činnosti. Členové komise se Hučínovým případem zabývali již 11. března za přítomnosti vedení BIS, ale k případu nezaujali stanovisko.

Šéf zvláštního oddělení vyšetřovatelů Martin Hádek na to reagoval, že žádost poslanců projedná se státním zastupitelstvím, které o návštěvě ve vazbě rozhoduje. "Spíš to bude technický problém, jak takovou návštěvu uskutečnit," podotkl Hádek. Okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová poté návštěvu nevyloučila. "Až přijde oficiální žádost a budou tam uvedeny důvody, celou věc zvážíme a rozhodneme," vysvětlila.

Advokát upozorňuje na nesrovnalosti
Advokát bývalého kapitána civilní kontrarozvědky Vladimíra Hučína upozornil zvláštní odbor Úřadu vyšetřování na rozpory týkající se nálezu zbraní u svého klienta. Požádal proto vyšetřovatele o zastavení stíhání a propuštění Hučína z vazby. Právník například upozorňuje na to, že záznam o sdělení obvinění obsahuje jiné informace než domovní protokol. Hučín, který čelí obvinění z neuposlechnutí rozkazu a nedovoleného ozbrojování, je ve vazební věznici v Praze na Pankráci. Jeho rodina požádala veřejnost o finanční pomoc.

"V záznamu stojí, že si v letech 1998 až 2000 Hučín v Přerově opatřil a přechovával výbušninu na bázi HMTD. V protokolu o domovní prohlídce však není vůbec uvedeno, že by se taková výbušnina u něj našla," uvedl Hulík jeden z důvodů, proč požaduje propuštění svého klienta.

Upřesnil, že se v protokolu mluví pouze o malém množství "bílého prášku" v ampulce, aniž byl analyzován jako výbušnina HMTD. Její množství nenaplňuje trestný čin nedovoleného ozbrojování, míní advokát. Další zbraně se podle něj našly pouze v bytě Hučínovy matky. "To nemá s mým klientem nic společného."

"Důvody vazby podle mne stále trvají," míní naopak vedoucí zvláštního odboru Martin Hádek. Ke zbraním zajištěným u Hučína se odmítl podrobněji vyjádřit. "Identifikace zajištěného prášku a zajištěných střelných zbraní je prováděna znalci pražského kriminalistického ústavu," reagoval dále Hádek.

Advokát bývalého příslušníka civilní kontrarozvědky Vladimíra Hučína žádá o propuštění svého klienta z vazby a zastavení jeho trestního stíhání. Hučín byl obviněn z nedovoleného ozbrojování a neuposlechnutí rozkazu. Na Moravě se už uskutečnilo první kolo ze série výslechů.

Neuposlechnutí Hučín nepopírá
Před vyšetřovatelem vypovídali Hučínovi příbuzní, jeho nadřízený z BIS Jan Princ a další důstojník kontrarozvědky. Advokát Milan Hulík řekl, že neuposlechnutí rozkazu Hučín nepopírá. "Je to však důsledek sporů uvnitř BIS," míní advokát.

Hučín již dříve řekl, že odmítl předat síť svých zdrojů a agentů, protože svým nadřízeným v tajné službě nedůvěřoval. "Ve sdělení obvinění se píše, že můj klient měl doma rozbušku a výbušninu HMTD. Hučín připouští, že mohl mít asi pět gramů této látky, které mu však zbyly z dřívějška, z dob protikomunistického odboje," řekl Hulík. To podle něj nesvědčí pro trestný čin nedovolené ozbrojování, proto hodlá počkat na výsledky expertiz a poté zřejmě požádá i o zastavení celého trestního stíhání.

Kriminalisté Hučína podezřívají i z podílu na sérii přerovských výbuchů. Látka HMTD je organická výbušnina, po které nezůstávají stopy. Hučín podíl na explozích odmítá a tvrdí, že celé vyšetřování je komplot proti němu. Stal se podle svých slov nepohodlný poté, co začal veřejně upozorňovat na propojení postkomunistů a státní správy. V tajné službě pracoval na levicovém extremismu.

Konfederace hájí Hučína
Konfederace politických vězňů, ale i někteří lidé z tajné služby zatčeného zpravodajce obhajují. "BIS například dávala stanovisko k bezpečnostním prověrkám a Hučín určitě předával řadu podkladů. Mnozí lidé se jím opravdu mohli cítit ohroženi. V poslední době, zejména u svých rehabilitačních soudů, navíc začal mluvit o tom, že něco má i na vysoké představitele BIS," řekl jeden z důstojníků kontrarozvědky.

Policie tvrdí, že postupovala podle zákona
Policie prohlásila, že v kauze Hučín postupovala zcela v souladu se zákonem. Kriminalisté tvrdí, že všechny důkazy získali legální cestou. Na Hučínovi několik měsíců pracovali detektivové z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a severomoravští kriminalisté. "Nevěřím, že by to mohl být komplot. Znám lidi z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem, všichni včetně šéfa přišli až po listopadu," tvrdí jiný pracovník civilní kontrarozvědky.

Při domovní prohlídce policie u Hučína objevila dvě malorážky, munici, výbušniny a tajné dokumenty kontrarozvědky. Na protějším židovském hřbitově byly zbytky trhavin. Kriminalisté jsou přesvědčeni, že Hučín má prsty i v sérii přerovských výbuchů. To však zpravodajec odmítá.

Policie zatkla 7. března bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína (na archivním snímku ze 4. prosince 2000), který byl před dvěma týdny propuštěn ze služby kvůli tomu, že odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Piráti podpoří Gazdíka proti komunistovi Grospičovi. Okamuru ani Filipa ne

Petr Gazdík je poslancem, krajským radním a volebním lídrem hnutí Starostové a...

O post předsedy mandátového a imunitního výboru, který bude jednat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke...

Ženy bez přístřeší mají azyl na okraji Liberce, dostanou lístek na cestu

(ilustrační snímek)

Liberec otevřel nově noclehárnu i pro ženy bez přístřeší. Ty dosud musely za přespáním dojíždět do sousedního Jablonce.

Nová čtvrť na Smíchově po výhradách lidí zeštíhlí, přibude zeleň

První dva domovní bloky a široký bulvár mezi nimi má být základem nové čtvrtí...

Pokud se nezdrží administrativní přípravy, měl by koncem roku 2018 začít vznikat obří developerský projekt Smíchov City...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.