Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf knihovny: Blob přijde nejméně na tři miliardy

  14:42aktualizováno  14:42
Stavba knihovny podle návrhu Jana Kaplického přijde nejméně na tři miliardy korun, uvedl v České televizi ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Původně se počítalo se dvěma miliardami. "Přesnější propočty mít nemůžeme, protože není podepsána smlouva s Janem Kaplickým," dodal.

Do nové budovy Národní knihovny by se mělo přestěhovat na milion svazků. | foto: Robert Rambousek

Podle původních plánů měla nová budova knihovny na Letné vyrůst do roku 2011 za dvě miliardy korun. To je však návrh z roku 2004 a od té doby se zvýšily nejen ceny stavebních prací.

"Probíral jsem to s kolegy, kteří se zabývají technickou částí výstavby, a ta výsledná cena by mohla být tři miliardy a 200 milionů korun," uvedl ředitel knihovny Ježek v Otázkách Václava Moravce.

Nevzdává se ale ani naděje, že by se mohlo stavět levněji. Cenu určí účastníci výběrového řízení na stavitele budovy.

Vše Národní knihovně

V návrhu rozpočtu na příští rok je pro novostavbu knihovny vyčleněno 219 milionů korun. V dalších letech se počítá s miliardou a sedmi sty miliony korun, potvrdil místopředseda poslaneckého klubu a předseda pražské ODS Jan Bürgermeister.

Jste spokojeni se zpravodajstvím iDNES.cz? Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa

Popřel tak tvrzení premiéra Mirka Topolánka, že vláda na knihovnu nemá peníze a nová budova pro milion svazků není prioritou. - více zde

Výsledek soutěže nemůžeme zrušit
Zatím ale není jasné, jestli se bude stavět podle vítězného návrhu Jana Kaplického a právě na Letné.

Podle Ježka je výsledek mezinárodní soutěže na novou budovu knihovny závazný a právníci zatím nenašli jednoznačnou odpověď na otázku, jestli je možné vítězný projekt přesunout jinam.

"Soutěž byla vypsána na určité pozemky a není jednoduché bavit se o tom, že výsledek soutěže přestěhujeme jinam. Pokud téma Letná neskončí dohodou, soutěž nemůže být zrušena s tím, že objekt není možné realizovat," řekl Ježek v televizi.

Nevyloučil možnost vypsání nové soutěže, pokud se pražští zastupitelé neshodnou s Národní knihovnou na letenských pozemcích. "Neumím si ale představit, koho bychom dostali do poroty a kdo by se přihlásil, kdyby toto všechno skončilo špatně. Nevidím jinou možnost než využít výsledků této soutěže," dodal Ježek.

Přitom Kaplického návrh je podle něj pro knihovnu geniální. "To vnitřní členění nám závidí knihovny z celého světa, a to se ještě nezačalo stavět."

O knihovně rozhodnou politici
Pražští zastupitelé za ODS si to ale zřejmě nemyslí. Právě z magistrátu zaznělo stop výstavbě "magického oka" nad Prahou. - více zde

"To není spor o pozemky, to je spor o tom, jestli tak výrazná architektura může být v tomto místě," vysvětlil v televizi předseda pražské ODS Jan Bürgermeister.

A zdůrazňuje: Máme ve hře samosprávu, musí se s ní vést dialog. Národní knihovně a jejímu šéfovi Ježkovi vyčítá nedostatečnou komunikaci s radnicí. Přitom ODS s primátorem Bémem vedla magistrát i v minulém volebním období, kdy se o knihovně začalo mluvit.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz