Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Kalousek varuje své lidovce před úpadkem

  16:40aktualizováno  16:40
Miroslava Kalouska trápí porážka KDU-ČSL ve volbách víc, než zatím veřejně dává najevo. Už začal hledat novou strategii pro svou stranu. Proč lidovci přišli o osm křesel ve Sněmovně? Podle Kalouska byly volby střetem dvou hlavních velkých stran – ODS a sociální demokracie.

Lidovci prý utrpěli i kvůli billboardům, které zpochybňovaly morální profil Miroslava Kalouska. Ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

Na tom tratila KDU-ČSL, a proto ani nedosáhla na dvouciferný volební výsledek, který šéf straně sliboval. "Do poslední chvíle jsem nevěřil, že by na veřejnost takový typ kampaně dokázal zapůsobit. Ukázalo se, že to funguje, příště to může být už jen horší," řekl MF DNES Kalousek před dnešní celostátní konferencí strany.

Z jeho slov vyplývá, že má obavy, aby vliv lidovců kvůli síle ČSSD a ODS dále neupadal. S velkými, nebo proti nim? Širší vedení lidovců se kromě jednání o vládě, kterou sestavuje šéf ODS Mirek Topolánek, bude zabývat i tím, proč strana uhájila jen třináct poslanců. Zda by to mohlo vést lidovce nakonec až k rozhodnutí, že by šli příště do voleb například v jednom bloku spolu s ODS, o tom nechce Kalousek hovořit.

Říká jen, že trendu posilování volebního výsledku velkých stran bude muset strana buď čelit, nebo ho naopak "umět využít". S tím, že budou muset lidovci najít způsob, jak se vrátit do hry proti dvěma nejsilnějším stranám, souhlasí první místopředseda lidovců Jan Kasal.

"Záleží na tom, jak bude vypadat volební zákon," odvětil na otázku, zda i příště půjdou lidovci do voleb sami, či v koalici. Jako šéf volebního štábu nese Kasal na jednání vedení strany zprávu, proč křesťanští demokraté neuspěli.

Podle ní utrpěli třeba i kvůli billboardům, k nimž se hlásí Balbínova poetická strana a které zpochybňovaly hlavně morální profil Miroslava Kalouska.

Volání po změně v čele strany není zatím silné. Kromě tradičního Kalouskova rivala, odcházejícího šéfa diplomacie Cyrila Svobody, či královéhradecké okresní organizace, kteří vyzvali Kalouska k odchodu, nemá teď ve straně tato iniciativa silnější podporu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz