Dušan Brunclík je pověřený řízením policejní inspekce, pomáhá také připravovat novou Generální inspekci ozbrojených sborů

Dušan Brunclík je pověřený řízením policejní inspekce, pomáhá také připravovat novou Generální inspekci ozbrojených sborů | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Šéf inspekce: Provokace zabraly, teď mezi policisty pošleme i agenty

  • 39
Inspekce, která řeší prohřešky policistů, ve stávající podobě zanikne. Od ledna ji nahradí Generální inspekce ozbrojených sborů, která bude stát mimo policii. Získá nové pravomoci včetně možnosti nasadit agenta. "Je to důležité v boji proti nepoctivým policistům," říká Dušan Brunclík, který se na proměně inspekce podílí.

V čem se bude generální inspekce lišit od té současné?
Vzniká zcela nový bezpečnostní útvar. Nebudeme patřit pod žádné ministerstvo a policii budeme rovnocenní. Zodpovídat se budeme vládě. Od ledna už nebudeme příslušníky policie.

Dušan Brunclík

  • 45 let
  • ženatý, otec dcery
  • u policie bude v lednu 25 let
  • u inspekce je od ledna 1999
  • od roku 2008 náměstkem ředitele policejní inspekce
  • od října 2010 pověřen vedením inspekce

Na koho budete dohlížet?
Dosud byli našimi klienty policisté a zaměstnanci policie. To se rozšíří o celníky, zaměstnance celních úřadu a také o vězeňskou a justiční stráž.

Získáte také nové pravomoci?
Od ledna bude inspekce moci vést vyšetřování samostatně, dosud ho vedli státní zástupci. Navíc se i na celníky nebo příslušníky vězeňské a justiční stráže budou vztahovat zkoušky spolehlivosti.

Co to je?
Zkouška spolehlivosti je navození zdání určité situace, kterou je dotyčný povinen řešit. Prověřuje se, zda to, co se týká výkonu jeho služby, řeší správně.

U policie už tyto zkoušky děláte jak dlouho?
Rozjely se v roce 2009. Byť to policie popírá, tak podle mě vedly k velkému poklesu trestné činnosti. Máme informace, že funkcionáři psali velkým písmem podřízeným: Bacha na policejní provokace. Když se medializovaly první případy a viděli, že funguje to, co znali jen z filmů, tak se začali - v uvozovkách - bát.

Máte to nějak potvrzené?
Ze statistik policejního prezidia jsme zjistili, že od konce loňského a v letošním roce neskutečně narostl počet policistů, kteří hlásí, že se je někdo pokusil uplatit. Ten policista neví, s kým jedná, a nechce riskovat, že jde o inspekci.

Hodně se mluví o tom, že budete moci používat agenty.
To je až trochu démonizované. Policie je standardně používá při závažné trestné činnosti už několik let. Od příštího roku bude mít stejné právo i inspekce. Podařilo se nám to prosadit, protože to je důležité v boji proti nepoctivým policistům.

Rozšíří se i počet příslušníků inspekce?
Nyní je nás 210, generální inspekce bude mít 335 lidí. Z toho 275 bude prověřovat a dokumentovat trestnou činnost. Šedesát lidí bude zabezpečovat týl. Už předem se bráním hlasům, že jde o přehnaný komfort. Démonizuje se i osoba budoucího ředitele. Tvrdí se, že se o ni svede politický boj. Podle mě to bude normální ředitel jako každý jiný a jeho pravomoci nebudou takové, že by mohl něco ovlivňovat. (Inspekci povede bývalý náměstek policejního šéfa Ivan Bílek, více čtěte zde.)

Když jste vymýšleli novou podobu inspekce, inspirovali jste se v cizině?
Troufnu si tvrdit, že naše inspekce je v Evropě na vrcholu. Jsme jeden z mála útvarů, který jde trestné činnosti naproti, vyhledává ji. V zahraničí až na pár drobností nemáme kde čerpat. Navazujeme proto na model, který v inspekci zavedl od roku 2006 ředitel Zdeněk Pelc.

Před rokem 2006 inspekce nebyla nikomu nebezpečná. Padla patnáctá hodina a všichni šli domů. Neexistovalo, že byste v neděli potkali inspekčního pracovníka při práci. Dnes není hodina, kdy by naši lidé nebyli venku. V noci, o víkendech. Máme lidi nasazené v zájmovém prostředí a nezaměřujeme se jen na policisty. Trestnou činnost nepáchají sami, vždycky mají na sebe nabalené nějaké civilisty.

Jakou budete mít pravomoc vůči civilistům, když už nebudete policisty?
Dám příklad. Když budeme čekat někde při akci na policistu a zloděj tam vykrade auto, tak ho zadržíme a předáme policii. Pokud ale zloděj přijde s policistou, který je jeho spolupachatelem, tak jsou oba naši. My je můžeme obvinit. Klasické je to třeba u úplatků, obvykle neuplácí policista policistu. Prověřujeme mnohem více civilistů než policistů. Třeba u pojistných podvodů v rámci akce Užovka bylo přes 300 civilistů a 14 policistů.

Jak je to s množstvím trestných činů policistů, přibývá jich?
Z dlouhodobého pohledu je jich stále stejně. V určitých obdobích spíš stagnovala inspekce. Loni jsme měli 224 obviněných policistů. K 23. listopadu letošního roku je jich 230. Nejčastější je zneužití pravomoci úřední osoby, hlavně blokové pokuty u pořádkové policie. Časté jsou úplatky v souvislosti s prověřovanou kauzou nebo úniky informací, které se ale špatně prokazují.

Objevily se nějaké nové trendy u nepoctivých policistů?
V poslední době se rozjely drogy u mladých, nezkušených policistů a to ve všech formách, tedy distribuce, výroba, užívání.

A co alkohol?
Jízda pod vlivem alkoholu je stará bolest policistů. Myslí si, že hlídka kolegy pustí. Doba se ale mění a je docela vysoké procento těch, kteří takovou událost ohlásí.


Nejlepší videa na Revue