Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Grossova úřadu rezignoval

  18:17aktualizováno  18:17
Premiér Gross přijal rezignaci šéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla. Ten se sám rozhodl odejít. Vyšlo totiž najevo, že dva z policistů, kterým v roce 1989 velel, napadli demonstranta. "Rezignaci podal k dnešnímu dni, premiér ji přijal," potvrdila iDNES mluvčí vlády Věra Dušková.

ČLÁNKY O PŘÍPADU

Jmenování bývalého komunistického policisty do funkce šéfa úřadu vyvolalo vlnu odporu. Tento týden protestovaly před Úřadem vlády asi tři stovky lidí včetně mnoha známých osobností.

Stanislav Gross jim přislíbil, že Přibylovo působení u policie prověří. Pokud se věrohodně prokáže, že policisté, kterým velel při protikomunistických demonstracích v roce 1989, někomu fyzicky ublížili, tak Přibyla odvolá.

Takové informace se podařilo najít v archivech reportérům MF DNES. Vyplývá z nich, že dva policisté z Přibylovy roty byly stíháni za zranění demonstrantů při protestech v lednu a říjnu 1989. (Podrobnosti přinese sobotní vydání MF DNES.)

Reportéři v pátek informovali o nových důkazech premiéra. Krátce nato se Pavel Přibyl rozhodl odstoupit. Své důvody vysvětlil v písemném prohlášení:

"V podvečer jsem obdržel informaci, že v roce 1989 došlo v rozporu s mými rozkazy, nikoli pod mým přímým velením a bez mého vědomí, k situaci, o které pan premiér Stanislav Gross tento týden prohlásil, že by byla důvodem k mému odvolání."

"Z tohoto důvodu jsem neprodleně nabídl předsedovi vlády svou rezignaci na funkci vedoucího Úřadu vlády ČR," uvádí Přibyl v prohlášení zaslaném ČTK.

Přibylovu rezignaci ještě musí projednat vláda. "Měla by se tím zabývat na nejbližším zasedání," sdělila mluvčí Dušková.

Český rozhlas v pátek informoval o tom, že Přibyl prošel bezpečnostní prověrkou přes odpor tajných služeb a některých pracovníků Národního bezpečnostního úřadu. V jeho prospěch údajně intervenoval tehdejší šéf NBÚ Tomáš Kadlec, ten to ale popírá.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz