Šéf Googlu Eric Schmidt (vlevo) přicestoval do Pchjongjangu spolu s bývalým

Šéf Googlu Eric Schmidt (vlevo) přicestoval do Pchjongjangu spolu s bývalým americkým guvernérem Billem Richardsonem (vpravo). | foto: AP

Zastavte jaderné testy a uvolněte internet, žádal v KLDR šéf Googlu

  • 5
Delegace, již v KLDR vedli bývalý americký guvernér a šéf společnosti Google, požádala Pchjongjang, aby ukončil jaderné testy i zkoušky raket dlouhého doletu. Američané na "soukromé humanitární misi" Severokorejcům také navrhli, aby víc zpřístupnili internet. Washington cestu považuje za zbytečnou.

Bývalý guvernér severoamerického státu Nové Mexiko Bill Richardson a šéf internetového vyhledávače Google Eric Schmidt se v Severní Koreji pokusili vzít diplomacii do vlastních rukou a zařídit to, o co se už řadu let marně snaží Washington, OSN a celá řada dalších zemí a institucí.

Nepočetná skupina Američanů, která do KLDR přicestovala v pondělí, tamní představitele vyzvala, aby ukončili svůj jaderný program a přestali s testováním raket dlouhého doletu (více o cestě do KLDR zde).

Setkání s krajanem se nepovedlo

Richardson dodal, že se mu nepodařilo setkat s Američanem korejského původu, který je v KLDR zadržován od loňského prosince a obviněn z neupřesněných protistátních zločinů. Severokorejské úřady ho prý ujistily, že se zadržený muž těší dobrému zdraví. Návštěvu ale nepovolily.

Zdroj: ČTK

Richardson také uvedl, že delegace Pchjongjang vyzvala, aby v zemi zajistil spravedlivé a humánní zacházení se zadrženými Američany a rovněž, aby na území KLDR povolil širší rozšíření internetu.

"Občané Severní Koreje na tom budou lépe, když budou mít víc mobilních telefonů a fungující internet," řekl Richardson agentuře AP. Cesty do KLDR se zúčastnil v rámci "soukromé humanitární mise". Větší otevřenost by podle něj chudé zemi přinesla řadu benefitů.

Mobilní telefon nyní v KLDR vlastní jeden člověk z  šestnácti. Asijská země ve velkém rozvíjí svůj počítačový průmysl, ale zároveň v ní platí takřka nejpřísnější restrikce na používání internetu, uvedla BBC. Komunikace se světem za hranicemi Severní Koreje je až na výjimky nemožná.

Richardson v minulosti navštívil KLDR už několikrát, naposledy v prosinci 2010. Dvakrát to bylo ve snaze pomoci Američanům, které zadržely severokorejské úřady. Po své poslední návštěvě před dvěma lety Richardson uvedl, že Pchjongjang souhlasil se znovuotevřením svých jaderných zařízení ke kontrole inspektorů z OSN. To se však nakonec neprokázalo.

Šéf Googlu důvod své návštěvy zatím nijak nekomentoval a mlčí i jeho společnost, jeden z nejúspěšnějších světových internetových vyhledávačů. Delegace s novináři promluvila po svém příjezdu do Pekingu.

Washington: Špatně načasované a zbytečné

Americká vláda akci popsala jako "špatně načasovanou". Podle Washingtonu ničemu nepomůže. Kontroverzní cesta do Severní Koreje se odehrává jen pár týdnů poté, co země přes všechna varování vypustila raketu dlouhého doletu. A právě v těchto dnech Rada bezpečnosti OSN zvažuje, jak na start rakety zareaguje. "Jsme v takovém klasickém období provokací ze strany Severní Koreje. Po startu rakety většinou následující i jaderné testy," citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického představitele.

"V této době je důležité, aby celé mezinárodní společenství táhlo za jeden provaz, podpořilo Radu bezpečnosti a ukázalo Severní Koreji, že zaplatí za to, když nebude dodržovat své závazky," dodal tento anonymní zdroj.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue