Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Dělnické strany Vandas jen kličkuje, tvrdí Sokolova pravá ruka

  7:48aktualizováno  7:48
Ministerstvo vnitra zastupuje u správního soudu, který se od pondělí zabývá vládním návrhem na zrušení Dělnické strany, mladý právník Karel Bačkovský. Je pravou rukou vládou najatého advokáta Tomáše Sokola. "Myslím, že propojení Dělnické strany s neonacistickou scénou je už prokázáno," říká Bačkovský.

Právník Karel Bačkovský (vlevo) pracuje na ministerstvu vnitra v odboru bezpečnostní politiky. Ve sporu s Dělnickou stranou je pravou rukou advokáta Tomáše Sokola. | foto: Monika TomáškováMF DNES

DS má bez mála tisícovku členů. V porovnání například s KSČM to je marginální strana. Nabízí se otázka: Není nynější rozruch kolem ní trochu zbytečná hysterie?
Nemyslím si. Vláda má povinnost proti takovému politickému subjektu zakročit. Byli jsme svědky toho, jak DS a neonacistická scéna nabírá na síle a radikalizuje se. Přece nechceme, aby tu sílil neonacismus a pochodovaly po ulicích hnědé hordy.

V návrhu vyjmenováváte několik důvodů, pro které vláda usiluje o rozpuštění DS. Jaký považujete za nejzávažnější?
Těžko vybírat, smyslem návrhu je vytvořit plastický obraz DS. Ale za velmi závažné považujeme propojení Dělnické strany s neonacistickou scénou a samozřejmě štvavé, pomlouvačné, nenávistné, xenofobní projevy, které jsme před soudem také citovali.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas u soudu v Brně. (12. ledna 2010)Správní soud jednání o zrušení Dělnické strany na snímku předseda DS Tomáš Vandas a předseda Dělnické mládeže Matrtin ZbelaDělnickou stranu opět hájí šéf Tomáš Vandas a doprovází ho šéf Dělnické mládeže Martin Zbela. (13. ledna 2010)

Bývalí republikáni znovu na scéně. Spoluzakladatelé Dělnické strany Tomáš Vandas a Martin Zbela se politicky vyučili u Sládkova republikánského "dorostu".

Tomáš Vandas poprvé přiznal, že v DS jsou i neonacisté. Například čelní aktivista Národního odporu, několikrát trestaný Tomáš Kebza, který si v současnosti odpykává trest za propagaci tohoto hnutí. Považujete to za úspěch?
Řekl bych, že je to jen dílčí úspěch. On kličkoval pod tíhou důkazů, dostal se do úzkých. Za úspěch budu považovat to, když se soud vůči DS v rozsudku vymezí. Naším čílem samozřejmě je, aby ji soud rozpustil.

DS překročila hranici snesitelnosti

Poprvé v historii Nejvyššího správního soudu k němu eskorta přivedla vazebně stíhaného člověka, konkrétně předsedu pražské DS Patrika Vondráka. Na co jste se ho chtěli zeptat?
Pan Vondrák je vysoký představitel DS a také je léta aktivní v Národním odporu. Tímto směrem by směrovaly naše otázky. (Vondrák u soudu odmítl vypovídat, pozn. red.)

Proč MV v případě DS sáhlo k tak krajnímu prostředku, jakým je návrh na rozpuštění? Nestačilo ji jen vyzvat, aby změnila chování či udělala revizi členů?
Zdá se nám, že DS je už tak daleko za hranou toho, co je ještě ve slušné společnosti akceptovatelné. Propojení s neonacistickou scénou je prokázáno, navíc hrubost výroků jejich členů je taková, že si neumím představit, že bychom těžko po DS mohli chtít jen nějakou změnou chování.

DS otevřeně deklaruje spolupráci se Slovenskou pospolitostí. Proč nepoukážete na fakt, že tamní vláda tuto stranu před časem rozpustila ze stejných důvodů, kvůli jakým je v Česku před soudem DS?
Myslím, že v návrhu je to uvedeno. Potvrdil to i svědek.

Předvolali jste i kriminalisty z protiextremistických oddělení pražské, severočeské a severomoravské policie. Co jste tím sledovali?
Oni na úseku extremismu pracují už léta, dokáží ze svých poznatků a zkušeností dobře popsat provázání neonacistů s DS. Jejich svědectví byla velmi přesvědčivá.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (uprostřed) a jeho příznivci ze strany před budovou soudu. (11. ledna 2010)

Soud se často dotazuje na výsledky či stav trestních řízení vedených proti členům DS, na které často poukazujete. Vy to ve většině případech nevíte. Nenachytává vás tak soud, jak se lidově říká, na švestkách?
Nepovažovali jsme to za rozhodující. Šlo nám o celkový kontext Dělnické strany, jací tam chodí lidé, jaké projevy znějí. Samozřejmě, poukazovali jsme i na trestní stíhání některých členů, ale to mělo být jen pro dokreslení. Nejsme orgánem, který je vede, takže o nich nemáme přehled, ale pokusíme se to ještě zjistit. Připouštím, že nás tím soud trochu zaskočil.

Jak dlouho jste pracovali na druhém návrhu rozpustit DS?
Několik měsíců, je poměrně obsáhlý a podrobný. Shánění různých podkladů byla mravenčí práce.

Jakým způsobem jste se poučili z předchozího neúspěšného pokusu loni v březnu?
Snažili jsme se o to. Sám soud nám v předchozím rozsudku stanovil přesně mantinely toho, co je podle něj pro rozpuštění politické strany nutné.

Považujete za výhodu, že proti vám nestojí právník, ale předseda strany, politik amatér?
To nemůžu komentovat, je to jeho výsostné právo. I kdyby to výhoda byla, tak není nijak dramatická. Většinou probíráme věcná tvrzení. Někdy má proto výhodu spíše on, protože je ze strany a vystupuje na jejích akcích. Má tak informace z první ruky.

Ve středu líčení trvalo 11 hodin. Dokážete odhadnout, kdy celé skončí?
To nedokážu. Ve čtvrtek zřejmě skončí dokazování. Nechci ale spekulovat, kdy padne rozsudek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Najdete na iDNES.cz