Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při jednání Sněmovny o nedůvěře vládě (17. 1.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při jednání Sněmovny o nedůvěře vládě (17. 1. 2013) | foto: ČTK

Sobotka: Nakročili jsme k tomu, abychom se Zemanem překonali trauma

  • 366
Spory a hádky, které by po zvolení Miloše Zemana na Hrad vracely stranu do minulosti, si ČSSD podle předsedy Bohuslava Sobotky nemůže dovolit. "Myslím, že to trauma prezidentské volby v roce 2003 sociální demokracii oslabovalo a že jsme nakročili k tomu, abychom to trauma překonali," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Sobotka.

Miloš Zeman se jako nový prezident vyslovil pro předčasné volby. (více o tom najdete zde) Znamená to podle vás, že vám bude aktivně pomáhat při svrhávání vlády?
Tak já si myslím, že pokud Miloš Zeman dodrží to, co říkal před zvolením, že se bude chovat jako levicově orientovaný prezident, tak nepochybně nebude programovým spojencem Nečasovy vlády a pokud bude vláda pokračovat ve svých pravicově orientovaných reformách, tak nepochybně bude prezident využívat možnosti, které mu dává ústava. Na druhou stranu prezident nemůže dosáhnout pádu vlády bez většiny v Poslanecké sněmovně a my jsme si poměrně nedávno ověřili při pátém hlasování o nedůvěře vládě, že v Poslanecké sněmovně převažuje protivolební koalice.

Karel Schwarzenberg míní, že Zeman bude vládě z Hradu házet klacky pod nohy. Nicméně pochopil jsem správně vaše slova, že už nevěříte na to, že by mohly být předčasné volby?
Sociální demokracie vyvolala hlasování o nedůvěře vlády celkem pětkrát a ačkoli počty hlasů pro pád vlády měly vzestupnou tendenci, zastavily se tuším na 93 a to na pád vlády nestačí. A nemyslím si, že pouhý fakt zvolení Miloše Zemana prezidentem republiky teď změní poměry sil, které jsou ve Sněmovně. Pokud jde o házení klacků vládě pod nohy, to dělal už současný, odcházející prezident Klaus.

Na předčasné volby už pravděpodobně nedojde

Dá se ale tedy říci, že už jste se smířili s tím, že volby budou až v roce 2014?
To je nejpravděpodobnější varianta, pokud jedna ze dvou hlavních vládních stran nezmění názor. V případě, že by TOP 09 nebo ODS změnily názor, pak je ČSSD připravena domluvit se na rozpuštění Sněmovny a uskutečnění voleb v dřívějším termínu. Ten termín může být na začátku prázdnin nebo na podzim letošního roku. Spoléhat se na Věci veřejné, LIDEM a různé nezařazené poslance nemá prakticky smysl, protože tito lidé si nové volby nepřejí a chtějí si ještě užít poslanecký mandát do řádného termínu.

Zeman po zvolení řekl, že nechce nadržovat žádné straně. Zůstane ale čestným předsedou SPOZ. Věříte, že se nebude snažit pomáhat ani jí?
Prezident republiky by měl sehrávat nadstranickou funkci, byť přirozeně může dávat najevo svou hodnotovou orientaci. Chci věřit tomu, co prezident řekl už v sobotu, že se nechce nijak angažovat ve volebních kampaních.

Pro ČSSD je ale možná nepříjemnost, že na levici vám vyrostl nový soupeř. Strana, které objektivně může pomoci, že je pan Zeman na Hradě. Je to nepříjemnost malá, velká, jak to vidíte?
Více variant je na levici už řadu let a sociální demokracie si s tím dokázala poradit. Ačkoli byl Miloš Zeman zvolen prezidentem, myslím, že byl víc zvolen jako bývalý premiér za ČSSD, než jako čestný předseda Strany práv občanů. SPOZ není standardní politická strana. Je to kombinace véček a takové zvláštní postkomunistické formace. A já si nemyslím, že pro sociální demokracii je to nějak zvlášť významná politická konkurence.

Pokud bude mít ČSSD pud sebezáchovy, Zeman ji neohrozí

Věříte Zemanovi, že se nebude chtít sociální demokracii mstít a rozvracet ji?
Především sociální demokracie sama musí mít rozum. My si v situaci, kdy se připravujeme na příští volby do Poslanecké sněmovny, nemůžeme dovolit žádné spory nebo hádky, které by nás vracely deset nebo patnáct let do minulosti. Pokud ČSSD bude mít sama dostatečný pud sebezáchovy a uspěje v příštích volbách, tak zvolení Miloše Zemana prezidentem nebude mít na vnitřní poměry v sociální demokracii nějaký velký vliv.

Už jste s panem Zemanem po jeho vítězství mluvil?
Volal jsem mu, pogratuloval mu po telefonu a pozval jsem ho také na sjezd ČSSD, který bude 15. a 16. března v Ostravě.

Řekli jste si, že zakopete válečnou sekyru?
Dohodli jsme se, že se sejdeme a budeme mluvit o komunikaci mezi nejsilnější parlamentní stranou a novým prezidentem. Já si myslím, že to trauma prezidentské volby v roce 2003 sociální demokracii oslabovalo a že jsme nakročili k tomu, abychom to trauma překonali. Mimo jiné tím, že sociální demokracie před druhým kolem doporučila svým voličům, aby podpořili Miloše Zemana. (více o tom, jak se chce ČSSD se Zemanem usmířit, čtěte zde)

Den poté

Nový prezident si přeje, aby se ještě v tomto volebním období ve Sněmovně otestovalo, zda by neprošel zákon o majetkových přiznáních. Pokusíte se o to, nebo s tím počkáte až po volbách?
Vůbec nevylučuji, že bychom ještě v tomto volebním období předložili seriozní návrh zákona na zavedení majetkových přiznání. Už jsme to v tomto volebním období zkusili a nezískali pro to hlasy, ale vzhledem k tomu, že se připravujeme na volby do Poslanecké sněmovny, tak také pracujeme na novém návrhu zákona o přiznání k majetku. A pokud ho dokončíme ještě před volbami, tak ho zkusíme předložit ještě v tomto volebním období.

Pokud by se po volbách do Sněmovny dostala i Strana práv občanů Zemanovci, usnadnilo by vám to rozhodnutí, zda byste spolupracovali s komunisty, pokud by šlo o partnerství těchto tří stran?
Nechci se pouštět do žádných divokých spekulací. Koncept, se kterým jdu na sjezd sociální demokracie, je jednobarevná vláda ČSSD, ať už většinová nebo menšinová. To je koncept, který by sociální demokracie měla voličům před volbami představit. Jednobarevná vláda ČSSD by mohla být tolerována jinou politickou stranou, včetně KSČM. Bude ale záležet na voličích, které strany se do Sněmovny dostanou. Doufám, že to nedopadne stejně jako po minulých volbách, kdy SPOZ pouze levici hlasy sebrala a pouze to umožnilo vznik pravicové Nečasovy vlády.

Myslíte, že si Miloš Zeman jako prezident opět najde cestu k ČSSD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 17. února 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1842
Ano
Ano 1342

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue