Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf blanenských unionistů odstoupil

  17:08aktualizováno  17:08
Šéf městské organizace Unie svobody v Blansku Jiří Škaroupka, který ve středu obvinil vedení okresní organizace z přijímání fiktivních členů, rezignoval na svou funkci. Místopředseda krajského výboru Unie svobody v Brně Miroslav Šárka však označil shromáždění blanenské městské organizace v Adamově, kde Škaroupka oznámil svou rezignaci spolu se zbývajícími dvěma členy městského výboru, za neplatné.

"Shromáždění nebylo svoláno v souladu se stanovami, protože Škaroupka již ve středu přestoupil do okresní organizace Brno- venkov a tudíž neměl právo svolávat unionisty v Blansku," vysvětlil Šárka.

Šakroupka se bránil tím, že jeho přestup dosud nevstoupil v platnost a  připustil, že jeho rezignace byla spíše formální záležitost.

Problémy v Blansku zřejmě  způsobil rozdílný výklad stanov
Rozdílný výklad stanov strany v otázce možnosti přestupu členů z jedné organizace do druhé je zřejmě jedním z důvodů problémů Unie svobody na Blanensku, ve které mají existovat fiktivní členové. Bývalý šéf městské organizace Jiří Škaroupka je přesvědčen, že při přestupu členů je podle stanov nutný souhlas vedení místní organizace, jeho odpůrci s ním nesouhlasí.

Škaroupka z tohoto důvodu odmítá uznat členství přibližně desítky lidí, kteří měli do jeho organizace přestoupit z Olomučan na Blanensku. "Přihlášky těchto lidí jsem nikdy neměl v ruce, poprvé jsem viděl jejich jména na jakémsi seznamu zaslaném z okresního výboru," řekl Škaroupka novinářům po skončení mimořádného městského shromáždění unie v Blansku.

Obvinění o černých duších na Blanensku padla už vícekrát, tvrdí Kühnl
Jiří Škaroupka, který obvinil blanenskou okresní organizaci z přijímání fiktivních členů, tak učinil podle předsedy strany Karla Kühnla již několikrát v minulosti. Předseda Unie svobody tak ve středu reagoval na Škapounkovo tvrzení, že  v blanenském okrese se fiktivní členství týká desítek osob. Kühnl zdůraznil, že zatím se žádné ze Škaroupkových podezření neprokázalo.

"Celá ta věc bohužel dělá víc dojem jakéhosi vnitřního vyřizování účtů nebo řešení osobních sporů mezi předsedou městské organizace a vedením okresní organizace. Jsem dost nešťastný z toho, že předseda městské organizace sáhl k tomuto veřejnému
kroku," dodal Kühnl.

Škaroupka si podle něj musí být vědom toho, že záležitost Unii svobody určitě neprospívá. Jeho dřívější obvinění podle Kühnla prošetřoval a prošetřuje rozhodčí výbor a kontrolní a revizní komise strany.

Senátor Unie svobody a předseda komise pro revizi členské základny v Brně Jan Ruml existenci fiktivních členů v Blansku nepotvrdil ani nevyloučil. "Zda-li jsou tam takzvané černé duše, či nikoli, my nemůžeme teď odpovědně říci," řekl. Republiková revizní a kontrolní komise podle něj řeší všechny podněty týkající se nepořádků v členské základně, vyšetřování ale ještě nedokončila. Zda tato komise obdržela i jiné podněty mimo Blanska, Ruml neví.

Šéf okresní organizace na Blanensku, poslanec Vladimír Paulík Škaroupkova obvinění odmítá a tvrdí, že jsou výsledkem jeho obav z odvolání z funkce předsedy městské organizace.

Prohřešky blanenské organizace Unie svobody se však s brněnskými, které skončily čtyřmi odchody ze strany, podle Škaroupka nedají srovnávat.

"Zatímco v brněnské unii se jednalo o stovky lidí, v našem okrese se jedná o desítky osob," řekl Škaroupka na tiskové konferenci v Blansku.

Podle Škaroupky však nastal během několika měsíců nebývalý nárůst členské základny. Například v místní organizaci v obci Petrovice se zvýšil počet členské základny z původních 56 na 87 lidí a v obci Ostrov u Macochy z 20 na 61 členů, uvedl Škaroupka.

Kvůli obchodu s černými dušemi odešli z brněnské organizace čtyři lidé
Ostrý spor v brněnské pobočce Unie svobody, který se rozpoutal kvůli údajnému nakupování mrtvých duší, vyvrcholil odchodem čtyř členů brněnské organizace ze strany.

Jiří Zeman, Milan Dočkal, Pavel Knecht a Daniel Jirůšek, kteří byli republikovým výborem navrženi na vyloučení ze strany, na protest proti tomuto rozhodnutí sami odešli.

Republikový výbor Unie svobody v červnu na čas rozpustil okresní organizace Brno - město a všechny její pobočky. Dal tím za pravdu vedení strany, které považovalo rozprášení brněnské organizace za jediné možné řešení tamních sporů. Nyní již brněnská organizace opět funguje.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz