Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Poslanci na posedmé zvolili svého šéfa. Uspěl jediný nominovaný, místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Miloslav Vlček. Poslanci nyní volí místopředsedy. Volbu sledujeme v on-line reportáži.
17:59
Vlastimil Tlustý požádal o přerušení jednání, kvůli schůzce zástupců všech pěti stran o složení jednotlivých výborů. Schůze Poslanecké sněmovny bude pokračovat v úterý od 10:00. On-line reportáž končí. Redakce iDNES.cz děkuje čtenářům za pozornost.
17:55
Poslanci schválili, že Sněmovna bude mít 12 ověřovatelů a odsouhlasili jejich jmenování podle předem připravené nominace.
17:50
Jednání Sněmovny je opět obnoveno. Místopředsedy, včetně Miroslavy Němcové šéf sněmovny vyzval, aby zasedli na svá místa v čele.
17:27
Miroslava Němcová z ODS byla ve druhém kole zvolena místopředsedkyní Sněmovny. Podle informací iDNES.cz získala 141 hlasů.
17:00
Šéf poslanecké klubu ČSSD Michal Hašek vyzval kolegy, aby ve druhém kole podpořili Miroslavu Němcovou. "Je i v zájmu ČSSD, aby volby místopředsedů Sněmovny proběhly podle dohody a paní Němcová byla zvolena," řekl iDNES.cz. Tvrdil také, že už v prvním kole pro ni hlasovali někteří sociální demokraté.
16:47
Šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý v kuolárech prohlásil, že ČSSD nedodržuje dohody. "Zatímco my jsme zástupci ČSSD hlasy dali, sociální demokraté naši kandidátku evidentně nepodpořili a berou si ji jako rukojmí," tvrdí Tlustý.
16:40
Začalo druhé kolo hlasování. Poslanci v něm rozhodnou, zda Miroslava Němcová přeci jen nebude místopředsedkyní Sněmovny. Ta se opět sejde v 17:45.
16:36
"Je to bolestné," komentovala výsledek Miroslava Němcová pro iDNES.cz. Pokračovat chce ale i ve druhém kole. Její nezvolení bylo pro mnohé šokem. "Něco takového jsem nečekal," uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Naopak Vojtěch Filip byl spokojený. "Mám radost," řekl iDNES.cz.
16:31
Sněmovna už znovu zasedá. Podle oficiálních výsledků v prvním kole neuspěla Miroslava Němcová s 93 hlasy. Vojtěch Filip získal 101, Jan Kasal 103, Lucie Talmanová 165 a Lubomír Zaorálek 147 hlasů.
16:20
Poslanci zvolili čtyři z pěti kandidátů na místopředsedy Sněmovny. Neuspěla Miroslava Němcová z ODS. Dostala 93 hlasů. Dostatek 101 hlasů získal naopak i Vojtěch Filip z KSČM, vůči kterému měly před volbou některé strany výhrady.
15:42
Zdeněk Škromach řekl iDNES.cz, že po zvolení Miloslava Vlčka šéfem Sněmovny budou sociální demokraté pokračovat v jednání s ODS. Největší obavu měl z toho, aby ODS do vlády jako nezávislé odborníky nenominovala lidi navržené KDU-ČSL nebo Stranou zelených.
15:39
Jednání Sněmovny bylo opět přerušeno. Poslanci budou do 16:05 volit místopředsedy. Znovu se sejdou v 16:30.
15:36
Sněmovna bude postupně hlasovat o kandidátech na posty místopředsedů Sněmovny. O přízeň se bude ucházet: Vojtěch Filip z KSČM, Jan Kasal z KDU-ČSL, Miroslava Němcová z ODS, Lucie Talmanová z ODS a Lubomír Zaorálek z ČSSD.
15:34
Poslanci schválili, že místopředsedů bude pět. Pro hlasovalo 173 ze 175 přítomných. Dva poslanci byli proti.
14:58
Miroslav Vlček zahájil jednání. Na programu je volba počtu místopředsedů. Strany jich navrhují pět.
14:56
Lubomír Zaorálek přerušil jednání. Poslanci se opět sejdou v 15:30. Jednání už povede nový předseda Sněmovny Vlček.
14:55
Miroslav Vlček poděkoval za své zvolení do čela Sněmovny. Ve své řeči uvedl, že plní své sliby a skutečně odstoupí před případnou třetí volbou premiéra. Doufá, že se Sněmovně bude dařit.
14:51
Poslanci se opět sešli a vyslechli oficiální výsledky. Vydáno bylo 197 hlasovacích lístků. Pro Miroslava Vlčka hlasovalo 174 poslanců.
14:48
Premiér Paroubek prohlásil, že nejpozději ve středu podá jeho vláda demisi.