Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sedlák čelil kontrolám a neuspěl

  16:50aktualizováno  16:50
Znojmo - O dalším setrvání Josefa Sedláka ve funkci přednosty znojemského okresního úřadu rozhodne ve středu na svém jednání vláda. Návrh na jeho odvolání podal ministr vnitra Stanislav Gross. Činnost znojemského přednosty prověřilo několik kontrol z ministerstva vnitra a financí. "V červenci 2000 byly zjištěny závažné nedostatky v práci pana přednosty. Mezi ně patřilo například zneužívání služebního vozidla pro soukromé účely," sdělil Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Podle Jiřího Hájka přednosta odmítá respektovat právní předpisy a zpochybňuje nařízení vlády o vztahu ministerstva vnitra k přednostům okresních úřadů. "Ani poslední jednání s panem přednostou, které se konalo počátkem září na ministerstvu vnitra, nepřineslo nápravu. Nedostatky v práci pana přednosty potvrdila i kontrola brněnského finančního ředitelství, která byla zaměřena na nakládání se státním majetkem v letech devadesát osm až devět. To jsou důvody, proč ministr vnitra navrhuje k patnáctému říjnu letošního roku odvolání přednosty Sedláka. Další konkrétní důvody zpráva neobsahuje," uvedl Hájek.

Nový přednosta: na krátkou dobu
Pokud bude přednosta odvolán, bude následovat výběrové řízení. I přesto, že činnost okresních úřadů bude k závěru příštího roku ukončena. "Kvůli tomu bude pravděpodobně i počet uchazečů nižší, na druhou stranu bude možné o to rychleji nového přednostu jmenovat. Stalo by se tak v řádu měsíců, nebude žádný zájem to nějak protahovat," dodal Hájek.

Podle zprávy, kterou loni v červenci vypracovali Marie Dvorská a Tomáš Pösl z odboru pro místní správu ministerstva vnitra, si Sedlák nezapisoval ani vlastní docházku na pracoviště. "Evidence docházky zaměstnanců znojemského okresního úřadu je vedena elektronickým systémem. Pan přednosta svou přítomnost na úřadě neeviduje elektronickým systémem, ani jiným způsobem," píše se ve zprávě.

Anonym mluvil i o podnikání
Anonym přednostu obvinil, že v místě svého bydliště v Hodonicích na Znojemsku pěstoval žampiony a nakupoval pozemky od soukromých osob. Pozemky měli nakupovat na svá jména členové Sedlákovy rodiny. "Vzhledem k tomu, že některé body podání se týkají soukromých aktivit jeho a členů jeho rodiny, byl pan přednosta požádán o stanovisko s tím, že na jeho rozhodnutí bude, zda se k této části podání vyjádří," uvádí ve zprávě pracovníci ministerstva vnitra Pösl a Dvorská.

Také finanční úřad našel nedostatky
Nedostatky v práci přednosty potvrdila podle mluvčího Hájka i kontrola brněnského finančního ředitelství. "Výsledky kontroly podléhají mlčenlivosti. Konkrétní údaje můžeme sdělit pouze v případě, že by nás závazku mlčenlivosti písemně zbavil sám přednosta okresního úřadu. Jde totiž o poznatky zjištěné při daňové kontrole a ty nemůžeme sdělovat," řekla tisková mluvčí brněnského finančního ředitelství Lucie Trávníčková.

Návrh na odvolání
Se stížností na činnost přednosty znojemského okresního úřadu se na ministerstvo vnitra obrátil počátkem února Petr Říčka ze Znojma, podle něhož měl být již dříve kvůli výsledkům provedené kontroly ministerstva vnitra přednosta Sedlák odvolán.
"Pochybení přednosty si ministerstvo samo ověřilo v červenci 2000. Závěry však neodpovídají rozsahu porušení povinností přednosty. Ten měl být odvolán. Některá zjištění navíc naznačují, že by mohlo jít i o páchání trestné činnosti, takže podle mého názoru bylo povinností ministerstva vnitra podat na přednostu trestní oznámení," napsal ve svém vyjádření redakci MF DNES Petr Říčka.

Na jeho stížnosti písemně reagoval v únoru a březnu ředitel odboru pro místní správu ministerstva vnitra Vladimír Zeman. "Přednosta dostal za úkol ukončit smlouvu o nájmu osobního vozidla a vést evidenci docházky. Dále byly uplatněny hmotné sankce podle platné právní úpravy," uvedl v odpovědi Petru Říčkovi ředitel odboru Zeman. Podle něho byly obě podmínky splněny.

S tím se však Říčka nechtěl smířit a obvinil úředníky ministerstva vnitra z nečinnosti. "Je otázkou, co všechno si může vysoký státní úředník dovolit a co je mu ministerstvo vnitra, jako jeho nadřízený, ochotno tolerovat," dodal Říčka.

Až více než rok po provedené kontrole tak nyní navrhl ministr vnitra přednostovo odvolání. Přednosta Josef Sedlák se k celé věci odmítl vyjádřit až do doby, než o návrhu na jeho odvolání definitivně rozhodne vláda.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz