Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šedivý je od listopadu bez práce

  12:15aktualizováno  12:15
Praha - Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý splnil svůj slib a odpověděl na zbývající otázky, které nezvládl při on-line rozhovoru v úterý 30. dubna. Šedivý mluvil hlavně o koupi nových stíhaček, o reformě české armády, její profesionalizaci i o svém odchodu do zálohy. "Dosud nevím, co budu od konce listopadu dělat," přiznal. Všechny odpovědi generála Šedivého jsou ZDE

Česká armáda čeká na nové stíhačky Jas-39 Gripen. "Pokud se týká armády, veškerá rozhodnutí byla učiněna na základě striktně odborných hledisek. Je pravdou, že situace byla stížena tím, že z tendrů odstoupili ostatní oslovení uchazeči. To ovšem nemění nic na věci, že jsme posuzovali kvality letounu Gripen ve vztahu k nám známým informacím konkurenčních letadel," řekl Šedivý.

Čtenáře zajímal i vztah generála k politikům. "Naše vzájemné vztahy s ministrem Jaroslavem Tvrdíkem jsou velmi korektní a otevřené. Vážím si ho zejména za to, že našel odvahu řešit tak složité problémy, jako je ekonomika resortu a reforma ozbrojených sil," pochválil Šedivý ministra.

Otázce o Miroslavu Kalouskovi se náčelník generálního štábu vyhnul. "Výkon funkce pana náměstka by měl být hodnocen jeho partnery, kteří znají důvody jeho případných rozhodnutí. Dovolte mi, abych tuto otázku dále nekomentoval," řekl generál.

Odpovědi generála
Jiřího Šedivého
naleznete ZDE

Kdo je Jiří Šedivý
Jiří Šedivý se narodil 3. ledna 1953 v Příbrami. Profesionální kariéru vojáka z povolání začal v roce 1971 po absolvování Vojenského gymnázia Jana Žižky z Trocnova v Moravské Třebové. V letech 1971 až 1975 vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově.

Poté byl velitelem tankové roty 57. motostřeleckého pluku ve Stříbře. V letech 1976 až 1978 absolvoval postgraduální studium ve Vojenské akademii v Brně. Po jeho ukončení vykonával funkci velitele 2. tankového praporu 18. tankového pluku v Táboře, kde v roce 1982 převzal funkci zástupce velitele pluku.

V roce 1985 byl přemístěn do Týna nad Vltavou a ustanoven do funkce velitele 17. tankového pluku. V roce 1990 převzal funkci náčelníka štábu 4. tankové divize v Havlíčkově Brodě. V letech 1993 až 1994 vystudoval Vysokou válečnou školu pozemního vojska v Carlisle v americkém státě Pensylvánie.

Po absolvování převzal funkci velitele 4. brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě. Od prosince 1995 působil ve funkci zástupce velitele 2. armádního sboru v Olomouci. Dne 1. ledna 1996 byl ustanoven do funkce zástupce Armády České republiky v operaci Implementation Force - IFOR a velitele kontingentu AČR, kterou vykonával do 27. července 1996.

Po návratu z mise byl ustanoven do funkce inspektora pozemního vojska Armády České republiky. Dnem 1. dubna 1997 převzal funkci náčelníka sekce bojové přípravy Generálního štábu AČR. Od 1. srpna 1997 byl velitelem pozemního vojska AČR. Dnem 1. května 1998 je ustanoven do funkce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky.

Součástí jeho odborné způsobilosti je výsadková příprava. Je nositelem medailí Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti, Za zásluhy II. stupně, Za službu pro mír a svobodu, čestných pamětních odznaků Za službu míru a za službu v misi IFOR. Do hodnosti generálmajora byl jmenován v roce 1996. Jiří Šedivý je ženatý, manželka se jmenuje Marie, mají dvě dcery - Lenku a Miroslavu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Najdete na iDNES.cz