Seděla ve Wintonově vlaku, který už nesměl vyjet. Skoro žádné dítě z něj nepřežilo válku. Ona ano

  16:16
Wintonovo dítě, které se jím nakonec nestalo, protože se to tehdy dost zásadně zamotalo. Naštěstí pro ni. Ruth Federmannová. Pasažérka, která tady vlastně vůbec neměla být, protože neměla přežít. Měla totiž jet vlakem 1. září 1939, který nakonec nevyrazil, protože začala druhá světová válka. Teď tady sedí a upravuje si bílou šálu, kterou jí bere vítr. Elegantní dáma.
Ruth Federmannová s Nicholasem Wintonem

Ruth Federmannová s Nicholasem Wintonem | foto: Archiv Milana Vodičky

Na otázku, co dnes dělá, odpoví Ruth Federmannová otázkou: "Znáte hotely Dan v Izraeli?"

Neznám, byť je mi to povědomé. Zní to jako jméno nějakých plážových bungalovů. Ale je to úplně jinak.

"Je to síť luxusních hotelů," říká. "Je jich celkem třináct. A znáte hotel King David v Jeruzalémě? Tak ten mi patří taky."

Hotel King David v Jeruzalémě, rok 1931

Hotel King David v Jeruzalémě

King David je izraelská ikona, kamenný hotel desítky let starý, kde se ubytovávají hlavy států, králové a prezidenti. Kráčela tudy historie, je to pojem dokonce i v Jeruzalémě, kde každý kámen připomíná biblické časy.

Teď patří Ruth Federmannové, která tady vlastně už neměla být.

Do Anglie jsem nechtěla

Vždycky se říká a píše: Poslední a současně největší vlak měl vyjet 1. září 1939, ale zastavila ho válka, která ten den vypukla. Všechny děti z něj skončily v plynových komorách.

Není to úplně pravda. Ruth Federmannová, které tehdy bylo třináct a jmenovala se Steklmacherová, přežila. Z toho dne si moc nepamatuje.

"Vím jen, že jsme přišli na nádraží, ale ani jsme se nedostali dovnitř. Proti nám chodili rodiče s dětmi a všichni nám říkali: Ten vlak nejede."

A tak se Ruth s maminkou otočily také a jely zpátky domů na pražské Vinohrady, do Blanické ulice číslo 26. Maminku to mrzelo, pro dceru to byla výborná zpráva.

"Byla jsem ráda, že nikam nejedu. Moc, moc ráda," říká paní Ruth. "Chtěla jsem totiž úplně jinam."

Měla tehdy dvě možnosti, Anglii a Palestinu. Maminka byla pro to první, protože věděla, že dcera tam získá lepší vzdělání.

Ruth Federmannová:

Ruth chtěla jet do Palestiny.

Rozhodnutí, že Ruth odjede do ciziny, a to za každou cenu, padlo hned po Mnichovu.

"Pro jistotu musíš pryč, řekla mi tehdy matka," vzpomíná po desítkách let Ruth.

A tak když nevyšla Anglie, přišla na řadu Palestina.

"Měla jsem tetu v Tel Avivu a docela se mi tam chtělo. Byla jsem taky členkou jedné židovské sportovní organizace, ta mi trochu pomohla."

"A tak jsem v dětském transportu odjela vlakem do Terstu. Pamatuji si, že nás bylo šestnáct. Celou cestu až do Itálie tam s námi jel gestapák. Pořád tam stál a nic neříkal. Dva či tři dny, už nevím, jak dlouho jsme se tam tehdy trmáceli."

Z Itálie dál pokračovali lodí. "Tam jsme se výborně bavili, byli jsme veselí. Bylo to pro nás jako nějaké dobrodružství, výlet někam opravdu daleko."
Praha zůstala kdesi daleko. Ale zase ne tak daleko, protože Ruth stejně jako skoro každý tehdy věřila, že se dřív či později zase bez problémů vrátí.

Že nebude tak zle, to si možná myslela i její maminka. Zůstala doma i se starším synem, který byl odmalička ochrnutý. Když dnes víme, co následovalo, je důvod až neuvěřitelný: paní Steklmacherová věřila, že se jim nic nemůže stát, protože její zemřelý manžel byl za první světové války rakouským důstojníkem, a tak si naivně myslela, že nacisté, kteří mají tak rádi uniformy a pořád se ohánějí válečnými tradicemi, nechají z úcty k vojákovi rodinu na pokoji.

Nejradši bych se tehdy vrátila

Uprchlice, hoteliérka

Narodila se roku 1926 jako Steklmacherová. Zatímco její rodina doma nepřežila válku, ona založila svou rodinu v Izraeli. Nyní má dvě děti, sedm vnuků a čtyři pravnuky.

Z malé dívky, která snila, že se stane módní návrhářkou, se stala velmi úspěšná hoteliérka, patří jí například slavný hotel King David v Jeruzalémě (na snímku).

Do Česka se poprvé vrátila až v roce 1990, nyní sem jezdí pravidelně. Vrací se mimo jiné do Spáleného Poříčí na Plzeňsku, odkud pocházela její matka.

Ruth dorazila do Tel Avivu 4. prosince 1939. A tam začal její nový život, který se protáhl už navždy. To samozřejmě tehdy nemohla vědět. Zpočátku to tam dokonce vypadalo všelijak.

"Byli jsme tam cizí, to víte, že se mi stýskalo, nejraději bych se vrátila zase domů."

Děti šly do kibucu. "Já jsem nějakou dobu pásla dobytek."

Pak se vrátila do Tel Avivu. "No a teď jsem tam už sedmdesát let."

Osm let měla postel u příbuzných, což byl pro budoucí hoteliérku víc než podivný začátek.

Všechno se změnilo, když se seznámila s mladým mužem, který přijel do Palestiny v roce 1944. Byl to německý Žid, který bojoval za občanské války ve Španělsku a potom tam dřepěl roky v internačním táboře. Vzali se.

Měli jsme jeden kufr

 "Měli jsme dohromady jediný kufr. To bylo všechno, co jsme měli," vzpomíná Ruth Federmannová na víc než skromné první měsíce manželství. "Ale on měl hlavu."


To se projevilo velmi rychle. Bratři Federmannové, Jekutiel a Sammo, si v roce 1947 koupili penzion s jedenadvaceti pokoji. Nacházel se v Tel Avivu přímo u moře. Jmenoval se Kate Dan. Jméno pro budoucí řetězec, který jednou bude nejstarší a největší v Izraeli, bylo na světě.

Pár let to samozřejmě trvalo. Po mnoha letech přivedly hotely paní Federmannovou znovu do Prahy. A na místa, která důvěrně znala.

Bylo to v roce 1990. Železná opona padla a Izrael přestal být pro Československo nepřátelským státem. Díky tomu se mohly stát hned dvě věci najednou.

Přední hoteliéři světa se rozhodli, že do Prahy svolají kongres Mezinárodního hotelového svazu. A protože v jeho čele byl jako prezident Jekutiel Federmann, mohl přijet i on. A jeho manželka také.

"Bylo to úžasné. Šla jsem se podívat na stará místa. Prohlédla jsem si stavby, které projektoval otec. Byl totiž architekt a do své smrti v roce 1933 toho stihl opravdu dost," popisuje paní Ruth, jak vypadal návrat.

Nechtěla jsem nic vědět

Cesta do Prahy pro ni byla důležitá i z jiného důvodu. V té době se už zase začala zajímat o svou minulost. Než našla odvahu vracet se zpět ke svým kořenům, uběhla celá desetiletí. Zpočátku totiž reagovala jako mnoho lidí, kteří vyvázli z holokaustu, zatímco jejich nejbližší v něm zahynuli.


Zkusila se od minulosti odstřihnout. Jako by nikdy nikde žádná nebyla. "Nechtěla jsem nic vědět. Zavřela jsem knoflíky jako u starého rádia," říká teď.

K minulosti se začala vracet před třiceti lety, když jí někdo přinesl její rodokmen, aby ho zkusila doplnit.

Už od počátku věděla moc dobře, jak to bylo s maminkou i bratrem. "Mám od ní ještě pohlednici z Terezína. Pak to ustalo. Po válce jsem si dopisovala s přítelkyní v Praze, která mi řekla, že matka zahynula v Osvětimi 19. října 1944 a bratr čtyři dny po ní."

Protože rodinu už hledat nemohla, začala aspoň pátrat po dětech z posledního Wintonova vlaku, které už stejně jako ona nestačily kvůli válce odjet. Věděla, jak na to.

"Moje teta měla tehdy v Praze dva byty a jeden půjčovala lidem od Wintona, aby v něm mohly přespávat rodiny z venkova, které přivezly děti na cestu do Anglie." A tak přes bratrance získala seznam, na němž bylo padesát jmen. Byla to jen část osazenstva posledního vlaku.
Našla čtyři.

Ruth Federmannová doma

Jsem ráda, že jsem tady

 

Kniha
Winton Train

Vyprávění o osudech Ruth Federmannové je jednou z kapitol knihy Winton Train – po 70 letech znovu do Londýna, kterou napsali Magdalena Wagnerová a Milan Vodička. Vydalo ji pražské nakladatelství Havran.

Autoři v knize popisují životy Wintonových dětí a Nicholase Wintona, ale také rozsáhlý projekt, v jehož rámci si někteří mohli loni na podzim zopakovat cestu historickým vlakem do Londýna.

Kniha vyjde rovněž v angličtině, zvažuje se rovněž její vydání v Izraeli.

"Tři děti skončily v Anglii, jedno v
Americe. A je možné, že ještě někde žijí další."

Z vlaku, který nikdy nevyjel, prozatím tedy existuje pouhých pět dětí, které přežily. Tedy včetně paní Ruth.

"Měla jsem obrovské štěstí," říká.

Pak se na chvilku odmlčí a potom ukáže prstem k nebi: "Myslím, že tam nahoře mě má někdo rád. Můj celý život byl štěstí. Ale na začátku bylo neštěstí. Něco mi však umožnilo začít nový život. Jsem ráda, že jsem skončila v Izraeli a ne v Anglii. Našla jsem tady dobrého muže, měli jsme dvě děti, teď mám sedm vnuků a čtyři pravnuky."

"A tohle všechno z jednoho děvčete, které bylo na útěku a zpočátku nemělo ani peníze na autobus."

Text je upraven z knihy Winton Train – po 70 letech znovu do Londýna

Winton-Obálka knihy

Premiér Jan Fischer pokřtil na pražském hlavním nádraží knihu Winton Train - po 70 letech znovu do Londýna autorů Magdaleny Wagnerové a Milana Vodičky (28. ledna 2010)

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Kdybych byl v Praze sám, stačí mi garsonka, řekl Bek k náhradám za bydlení

16. dubna 2024  13:47

Ministr školství Mikuláš Bek se ohradil proti slovům poslanců, kteří se kriticky vyjádřili vůči...

Zákazy nikdy dobře nefungují. K látkám jako HHC se mají dostat už jen dospělí

16. dubna 2024  5:38,  aktualizováno  13:43

Přímý přenos Politici se chystají za pevně stanovených podmínek umožnit prodej některých lehčích drog jako je...

Špatně zabrzděné auto samo couvalo do silnice, zadrželi ho policejní siláci

16. dubna 2024  13:42

Vzniku nebezpečné situace zabránili dva dopravní policisté, když duchapřítomně zastavili špatně...

Syna jsem neznásilňovala, léčebné praktiky se mu líbily, řekla souzená žena

16. dubna 2024  13:40

Ústecký krajský soud pokračuje v projednávání případu ženy, která podle obžaloby za účasti svého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...