Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šedá eminence pražské ODS: Já že likviduju Béma?

  13:15aktualizováno  13:15
Radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička bývá označován za muže, který řídí pražskou ODS. Podle primátora Pavla Béma to byl on, kdo "dirigoval" dění na mimořádném sněmu ODS, kde byli odvoláni z vedení strany Bémovi stoupenci.

Podnikatel Tomáš Hrdlička. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

"Tomáš Hrdlička je nepochybně dnes jeden z klíčových orchestrátorů nebo dirigentů toho současného nastavení. On je podepsán jednoznačným a viditelným podpisem pod příběhem posledního regionálního sněmu, jenž znamená: Jančík z kola ven, Chalupa z kola ven, Blažek dovnitř," řekl MF DNES Pavel Bém.

Kdo je Tomáš Hrdlička

Narodil se 11. října 1968 v Praze. Jako podnikatel provozuje benzinové pumpy. Do ODS v Praze 10 vstoupil v roce 1997. V současné době je radním Prahy 10 a členem Regionální rady ODS Praha.

Co vlastně Hrdlička udělal? Podle vyjádření primátora a zákulisních informací dal dohromady všechny Bémovy odpůrce a ti pak v tajném hlasování doslova smetli Bémovy přívržence, tedy starostu Prahy 5 Milana Jančíka, radního Jiřího Janečka a starostu Prahy 6 Tomáše Chalupu.

Na jejich místa pak byl zvolen největší Bémův odpůrce Rudolf Blažek, starosta Prahy 8 Josef Nosek a radní Prahy 9 Tomáš Portlík. Hrdlička ale popírá, že by byl tím, kdo rozhoduje o dění ve straně. Podle něho šlo na mimořádném sněmu o běžnou změnu, která se uvnitř strany stala.

Podle kuloárních informací je to právě on, kdo vystřídal v pozici muže, který vládne v Praze, primátorova přítele, podnikatele Romana Janouška.

Hlavní postavy a vztahy s Hrdličkou

PAVEL BÉM, primátor: Hrdlička podle něj řídil početnou skupinu lidí a "rozdal noty" na sněmu ODS. Výsledek? Odvolaní Bémovi stoupenci a oslabený primátorův vliv v pražské ODS.

ROMAN JANOUŠEK, podnikatel: Přítel Pavla Béma. Byl dlouho považován za toho, kdo řídí dění v Praze. Nyní jej nahradil Hrdlička. Společně údajně vlastnili společnost Navatyp.

RUDOLF BLAŽEK, 1. náměstek primátora: Nejhlasitější Bémův oponent. Údajně je to právě on, kdo se spojil před dubnovým sněmem ODS s Hrdličkou, a svrhli Bémovy stoupence.

MILAN RICHTER, náměstek primátora: Často bývá v médiích a kuloárech označován za "dítě" Tomáše Hrdličky, má k němu blízko - vzešel totiž z ODS v Praze 10, odkud je také Hrdlička.

DAVID VODRÁŽKA, 1. místopředseda ODS: Na sněmu ODS v roce 2008 se ze dne na den stal členem vedení strany. Jedním z vyjednavačů byl údajně Hrdlička. Oba to však vždy popírali.

Hrdlička se do povědomí veřejnosti dostal například v roce 2004 takzvanou aférou s autobazarem.

Společně s tehdejším poslancem ODS Vladimírem Doležalem se zapletli do korupční aféry ohledně prodloužení nájemní smlouvy pro autobazar na městském pozemku ve Vršovicích. Hrdličkovi jakoukoliv vinu soud neprokázal.

Rozhovor s Tomášem Hrdličkou

Máte pověst kontroverzního člověka, který v zákulisí tahá za provázky a ovlivňuje dění uvnitř pražské ODS. Jste kontroverzní?
Každý, kdo má svůj názor, je kontroverzní. To vychází z podstaty slova kontroverzní. I když se budeme bavit o nějaké elementárně jasné věci, tak i tam bude třeba pět procent lidí proti. A co to je kontroverzní? Já nevím, ten výraz kontroverzní, ono se to trochu zneužívá. Slovo kontroverzní znamená člověk s vlastním názorem, který prosazuje svůj vlastní názor, v tu chvíli je kontroverzní.

Já jsem si vytiskl seznam vašich přezdívek, které jste dostal během politické kariéry. Šedá eminence, kontroverzní, kmotr, gubernátor, vlivný podnikatel, ten, který hýbe Prahou...
No, to jsou hrozný, démonický věci. To je neuvěřitelný...

A je to tak?
Tak... vlivný podnikatel. To je téměř pejorativní. Ještě než jsem vstoupil do politiky, tak jsem provozoval čerpací stanice. Možná se budete divit, já je provozuju pořád. Nic jiného nemám. Mám dvacet tři zaměstnanců. To je malá organizace do pětadvaceti lidí, tak já fakt nevím, jestli jsem podnikatel, spíš živnostník. A taky jsem zároveň možná někdo, kdo se snaží dávat práci třiadvaceti lidem.

Nicméně...
A co se týká kmotra, kdo je kmotr? Jak může být v politické straně? Já nejsem mimo strukturu politické strany, já jsem přece uvnitř. Pro mě je kmotr někdo, kdo nenese svou kůži na trh, a rozhoduje o věcech veřejných. Ale já tohle nejsem, jsem členem politické strany, kandidoval jsem ve volbách a nesu svou kůži na trh. Co jste říkal za další přívlastky?

Šedá eminence...
Šedá eminence? To je jako s kmotrem. A zase, co to je? Že někdo hledá nějakou shodu, že je schopen prosazovat svoje názory, přesvědčit většinu? Šedá eminence je zase někdo v pozadí a to já nejsem.

Dobře, tak šedá eminence jako pejorativní výraz pro někoho, kdo umí jednat a kdo umí vyjednat, co potřebuje?
Ale to je stejné jako u vás v redakci. Bude se hledat nový šéfredaktor a vydavatel řekne, já to vyberu z vaší redakce. Tak se hned začnou vytvářet skupinky lidí, a jestli se tam najde někdo, kdo přesvědčí ostatní, tak je to šedá eminence nebo kmotr? Není, to je přece úplně normální. Je nějaké společenství lidí a tam se ti lidé nějakým způsobem strukturují.

Minimálně jste vnímán jako ten, který hýbe děním. Zejména po jednání sněmu pražské ODS, kdy se otevřeně mluví o tom, že se přeskupily síly a vy jste prý ten, kdo to zařídil.
Víte, takhle já to samozřejmě nevnímám. Já to vnímám z pohledu času. Před čtyřmi lety jsem měl nějaký názor, ostatní měli nějaký názory, a ty názory se vyvíjí, vyvíjí se také situace uvnitř ODS. Ten, kdo hýbe Prahou, já nevím...

Takže nejste "dirigent" strany, ale šlo o jakousi vnitrostranickou dynamiku a pohyb?
Na sněmu byli delegáti z oblastí, a jak se vyvíjí situace v oblastech, tak se to přenáší o stupeň výš a zase dál. Kdyby to tak nebylo, pořád by byli voleni ti samí lidé. Jsou jen dva modely: vy se vyvíjíte názorově a také strana se vyvíjí názorově. To je úplně regulérní.

Vyprávějí se tedy o vás jen samé fámy?
ODS není patnáct let stejná, to se jen vytvářejí fámy, já nebydlím v žádné vile, nemám žádnou loď, jsem akorát fanda do aut, ale normálně bydlím v bytě... to jsou fámy, které se vytvářejí, a ony znějí. Není čtivé, když napíšete: Živnostník, má dvacet tři zaměstnanců, bydlí v bytě, má dvě děti, manželku, co je na tom zajímavého? Tak je lepší tomu dát ten přívlastek.

Jak tyhle podle vás fámy vznikají? Před třemi lety mi Milan Jančík v rozhovoru říkal, že někde u internetu sedí temné síly, které splétají dohromady...
(smích)

... nebo měl Jančík pravdu?
Když někdo prohraje nějaké hlasování, tak by mohl jednoduše říct, byl jsem ´blbej´, nepřesvědčil jsem, něco jsem pokazil, proto mě nevolili. Málokdo má v sobě tu sílu, aby tohle řekl. Tak radši řekne, že temné síly se vznášejí, já byl geniální, ale proti tomu se nedalo nic dělat. Nicméně vždy kolem všeho vznikají příběhy. Auto přejede srnu na Barrandově a z třířádkové zprávy se stane příběh. Nebo příběh villa domů v Praze 10. Je jednodušší napsat, že je to divné, je to tajemný, je tam nízký odhad, tak můžu napsat třístránkový elaborát a oslovit tři makléře.

Tak v případě Prahy 10 šlo spíše o to, že by se pak mohly "přihrávat" předražené rekonstrukce známým, a podobně.
To nejde, protože z právního hlediska tím, že tu společnost vlastníme stoprocentně, tak je úplně stejně vázána zákony jako zastupitelstvo. Navíc naše vnitřní předpisy jsou ještě přísnější než zákon a vše je tam přesně vymezeno.

Kolem vás je těch "příběhů" hodně. Neustále se něco povídá. Mluví se o Věcech veřejných a vás, že jste založil béčko ODS...
To je... jasně! A Markéta Reedová, lídr Věcí veřejných, útočí na Milana Richtera, o kterém se zase říká něco dalšího... Co na to říct? Tak si poraďte! (úsměv) Nebo že bych byl tak geniální a nechával těm lidem volný průběh? Taky to je možný.

Je možné, že se vám strana nakonec vymkla z ruky a původní záměr se nakonec vytratil...
I to je možný (úsměv)

To jste mi z toho hezky utekl...
Tak ony se ty informace vždy navzájem potírají. A jaká je pravda?

Na to se právě ptám.
To ví jen Bůh a veverka (úsměv). Vždycky je vše o lidských vztazích. A taky se říká, že Janoušek zná Johna, a tak dále a tak dále.

Také se mluví o vás a příteli primátora Béma Romanu Janouškovi a vašem Navatypu.
No a tady to přesně vidíte. Řekne se, že jsem to já, kdo likviduje skupinu kolem Pavla Béma. Ale to potom také jeho, jak se někde říká, dvojče Janouška, ne? Nevím... tak jestli vás baví ta hra... A třeba to je všechno pravda a třeba také ne...

Když je vše v příbězích, je příběh to, že magistrát má pověst nejzkorumpovanějšího úřadu a že za ODS stojí podnikatelé? Mezi nimi Hrdlička, Janoušek či Rittig.
Když Hulínský s Pecinou napíší, zlikvidujeme korupci v Praze, a ta dopadla, ne teď a ne podle mě, ale podle firmy, kterou vybrala Markéta Reedová, nejlépe ze všech krajů už před přijetím protikorupční strategie, zase to nikdo neřekne.

Trochu to na mne působí jako chudák otloukaná ODS...
To ne, já to nikomu nevyčítám.

Já říkám, že mi to tak zaznělo.
Já to jen popisuju jako přirozený proces. Když má někdo absolutní moc, má absolutní odpovědnost. To není nic jinýho. A stejně se řekne, ale ono tam něco je... ale reálně je to prázdné. Je super napsat, že k šéfovi odboru městského investora vtrhla policie. Že to odložila, už není zajímavé.

Je v Praze byznys propojen s politikou?
Půjdete do banky, která je před krachem, nebo do úspěšné? O veřejné zdroje se mají starat lidé, kteří prokázali, že se o sebe dokážou postarat. Než dám někomu právo se starat, chci vidět jeho výsledky. Když je ekvivalentem úspěchu politika, že neříká názory a není kontroverzní, tak když je nucen stát se kontroverzním, padá rychle dolů.

Myslíte nechodit do politiky vydělávat?
Tak bych to neřekl. Za poctivou práci by měla být odměna.

Co se stalo mezi podzimním a mimořádným sněmem?
Myslím, že je to dynamika a pohyb ve straně. Má to plno důvodů. Strana se skládá z lidí, každý chce prosazovat nějaké zájmy, to je normální, to jsou lidi, ne stroje. Já v tom nic špatného nevidím.

Někdo říká, že jde o vyřizování účtů. Jiný o nacházení konsenzu. Kde tedy je ta pravda?
Někde uprostřed, jako vždycky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Běžte jinam, slyší často Romové ve školách. Segregace je stále problém

Konference Společně ve škole (další kroky ve vzdělávání Romů v České...

Vaše dítě tady nechceme, naznačují často ředitelé škol romským rodičům. Bojí se, že pokud jejich děti přijmou, ostatní...

Právnička, která v práci trávila nadřízenou, odmítá nastoupit do vězení

Věra Kubíčková před jednáním Městského soudu v Praze (29. května 2017)

Bývalá zaměstnankyně Správy železniční dopravní cesty Věra Kubíčková, kterou soudy potrestaly tříletým vězením za...

Komunističtí poslanci chodili jako tělo bez duše, vzpomíná Kudláček

Libor Kudláček (v popředí druhý zleva) se svými politickými kolegy z Občanské...

Jak málo v listopadových dnech roku 1989 stačilo, aby události změnily člověku život? Libora Kudláčka, spoluzakladatele...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.