Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sečteno: je nás celkem 10 292 933

  23:14aktualizováno  23:14
Praha - První výsledky sčítání lidí, bytů a domů potvrdily, že v Česku ubývá obyvatel a že populace stárne. V České republice žije 10 292 933 lidí, žen je o 254 171 víc než mužů. Rozhodujícím dnem pro sčítání byl 1. březen. Český statistický úřad včera zveřejnil údaje týkající se lidí a bytů.

ČSÚ se rozhodl, že zatím nezveřejní údaje o počtu dětí v nynějším nebo posledním manželství a počty zaměstnávaných lidí, protože Úřad na ochranu osobních údajů tvrdí, že by to bylo nezákonné. ČSÚ proto podá žalobu k soudu, aby rozhodl, zda tato data smí zveřejnit. "Zpochybňované údaje budou zatím blokovány," řekla předsedkyně ČSÚ Marie Bohatá.

Údaje ze sčítání by měly sloužit například vládě při přípravě státního rozpočtu, parlamentu při přijímání zákonů nebo radnicím při žádostech o finanční příspěvky ze státní pokladny.

Na Vysočině žije 521 212 lidí

K romské národnosti se na jižní Moravě přihlásilo 624 lidí

Lidí věřících v Boha ubylo v celé zemi
Výrazný nárůst Čechů, kteří se pokládají za ateisty, považuje Český statistický úřad za největší překvapení vyplývající z předběžných výsledků sčítání lidu, domů a bytů. "Pokles počtu věřících o více než milion je číslo skutečně velké. Zkoumali jsme, zda se třeba v některém velkém městě nestala chyba, ale věřících skutečně ubylo ve všech okresech," řekla Jiřina Růžková, která má sčítaní lidu, domů a bytů v ČSÚ na starosti.

Zatímco před deseti lety ve sčítacích arších zatrhlo kolonku bez vyznání jenom 39,9 procenta Čechů, letos už se za ateisty považuje více než 58 procent lidí.

Nejmarkantnější pokles je u římskokatolické církve. "Je zřejmé, že se jí nepodařilo prolomit stereotypy, které ji svírají. Stále se vrací do minulých dob a její jádro je velmi konzervativní. Neotevírá prostor mladým lidem, pořád je to jen elitní spolek, jenž nedokázal dnešní společnost oslovit," míní sociolog Jaroslav Volek.

Dalším překvapujícím zjištěním je to, že se mnohem méně lidí hlásí k moravské, slovenské a romské národnosti. Přibylo naopak lidí, kteří se hlásí k české národnosti. "Naše země je národnostně integrovanou společností," tvrdí předsedkyně ČSÚ Marie Bohatá.

Méně lidí, kteří se hlásí k moravské národnosti, sociolog Volek přičítá tomu, že začátkem devadesátých let byla moravská otázka mnohem silnější než dnes. "Téma moravanství je po deseti letech pasé," soudí sociolog. "Lidé silněji vnímají problémy ekonomické než nacionální," dodává.

Podle neoficiálních odhadů žije v zemi 100 až 250 tisíc Romů, romskou národnost však do sčítacích archů zapsalo pouze 11 716 lidí. Je to ještě třikrát méně než před deseti lety. "Netroufnu si soudit, zda by to mohlo být známkou asimilace s většinou," říká Volek, podle něhož se však mnoho Romů cítí z různých důvodů ohroženo, a proto se ke své komunitě ani nehlásí.

Předběžné výsledky sčítání lidu, domů a bytů rovněž potvrdily, že česká populace rok od roku stárne a postupně "vymírá". Nejvíce je to poznat u dětí do čtrnácti let. Komisaři spočítali o 717 200 dětí v této věkové kategorii méně než v roce 1980. Naopak přibývá lidí, kterým je šedesát a více let.

Kolik je aut či mobilních telefonů, se dozvíme později. Další přesnější údaje zveřejní ČSÚ v září, konečné výsledky budou k dispozici za dva roky.

červen/červenec - ČSÚ vydá předběžné výsledky sčítání
rok 2002 - První konečné výsledky sčítání
rok 2003 - Konečné výsledky sčítání lidu, domů a bytů z roku 2001

Ředitelka Českého statistického úřadu Marie Bohatá na tiskové konferenci k předběžným výsledkům sčítání lidí, bytů a domů 2001, 3. července 2001

Autoři:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...Najdete na iDNES.cz