Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Se záplavami zápolí i čeští vojáci v afghánském Lógaru

  11:34aktualizováno  11:34
S ničivými záplavami bojují čeští vojáci nejen doma v Česku, ale také v zahraniční misi v afghánské provincii Lógar. Češi organizují pomoc pro nejpostiženější rodiny, kterým voda vzala střechu nad hlavou a zničila úrodu na polích.

Záplavy v afghánském Lógaru | foto: PRT Lógar

Obdobná situace jako v Česku se v posledních dnech odehrává také na mnoha místech afghánské provincie Lógar, kde působí český provinční rekonstrukční tým.

Záplavy v afghánském LógaruLokální záplavy mají ve zdejších podmínkách zcela ničivý charakter. Naprostá většina obydlí je stavěna z hlíny a slámy, které se i po vcelku krátkém působení vodního živlu zcela rozpadly," konstatoval mluvčí české jednotky v Lógaru Lukáš Kubíček.

Českým vojákům se tak podle něj během patrol naskytl na mnoha místech obraz naprosté zkázy. "Rodiny s malými dětmi sedící bezmocně před sesutým domem, jiní se pokoušejí zachránit alespoň to nejcennější, co v domě mají," popsal situaci Kubíček.

Velkou ránu představuje pro místní zaplavení polí s úrodou, která měla zajistit dostatek jídla na zimní měsíce.

Záplavy v afghánském Lógaru

Český rekonstrukční tým začal okamžitě s distribucí základní pomoci. "Přikrývky, jídlo a pitná voda. To jsou věci, které teď tyto rodiny potřebují nejvíce. Veškerou pomoc v tuto chvíli koordinujeme s místní vládou, Červeným křížem a agenturami OSN tak, aby byla adresná a nemohlo dojít k jejímu zneužití nebo dublování," uvedl vedoucí civilní části české jednotky Matyáš Zrno.

Záplavy v afghánském LógaruS guvernérem provincie Atigulláhem Ludinem a stařešiny jednotlivých obcí se podařilo vypracovat seznam postižených rodin a nakoupit nejpotřebnější materiál. Každá postižená rodina od českého rekonstrukčního týmu obdrží matrace, přikrývky, balenou vodu a balíček základních potravin, které by všem jejím členům měly vystačit přibližně na dva týdny. Pak by měly zodpovědnost převzít místní afghánské úřady.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz