Západ se bojí nelegálních přistěhovalců. Ilustrační foto.

Západ se bojí nelegálních přistěhovalců. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Se vstupem do Schengenu policie z hranic nezmizí

  • 6
Se vstupem Česka do Schengenského prostoru v říjnu 2007 měli z hraničních přechodů s Německem a Rakouskem zmizet policisté a Češi měli přejet bez zastavení. MF DNES ale zjistila, že skutečnost je jiná. Na hranicích s Německem budeme muset dál ukazovat doklady.

"Na velkých hraničních přechodech policejní hlídky zůstanou po přechodné období. Zatím není jasné, jak bude dlouhé. Odbavování bude vypadat podobně jako nyní," vysvětlila Helena Fertšaková z plzeňského ředitelství cizinecké a pohraniční policie v Plzni.

Unie se bojí přistěhovalců
Proč se bude na hranicích z Německem i nadále zastavovat? Důvodem jsou obavy západní Evropy z přílivu nelegálních přistěhovalců.

Podle dobře informovaného policisty je už teď v Česku množství lidí z Asie a východní Evropy, kteří tu žijí bez povolení, a jen čekají, až policisté odejdou z přechodů. Pak budou snažit dostat co nejrychleji na Západ.

Fertšaková tuto verzi odmítla komentovat. Naznačila ale, jak bude ochrana hranic vypadat, až policisté přechody opravdu opustí.

"Bude to podobné jako v Německu nebo Rakousku. Hlídky v civilních autech budou v pohraničí tipovat podezřelá vozidla a informace předají policistům. Samozřejmostí bude spolupráce s celníky nebo obchodní inspekcí," řekla.

Policisté se budou moci vrátit
Až policisté přechody opustí, budovy na hranicích nečeká demolice. "Policisté se do nich budou moci vrátit, kdykoli bude potřeba. Například když do České republiky pojedou na sportovní zápas třeba obávaní hooligans nebo když tu bude zasedání NATO," vysvětlila Fertšaková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video