Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Se svatořečením Pia XII. pomalu, žádají papeže duchovní ze tří zemí

  14:23aktualizováno  14:23
Vrcholní katoličtí duchovní ze tří zemí se odhodlali ke krajně neobvyklému kroku. V důvěrném dopise důrazně požádali papeže Benedikta XVI., aby nepospíchal se svatořečením Pia XII., papeže z časů druhé světové války, který je obviňován z přehlížení vyhlazování Židů nacisty. Dopis, který získala agentura Reuters, podepsalo osmnáct duchovních z USA, Německa a Austrálie.

Papež Benedikt XVI. při své první návštěvě římské synagogy. (17. ledna 2010) | foto: AP

Činitelé katolické církve v dopise uvedli, že kdyby byl Pius XII. svatořečen předtím, než budou prostudovány historické záznamy spjaté s jeho působením, může to nenapravitelně poškodit vztahy katolíků s Židy. "Svatý otče, úpěnlivě Vás prosíme coby uznávaní duchovní, profesoři a učitelé, abyste byl v případě Pia XII. opatrný," citovala agentura Reuters z dopisu.

Dopis podepsali mimo jiné John Pawlikowski z Katolické teologické unie, jedné z největších náboženských škol světa sídlící v Chicagu, a Eugene Fischer, uznávaný odborník na judaismus v americké Biskupské konferenci.

Loni v prosinci papež Benedikt XVI. dekretem uznal "ctihodnost" Pia XII. a přiblížil ho tak k blahořečení a svatořečení. To vyvolalo tvrdou kritiku zejména židovské náboženské obce. Její představitelé jsou přesvědčeni, že Pius během svého působení na papežském stolci v letech 1939 až 1958 ignoroval snahu nacistů vyhladit Židy.

Vatikán oficiálně trvá na tom, že Pius XII. si zvolil cestu působení "v pozadí", protože se obával, že jeho veřejná intervence by zhoršila situaci Židů i katolíků.

Budou otevřeny vatikánské archivy?

Katoličtí biskupové píšou papeži, že čas definitivně zhodnotit Pia XII. přijde teprve poté, co Vatikán otevře archivy k hlubšímu prostudování jeho činnosti. "Dosavadní známé výsledky výzkumu nás vedou k názoru, že Pius XII. nezveřejnil žádné jednoznačné prohlášení, kterým by odsoudil utrpení a zabíjení evropských Židů," napsali duchovní papeži.

Pius XII.

Pius XII.

Agentury AP a APA v úterý s odvoláním na vatikánskou agenturu Kathpress uvedly, že Vatikán na internetu brzy bezplatně zpřístupní dokumenty ze svých archivů z druhé světové války. V rámci projektu hledání historické pravdy bude podle agentury Kathpress digitalizováno 5 125 dokumentů z března 1939 až května 1945.

Židovští činitelé žádali papeže o otevření archivů z doby války opakovaně. Naposledy tak učinil izraelský vicepremiér Silvan Šalom minulý měsíc, kdy Benedikt XVI. navštívil římskou synagogu.

Současnému papeži Židé vyčítají také to, že loni zrušil exkomunikaci tradicionalistického biskupa Richarda Williamsona, který veřejně popíral existenci plynových komor.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz