Se srdcem v Kábulu nesouhlasí velvyslanec

  • 58
Záměr přestěhovat obří neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida do Kábulu narazil. S projektem nesouhlasí český velvyslanec Alexandr Langer, který má Afghánistán na starosti. Podle něj je situace v zemi napjatá a Afghánci by mohli srdce vnímat jako pokus o šíření křesťanské víry.

Autorem neonového srdce je výtvarník Jiří David. Jeho červený neon, který před rokem a půl svítil nad Pražským hradem, vyvolal v Česku rozporuplné reakce. Obrovské srdce symbolizovalo končící prezidentské období Václava Havla. - více zde

Srdce nad Hradem zhaslo na konci loňského ledna. Členové Světové rozvojové organizace (WDO) nyní přišli s nápadem, aby se srdce přestěhovalo do Afghánistánu. Od března by mělo svítit nad kábulským stadionem. - více zde

Organizátoři akce chtějí, aby Afghánci vnímali srdce nejen jako dar České republiky, ale i jako symbol demokracie, lásky a bývalého prezidenta Václava Havla.

Velvyslanec: Srdce zkomplikuje situaci v zemi
Český velvyslanec v Pákistánu Alexandr Langer, který má na starosti také Afghánistán, s plánovanou akcí nesouhlasí, i když v první reakci pro iDNES ji v úterý diplomaticky označil za "zajímavou".

"Jsem proti tomu a chystanou akci jsem organizátorům rozmlouval, protože situace v Afghánistánu není jednoduchá," řekl Langer iDNES v pátek.

Mezinárodní veřejnost je podle něj ráda, že volby dopadly dobře a že je vyhrál Hamíd Karzáí. Neonové srdce by podle Langra mohlo jeho pozici oslabit. 

"Uměleckou hodnotu neonového srdce nechávám stranou, ale srdce je mnohovýznamový symbol a každý si ho může vykládat po svém. Určitě se najde mnoho místních teologů, kteří upozorní na to, že srdce je symbolem Panny Marie," předpokládá velvyslanec.

"Mohou to vnímat i tak, že se snažíme v jejich zemi šířit křesťanství. Pak to dostane zcela jiný význam, totiž že přicházíme s neonovou reklamou své ideologie."

Mohlo by to poškodit dobré jméno České republiky a bývalého prezidenta Václava Havla v Afghánistánu. A nevylučuji ani, že by to ve volbách poražená strana mohla použít jako argument proti Karzáímu, myslí si velvyslanec.

WDO se protestů neobává
Členové organizace WDO, kteří s nápadem přišli a výtvarníka Jiřího Davida sami oslovili, s takovými obavami ale nesouhlasí.

"S panem velvyslancem jsem mluvil a situaci jsem mu vysvětlil. Obává se hlavně, aby to nebylo spojené s vírou. To ale rozhodně není, je to pouze dar od humanitární organizace, na kterém se podílí výtvarník David a bývalý prezident Havel," řekl iDNES viceprezident WDO Farvad Nadri, který se v Kábulu narodil.

O chystané akci podle něj WDO už informovala kábulský tisk. "Všichni už vědí, že náš projekt není s náboženským podtextem." Dodal, že s akcí souhlasí i afghánští vládní představitelé.

WDO připravuje i několik menších akcí, aby nikdo v Afghánistánu nepochyboval, že projekt nesouvisí s náboženstvím.

"Obavy jsou zbytečné. Význam srdce je na celém světě stejný. I kdyby nějaké negativní ohlasy byly, urovnáme je na místě. Je to pro nás světově významná akce, i kdyby to srdce svítilo jen dva měsíce," dodal Nadri.

ANKETA:
Líbí se vám nápad přestěhovat neonové srdce z Prahy do Kábulu?

Srdce Jiřího Davida nad Pražským hradem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video