Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Se Šlégrem a Bendou počítám, říká Paroubek, když mluví o nové straně

  • 97
Situace kolem budoucnosti bývalého šéfa ČSSD Jiřího Paroubka se zdá být podle jeho posledního vyjádření jasnější. I když se v předchozích měsících mluvilo o jeho přestupu do ČSNS 2005, do této strany v čele s Karlem Jankem přejít nehodlá. Má prý jasnou představu o své nové straně, kandidatuře na hejtmana i úspěchu v parlamentních volbách.

Už jste si jistý, že do ČSNS 2005 pod vedením předsedy Karla Janka nevstoupíte?
Jestli se chci pustit do nového projektu a chci přivést do politiky vysoce kvalifikované lidi, tak se nemůžu zarazit na tom, že budu smlouvat s diletanty. Velmi jemně jsem panu Jankovi vysvětlil, že ve straně, která udělala 0,1 procenta ve volbách do Sněmovny, je potřeba změnit program, stanovy a všechno. Musí to být otevřená strana, do které budou přicházet noví lidé. Vím přesně, jak to udělat, aby se ČSNS stala parlamentní stranou, ale ti lidé to musí akceptovat. A pokud mohu hodnotit, tak naprostá většina vedení to akceptuje.

Takže s nimi půjdete do nového projektu?
Umím si představit, že vytvořím novou stranu, do které se tito lidé zapojí. Pan Janko má problém s ideovým programem a ideovými zásadami. Ale to jsou věci, ze kterých já nebudu slevovat. ČSNS 2005 se teď vyžívá ve vnitřních sporech. Proto hledám jiné politické uplatnění, protože se nechci utopit v žabomyších sporech ani v ČSSD, ani s panem Jankem.

Mohl byste vysvětlit ten ideový program, se kterým má pan Janko problém?
On chce navázat na program národních socialistů, který ale neexistuje. Není na co navazovat. Když ta strana byla totálně neúspěšná, tak cesta k úspěchu je změnit program, osoby, přístup, název a získat peníze. A to on nechce.

Chápu to správně, že pan Janko je se svým postojem ve vedení strany osamocený?
Podle toho, co mi lidé z vedení ČSNS říkají, tak ano. Ale přesto si myslím, že není dobré, aby tady pan Janko pak vystupoval jako bývalý předseda. Protože tu jsou síly, které by rády využily toho, že je tady nějaký rozpor a udělaly z něj mediální hvězdu.

Jiří Paroubek jako poslanec ČSSD

Budete se tedy 8. října účastnit ústřední rady ČSNS 2005? Má to ještě smysl?
Jednání s panem Jankem jsem skončil, to je zřejmé. Ale je otázkou, jestli by se třeba přípravný výbor té nové strany nepozval na ústřední radu ČSNS, abychom tam hovořili o spolupráci, případně o vstupu, a abychom okamžitě začali debatovat o programu. Některé významné části programu už jsou zpracovány. Do konce týdne bych dal rád k diskusi program boje proti sociálnímu vyloučení, což je věc, která má jistou aktuálnost. Rádi bychom vyvolali celospolečenskou diskusi, když už se k tomu nemají ty velké strany.

Takže směřujete k vytvoření nové levicové strany. Myslíte, že je na levé části politického spektra prostor pro další subjekt?
Myslím, že tam je prostor. Bude to strana levice, levého středu a středu. Je to strana, která chce vycházet z tradice evropských sociálně demokratických stran, ale také z křesťanské tradice a řekněme z principu udržitelnosti rozvoje. Na to všechno chce ta strana, samozřejmě kromě dějin národně socialistické strany z minulosti, navázat. Bude to reformně socialistická strana, národní, sociální, ekologická a také křesťanská.

Z toho, co poslouchám, mi přijde, že ČSSD je pro vás zcela uzavřená kapitola. Je tomu tak?
Předpokládám, že zatím ta jednání nejsou uzavřena, ale s velkou pravděpodobností vedení sociální demokracie o mou spolupráci a invenci zájem nemá. Takže z toho vyvodím určité závěry během několika příštích dní.

Existuje ještě šance, že v ČSSD zůstanete?
Jsou samozřejmě lidé, kteří jsou hlupáci: pan Fišera (krajský předseda ČSSD a náměstek ústecké hejtmanky - pozn. aut.), pan Houska (chomutovský funkcionář ČSSD a životní partner hejtmanky - pozn. aut.) a někteří další. Ti se v posledním roce a čtvrt skutečně chovali hlupácky. Ale řada lidí v ČSSD si uvědomuje, že jsem je dovedl z pozice rozvrácené strany do pozice nejsilnější strany v zemi a že to tak ale nemusí být vždycky, že budou nejsilnější stranou. Já vás ujišťuji, že pokud budu v konkurenční politické straně, tak využiju všech slabin sociální demokracie. A že jich má!

Jste poslancem zvoleným za ČSSD. Pokud byste v průběhu svého mandátu přestoupil do jiné strany, nestal by se z vás přeběhlík, které jste v minulosti tolik kritizoval?
Přeběhlík je ten, kdo opozici opustí a podporuje vládu. Teď to navíc pánové z vedení ČSSD takhle hezky pojmenovali. Ten subjekt, jehož se eventuálně zúčastním, neplánuje podpořit tuto vládu. Určitě ji bude kritizovat ostřeji než ČSSD, kde ti hodní chlapci se snaží nedotknout se pánů Kalousků, a dokonce jim gratulují k udělení cen. To já nechystám. Takže myslím, že to nemůže za přeběhlictví označit nikdo soudný. Ta strana, pokud ji povedu, bude stát na principech ochrany sociálního státu mnohem pevněji než sociální demokraté.

Jiří Šlégr

Jsou mezi poslanci ČSSD i další, kteří uvažují o tom, že s vámi odejdou do nové strany? A teď nemám na mysli Jiřího Šlégra, který říká, že udělá to, co vy.
Jsem přesvědčen, že časem ti lidé sami přijdou. Zatím jsem nikoho nelanařil, protože si myslím, že je třeba, aby se ta strana vytvářela zezdola. A pokud to dokáže a dokáže se prosazovat ve sdělovacích prostředcích, tak se domnívám, že mohou přijít nejen lidé z ČSSD, ale i z jiných politických stran.

Z politických stran, které jsou zastoupené ve Sněmovně?
Nechci jít do podrobností a skutečně nikoho nelanařím. Lidé ať si přečtou program včetně poslanců, krajských zastupitelů, senátorů. A pokud si budou myslet, že je to to pravé, tak určitě přijdou. Jsem přesvědčen, že jsme schopni dostat se ke slušnému výsledku ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Počítáte najisto s tím, že do nové strany přivedete i své největší spojence Jiřího Šlégra a Petra Bendu?
Určitě. Pánové s tím počítají a budou se aktivně zúčastňovat.

Jak byste se v nových barvách angažoval v Ústeckém kraji, kde jste stále poslancem? Chcete být hejtmanem?
Pokud přejdu do této strany, tak budu v Ústeckém kraji kandidovat v čele kandidátky. Jiří Šlégr bude číslo dvě a předpokládám, že tam budou další zajímavé osobnosti. Myslím, že z hlediska síly osobností to bude nejsilnější kandidátka.

Strana, která chce uspět v krajských i sněmovních volbách, musí mít silné finanční zázemí. Už máte jasno, kde potřebné peníze seženete?
Není to první strana, kterou bych vytvářel. V roce 1990 jsem vytvářel organizační a finanční strukturu ČSSD. Takže jistou zkušenost mám. Nepochybně ten projekt bude vybaven penězi a teď se jen ukáže, kolika penězi. Dlouhé měsíce jsem pracoval na tom, abych to přiblížil realitě a aby se vytvořil finanční rámec, v kterém je možné novou stranu vytvořit. A pokud jde o ty finanční podpůrce, tak přicházejí sami. Jsou to lidé, kteří jsou nespokojeni s politikou této vlády.

Předpokládám, že jde o soukromé firmy. Můžete je jmenovat?
Určitě je nebudu jmenovat. Okamžitě by se na ně rozpoutal hon. Teď nemyslím mediální, ale politický. Ten ovšem může být někdy kolikrát horší, než ten mediální. Ale ve výroční zprávě samozřejmě všechno zveřejníme.

Do kolika dní chcete mít jasno o svém dalším politickém působišti?
Jsou to opravdu jenom dny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video