Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sdružení napadlo vládní nařízení

  16:52aktualizováno  16:52
Znojmo - Aktivisté z občanské sdružení Za životní prostředí ve Znojmě jsou nespokojeni s hlučnou dopravou na hlavním silničním tahu městem. Z nezájmu o problém obviňují radnici a hygieniky. Vadí jim i vládní nařízení, podle kterého se měření hluku provádí. Jeho změnu chce nyní sdružení prosadit. Sdružení vzniklo spojením tří místních sdružení, která samostatně bojovala za nepovolení několika staveb, například nového supermarketu ve Vídeňské ulici, parkoviště na místě bývalého kina Hraničář či podzemních garáží a nadzemního supermarketu na náměstí Svobody ve Znojmě.

"Proti hluku na hlavním průtahu městem bojujeme už dlouho. Může za něj špatný a občanům škodlivý územní plán. V této věci nám již byl přidělen advokát, který vypracuje žalobu na územní plán Znojma. Chceme změnit i vládní nařízení, podle kterého se hladina hluku vypočítává z ranních, denních a nočních měření," řekl představitel občanského sdružení Václav Hovorka.

V průměru činí hluk 68 decibelů
"Kvůli tomuto výpočtu je Znojmo s průměrnými šedesáti osmi decibely vedeno těsně pod hranicí únosnosti, přičemž ale skutečné denní hodnoty dvaasedmdesáti decibelovou zákonnou hranici přesahují. Měření takzvané ekvivalentní hodnoty je podvodem, usilujeme proto o uzákonění změny současného výpočtu hladiny hluku. Obrátili jsme se na kraj i některé poslance," uvedl Hovorka.

Vedení znojemské radnice tvrdí, že s hlukem na hlavním průtahu městem nemůže zatím prakticky nic dělat. "Hluk pochází ze státní silnice, kterou spravuje ředitelství silnic a dálnic. My jsme v tomto směru neobjednávali ani žádná měření, jak neustále pan Hovorka opakuje. Situaci by měl vyřešit obchvat města, který hlavní část dopravy z centra města odvede. Právě nyní se na obchvat vykupují pozemky a už teď se opravuje ulice Družstevní, která bude sloužit jako přivaděč. I proti stavbě obchvatu ale sdružení bojuje," podotkl místostarosta Jaroslav Slušný.

Podklady pro měření jsou na kraji
Stížnost znojemského občanského sdružení dorazila i na jihomoravský krajský úřad. "Počátkem října byli naši pracovníci kvůli stížnosti sdružení ve Znojmě. Jejich úkolem bylo především zajistit podklady týkající se měření hluku, které by bylo možno použít pro další řízení," sdělila vedoucí odboru životního prostředí jihomoravského krajského úřadu Anna Hubáčková.

"Sdružení si stěžovalo zvláště na nařízení vlády, podle kterého se hodnoty hluku vypočítávají. Proto u nás uplatnili požadavek, abychom navrhli změnu tohoto nařízení. Kraj sice návrhy na změny zákonů dávat může, ale pravděpodobně se to netýká nařízení vlády. Přesto jsme to postoupili našemu legislativnímu odboru, aby nám k tomu dal své stanovisko. Nyní tedy čekáme na jejich vyjádření," uvedla Hubáčková.

Měření je složité
"Znojmo patří mezi hlukem nejvíce postižená města u nás, v tom má Hovorka pravdu. V tom ostatním ale pravdu nemá. Měření a výpočet hlučnosti je velice složitý problém, který se nedá jednoduše vysvětlit. Změna vládního nařízení, týkajícího se měření hladiny hluku, je navíc spíše otázka pro politiky," uzavřel Štěpán Pokorný ze znojemské hygienické stanice, který měření hluku v rámci celostátního programu sledování zdravotního stavu obyvatel provádí. Výsledky sledování lze najít na internetové adrese www.szu.cz.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Prahu budou za dvacet let uklízet chytré bestie, předvídá urbanista

Architekt a urbanista Michal Postránecký.

Město je živoucí organismus, který se vyvíjí v čase i prostoru a bude čím dál „chytřejší“. Růst Prahy by mělo podpořit...

Budeme vládu tolerovat, řekl Filip. Lidé protestovali proti ruskému švábovi

Šéf komunistů Vojtěch Filip na sjezdu strany v Nymburku. (21. dubna 2018)

Na české komunisty je upřena největší pozornost od pádu minulého režimu v listopadu 1989. Poprvé od té doby totiž...

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz