Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SCP v roli chytré horákyně

  11:09aktualizováno  11:09
Stanovení poplatků za vedení účtu ve středisku cenných papírů pro akcionáře s vyšším počtem akcií dle kritérií SCP se od 1.8.2001 stal tvrdou realitou a zároveň i nožem vraženým do zad domácích investorů. Ti totiž neoplývají příliš velkou hotovostí jako zahraniční společnosti, aby nadále mohli čelit strategii skrytého zdanění svých prostředků odložených do investic na skomírajícím kapitálovém trhu.Ceny se zde pohybují hluboko pod nominální hodnotou. Dochází tak k urychlenému výprodeji akciových portfolií nejen domácích, ale i zahraničních investorů, kteří odcházejí na rozvinutější kapitálové trhy.
Padající ceny akcií podniků odrazují i potencionální investory  v privatizaci, kde zářivým příkladem je nízká nabídnutá cena  za ČEZ  jako první vlaštovky. Vyhozené peníze daňového poplatníka  za  privatizačního poradce  představují daleko větší částku, než zinkasovalo SCP za  zavedené poplatky. Paradoxně se tak snaha vládnoucí strany  skrytě  zdanit prostřednictvím zakladatele SCP  akcionáře, kteří na trhu ještě zbyli obrátila proti  nim samým  v podobě  likvidace kapitálového trhu  a  neuskutečněné privatizace.
Na základě stížností akcionářů řeší celou situaci zneužívání monopolu nejen  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ale i Komise pro cenné papíry. SCP tedy pod tímto tlakem provedlo několik drobných kosmetických úprav, které naznačují snahu se  celou věcí zabývat, ve skutečnosti však poplatky poplynou v nezměněné formě  nadále  na účty  SCP.
S účinností od 1.1.2002 středisko upustí od výběru poplatků za vedení účtu, pokud se jedná o emitenta, který je v konkurzu. Podmínkou je, že obdrží od  emitenta  nebo konkurzního správce žádost o vyloučení cenných papírů z vypočítávaného objemu. Dobře ví, že představenstvo emitenta již v konkurzu nemá žádná práva, takže nemůže žádost podat  a konkurznímu správci je  celkem lhostejný osud akcionářů zkrachovalého podniku.
Dále do SCP má být doručena žádost o prohlášení konkurzu z obchodního rejstříku. Pokud účtuje nesprávné poplatky, neprávem zavedené díky svému monopolu, mělo by si i SCP tuto skutečnost ověřit na obchodním rejstříku samo. Nesmělo by se však chovat k akcionářům jako arogantní  monopolistický výběrčí svého zakladatele, ale jako partnerská instituce ke svým klientům, kterých si váží a o které nechce přijít.
Totožná situace je i u rozdílné nominální hodnoty akcií. Statutární zástupce má nahlásit snížení nominální hodnoty akcií podniku SCP. Populistický výrok KCP však je, že ho ze zákona k úkonu nemůže donutit. Z tohoto stavu těží i SCP, které se odvolává na nahlášení změny statutárními  orgány společnosti a vesele na základě jejich liknavosti vyměřuje poplatky, jím zavedené, neoprávněně  dále z původní hodnoty akcií.
Postupuje tak podle typicky českého přístupu státních úředníků vlk se nažral a koza zůstala celá. Co na tom, že  svým klientům způsobí příkoří a neoprávněně se obohatí na jejich úkor. Nelíbí se Vám celá ta nefér hra? Podejte si stížnost na prapodivné účtování s rozdílnou nominální hodnotou, s fakturou bez náležitostí, jak k uvedené částce SCP dospělo a s žádostí o vysvětlení přímo řediteli SCP. Nebude Vám to ale nic platné, vzdoruje odpovědím již tři měsíce po několikerých urgencích.              
Penzijním fondům, pojišťovnám, investičním fondům i jiným investorům nezbývá nic jiného, pokud nechtějí snižovat zisk svým klientům nebo sobě o poplatky SCP za vedení z účtu, než  aby se  obrátily  na rozvinuté kapitálové trhy do zahraničí,  když  současná vláda nepochopila  důležitost  funkčnosti kapitálového trhu .
        
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz