Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sčítání ve světě: Jiný kraj, jiný mrav

  17:26aktualizováno  17:26
Asi nejtěžší situaci budou mít sčítací komisaři v Indii a to nejen proto, že svazový stát Gudžarát nedávno postihlo zemětřesení. Asi dva miliony komisařů totiž musí obejít více než 200 milionů domácností. Sčítání má mimo jiné potvrdit, že je Indie s více než jednou miliardou obyvatel druhou nejlidnatější zemí světa.

V Beneluxu je sčítání povinné
Účast na sčítání je v Belgii povinná a kdo na dotazníky neodpoví, může být trestně stíhán.  Lidem to příliš nehrozí, ale podniky bývají za nevyplnění dotazníků popotahovány.

Každý obyvatel musí kromě údajů o své osobě odpovědět i na otázku, kdy byl postaven jeho dům, zda je připojen na internet a jaký je jeho sexuální život. Odpovědi jsou chráněny zákonem a nesmějí být například nikdy sdělovány daňovým úřadům. Povinná účast na sčítání je i v Lucembursku.

Sčítání lidu je povinné i ve Francii, kde špatné odpovědi trestají pokutou 100 franků. To je v přepočtu asi 540 korun. Jeden dotazník s 19 otázkami shromažďuje informace o domech a bytech, druhý se 24 dotazy o osobách.

V Nizozemí se naposled sčítalo před 30 lety
Poslední sčítání lidu se v Nizozemsku konalo před třemi desítkami let v roce 1971. "Obvyklý holandský sčítací program je založen na srovnávání informací z existujících statistických zdrojů tvrdí Paul van der Laan z Nizozemského statistického úřadu.

V Británii budou data chráněna do roku 2102
V Británii se koná sčítání lidu od roku 1801 každých deset let. Sčítání je povinné a za nevyplnění formulářů hrozí pokuta ve výši 1000 liber. To je zhruba polovina průměrného měsíčního platu.

Důvěrnost informací je i zde chráněna zákonem. Po dobu dalších 100 let nesmí být zveřejněno nic, co by umožnilo identifikovat jednotlivce nebo konkrétní domácnost.

Německo se sečte poprvé od sjednocení
Sčítání obyvatelstva v Německu proběhlo naposedy v 80. letech. Po sjednocení obou částí země v roce 1990 podobná akce ještě neproběhla. Spolkový statistický úřad nyní hledá nový model, který má spočívat v kombinaci získání údajů z obecních registrů a od majitelů obytných budov. Jeho zkouška na části populkace se chystá na rok 2002.

Sčítat se bude i ve východní Evropě
Vůbec první sčítání obyvatel, domů a bytů v samostatném státě čeká letos také Slováky. Sčítání je povinné a za neposkytnutí pravdivých informací hrozí pokuta až 100 tisíc korun.

Obyvatelé budou vyplňovat tři formuláře. Zjišťovat se bude například náboženské vyznání, národnost nebo informace o bydlení. Na slovenských arších však nebude zapotřebí napsat rodné číslo. Kolonku se jménem a adresou budou vyplňovat jen ti lidé, kteří nebudou sčítáni v místě trvalého bydliště.

Polský Hlavní statistický úřad bude během sčítání obyvatel v příštím roce zjišťovat vedle osobních údajů pouze základní informace o občanské vybavenosti domů a bytů. V dotazníku ale zcela chybějí otázky zda si rodina koupila nový televizor, kolik má k dispozici automobilů nebo zda její členové používají mobilní telefony. "To je předmětem jiných výzkumů, v nichž je účast dobrovolná," řekl mluvčí úřadu Wieslaw Lagodziřski.

Autor:


Zprávy: Vláda se nebude zbavovat Budvaru ani Lesů ČRHlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz