Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sčítání ve světě: Jiný kraj, jiný mrav

  17:26aktualizováno  17:26
Asi nejtěžší situaci budou mít sčítací komisaři v Indii a to nejen proto, že svazový stát Gudžarát nedávno postihlo zemětřesení. Asi dva miliony komisařů totiž musí obejít více než 200 milionů domácností. Sčítání má mimo jiné potvrdit, že je Indie s více než jednou miliardou obyvatel druhou nejlidnatější zemí světa.

V Beneluxu je sčítání povinné
Účast na sčítání je v Belgii povinná a kdo na dotazníky neodpoví, může být trestně stíhán.  Lidem to příliš nehrozí, ale podniky bývají za nevyplnění dotazníků popotahovány.

Každý obyvatel musí kromě údajů o své osobě odpovědět i na otázku, kdy byl postaven jeho dům, zda je připojen na internet a jaký je jeho sexuální život. Odpovědi jsou chráněny zákonem a nesmějí být například nikdy sdělovány daňovým úřadům. Povinná účast na sčítání je i v Lucembursku.

Sčítání lidu je povinné i ve Francii, kde špatné odpovědi trestají pokutou 100 franků. To je v přepočtu asi 540 korun. Jeden dotazník s 19 otázkami shromažďuje informace o domech a bytech, druhý se 24 dotazy o osobách.

V Nizozemí se naposled sčítalo před 30 lety
Poslední sčítání lidu se v Nizozemsku konalo před třemi desítkami let v roce 1971. "Obvyklý holandský sčítací program je založen na srovnávání informací z existujících statistických zdrojů tvrdí Paul van der Laan z Nizozemského statistického úřadu.

V Británii budou data chráněna do roku 2102
V Británii se koná sčítání lidu od roku 1801 každých deset let. Sčítání je povinné a za nevyplnění formulářů hrozí pokuta ve výši 1000 liber. To je zhruba polovina průměrného měsíčního platu.

Důvěrnost informací je i zde chráněna zákonem. Po dobu dalších 100 let nesmí být zveřejněno nic, co by umožnilo identifikovat jednotlivce nebo konkrétní domácnost.

Německo se sečte poprvé od sjednocení
Sčítání obyvatelstva v Německu proběhlo naposedy v 80. letech. Po sjednocení obou částí země v roce 1990 podobná akce ještě neproběhla. Spolkový statistický úřad nyní hledá nový model, který má spočívat v kombinaci získání údajů z obecních registrů a od majitelů obytných budov. Jeho zkouška na části populkace se chystá na rok 2002.

Sčítat se bude i ve východní Evropě
Vůbec první sčítání obyvatel, domů a bytů v samostatném státě čeká letos také Slováky. Sčítání je povinné a za neposkytnutí pravdivých informací hrozí pokuta až 100 tisíc korun.

Obyvatelé budou vyplňovat tři formuláře. Zjišťovat se bude například náboženské vyznání, národnost nebo informace o bydlení. Na slovenských arších však nebude zapotřebí napsat rodné číslo. Kolonku se jménem a adresou budou vyplňovat jen ti lidé, kteří nebudou sčítáni v místě trvalého bydliště.

Polský Hlavní statistický úřad bude během sčítání obyvatel v příštím roce zjišťovat vedle osobních údajů pouze základní informace o občanské vybavenosti domů a bytů. V dotazníku ale zcela chybějí otázky zda si rodina koupila nový televizor, kolik má k dispozici automobilů nebo zda její členové používají mobilní telefony. "To je předmětem jiných výzkumů, v nichž je účast dobrovolná," řekl mluvčí úřadu Wieslaw Lagodziřski.

Autor:


ZPRÁVY: Harry a Meghan strávili svatební noc na hradě Winsdor. Britský tisk je ze svatby nadšen

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Najdete na iDNES.cz