Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sčítání lidu v roce 2011 má své logo, představuje člověka i dům

  14:02aktualizováno  14:02
Český statistický úřad už ví, jaký vizuální styl použije při sčítání lidu, domů a bytů. Logo je dobře zapamatovatelné, jednoduchý piktogram s písmenem X představuje člověka, domek se střechou, matematické znaménko krát i symbol pro zaškrtnutí políčka v dotazníku.

Logo ČSÚ pro sčítání lidu v roce 2011. | foto: Český statistický úřad

Vítězný návrh loga i vizuálního stylu od Jana Koláře z ateliéru Kolargrafik/Studio představil novinářům výtvarník a architekt Zdeněk Ziegler. Bývalý rektor VŠUP Ziegler předsedal porotě, která logo v dvoukolové soutěži vybrala ze 196 přihlášených návrhů.

Logo ČSÚ pro sčítání lidu v roce 2011.Podle Zieglera se pro Kolářův návrh vyslovilo šest ze sedmi členů poroty, složené z odborníků na výtvarný design i zástupců ČSÚ. "Logo bude vidět na dotaznících, tištěných materiálech i webových stránkách," řekla Petra Kuncová, která v komisi zastupovala statistiky.

Vítězná značka Jana Koláře je velmi variabilní. Představuje jak člověka, tak dům nebo byt, ale i součet pod čarou. Vizuální stránka sčítání by měla být celá postavená na těchto výrazných grafických symbolech.

Vítězný návrh loga a vizuálního stylu pro sčítání lidu v roce 2011

Dotazník se dá vyplnit i elektronicky

Sčítání lidu v roce 2011 bude vycházet z údajů z půlnoci z pátku 25. na sobotu 26. března. Výsledky přinesou informace o složení obyvatel, jejich vzdělání, zaměstnání a pozici v něm, národnostním složení i náboženském vyznání. Sčítání bude mapovat i velikost rodin a kvalitu bydlení.

Statistici se poprvé budou muset řídit předpisy stanovenými Evropskou unií.

Formuláře pro sčítání lidu v roce 2011.

Zákon o sčítání lidu prezident Václav Klaus podepsal v srpnu. Dotazníky bude nově možné poslat přes internet či poštou. Zákon stanoví okruh údajů, které budou Češi i cizinci v Česku za dva roky úřadu poskytovat. Sčítání by mělo stát celkem 2,65 miliardy korun.

Náklady na výběrové řízení na nové logo podle Kuncové nepřesáhly 300 tisíc korun. Samotná organizace soutěže včetně odměny členům poroty úřad přišla na 70 tisíc korun. Vítěz získal odměnu ve výši 50 tisíc korun a příslib další spolupráce na výtvarném řešení projektu. Po pěti tisících korunách si odneslo pět dalších účastníků soutěže, kteří postoupili do druhého kola.

Na jaře 2010 sčítání nanečisto

Data ze sčítání poslouží k analýze demografického, sociálního a ekonomického vývoje. Sčítání se koná jednou za deset let a umožní zjistit údaje, které běžnou statistikou získat nelze. Kdo dotazníky neodevzdá nebo v nich uvede chybné údaje, tomu bude hrozit až desetitisícová pokuta.

Ještě předtím si statistici "nanečisto" sčítání lidu vyzkoušejí v dubnu příštího roku, ovšem pouze na malém vzorku respondentů, řekl první místopředseda ČSÚ pověřený řízením úřadu Jiří Křovák.

Logo sčítání lidu z roku 2001Sčítání lidu se v českých zemích koná pravidelně od roku 1869. Zatím poslední sčítání lidu, domů a bytů se konalo v roce 2001. Logo sčítání lidu tehdy shodou okolností vytvořila Kolářova sestra Klára Horová se svým manželem Janem. "Myslím si, že by se z toho mohla stát malá rodinná tradice," prohlásil Kolář. Výtvarník doufá, že by za deset let mohl štafetu převzít jeho syn.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz