Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sčítání lidu dostalo podobu. Od meziválečného je k nepoznání

  15:10aktualizováno  15:10
Český statistický úřad dokončil úpravu sčítacích formulářů. Nejméně jeden z nich bude muset v březnu vyplnit každý obyvatel České republiky při sčítání lidu, domů a bytů. Úřad na formulářích po sčítací generálce změnil grafiku nebo kolonku "registrované partnerství". Zejména starší lidi mátla a zaměňovali ho se sňatkem.

Sčítací arch z roku 1921 a formulář pro rok 2011. | foto: Koláž - iDNES.cz

Nejasnosti kolem pojmu registrované partnerství nakonec Český statistický úřad (ČSÚ) rozsekl závorkou s vysvětlivkou "osob stejného pohlaví". V manuálu vyplnění pak přibyla instrukce, že lidé mají vyplnit buď rodinný stav, nebo registrované partnerství.

nová podoba formulářů

Podívejte se, jak vypadá finální verze:

Sčítacího listu osoby - ten bude muset vyplnit každý obyvatel ČR včetně dětí.

Bytového listu - bude ho vyplňovat uživatel bytu bez ohledu, zda je vlastníkem nebo třeba jen nájemcem. Na jeden byt se bude vyplňovat jeden bytový list.

Domovního listu - bude ho vyplňovat vlastník nebo správce domu. Na jeden dům to bude jeden formulář.

Úřad k takovým změnám sáhnul mimo jiné po konzultaci s Jiřím Hromadou z Gay Iniciativy. "ČSÚ s námi velice dobře komunikoval. Šlo o to, abychom nemátli manžele, kteří třeba ještě detailně nevědí, co to znamená registrované partnerství. Myslím, že teď je ta situace velmi zřetelná a čitelná," řekl iDNES.cz Hromada. "Velmi nás potěšil fakt, že ČSÚ zahrnul do průzkumu i registrované partnerství. Tím zrovnoprávnil registrované partnerství osob stejného pohlaví s manželstvím a dal mu před veřejností ten význam, který mu patří," dodal.

Statistikové upravili i dovětky k jediným dvěma nepovinným otázkám na sčítacím listu osoby. Týkají se národnosti a náboženské víry. Formulaci "Údaj je dobrovolný" nahradilo "Uvedení údaje není povinné". I tady bylo důvodem to, aby tisky byly jasnější a nedocházelo k jejich mylnému výkladu.

Jiným hybatelem byly podněty od lidí, kteří se účastnili dubnového zkušebního sčítání. ČSÚ například napověděli, aby přímo na formulář umístil webovou adresu sčítání. Poprvé v jeho historii lidé nemusejí vyplňovat papír, data mohou poslat pouze prostřednictvím internetu. Listy mají nově webovou adresu, kde bude elektronický formulář, hned v záhlaví.

"Změna je výsledkem reakce od občanů, protože někteří měli zájem vyplnit při zkušebním sčítání formulář přes internet, ale z nějakých důvodů se nedopátrali správné webové adresy," popsala pracovnice oddělení metodiky sčítání ČSÚ Marie Radolfová.

formuláře v čase

Soupisy obyvatel nebo některých vybraných skupin lidí se na našem území uskutečnily již ve středověku. V historii byly prováděny především k vojenským a daňovým účelům. Zdokonalení soupisů u nás i v Evropě souviselo s nástupem absolutismu a s rozvojem státního aparátu. Rokem 1869 začíná období moderních sčítání. Tedy to, kdy se sčítání řídí zákony a zásadami vytyčenými na mezinárodních statistických kongresech.

Spolu s proměnami technik sčítání, se měnily i formuláře. Například prvorepublikový sčítací arch z února 1921 měl zcela jiný formát než dnes a byl podstatně jednodušší. Lidé v něm mimo jiné vyplňovali i kolonku "Znalost čtení a psaní".

Formuláře sčítání lidu 1921, 2001 a 2011

Podívejte se na instrukce z roku 1921, jak se má vyplnit sčítací arch. Obrázky se po rozkliknutí zvětší.

Jen pro zajímavost, o necelé čtyři roky později, v prosinci 1925 se na našem území sčítala také hospodářská zvířata. Konkrétně koně, osli, skot, ovce, kozy, vepřový dobytek a drůbež. Zvířat se nakonec sečetlo 4 691 320 kusů.

grafika - Formuláře sčítání lidu 1925, Výkaz o soupisu domácího zvířectva

V roce 1921 žilo podle sčítání v tehdejší Československé republice 10 009 587 lidí, v roce 1930 data hovoří o 10 647 386 obyvatelích.

Zatím poslední sčítání lidu, domů a bytů se konalo k 1. 3. 2001 a zjistilo, že v České republice žije 10 230 060 lidí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Najdete na iDNES.cz