Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sčítání lidu budí nedůvěru

  16:50aktualizováno  16:50
Sčítání lidu, domů a bytů to nemá jednoduché. Měsíc před dnem D přibývá lidí, kterým vadí, že o sobě mají říkat i celkem důvěrné informace. "Nemám nejmenší chuť komukoliv sdělovat cokoliv, co neuznám sama za vhodné, tím spíše ne dobrovolníkům chodícím ode dveří ke dveřím. Inzerovaná ochrana dat je pro mě v naší republice pouze prázdným heslem, jsem ochotná sdělit maximálně své jméno, adresu a počet dětí," píše v jednom z typických dopisů, které na téma sčítání přišly redakci MF DNES, čtenářka Hedvika Čepová.

Speciální telefonní linka 0800 132 001

"Dost lidí se mě teď ptá, co mají při sčítání dělat. A někteří říkají, že raději odjedou pryč, aby nemuseli sčítací dotazníky vyplňovat," řekl advokát Václav Vlk. Zastupitelstvo Jindřichovic pod Smrkem doporučilo šesti stovkám místních obyvatel, aby soukromé informace při sčítání nesdělovali. "Lidé říkají - nic jsme neukradli, žijeme poctivě, tak proč bychom měli vyplňovat něco, po čem nikomu nic není?" řekl starosta Petr Pávek.

Několik poslanců ODS požádalo právníky, aby ověřili, jestli zákon o sčítání lidu neporušuje základní lidská práva. A uvažují o tom, že se obrátí na Ústavní soud. Zákon však poslanci přijali už v roce 1999. Proč vadí až teď? "Máte pravdu, měli jsme si vzpomenout dřív. Ale ty spojitosti nás napadly, až když jsme zjistili, jak vypadá ten dotazník," vysvětluje poslanec Jan Vidím.

Proti tomu, co všechno musí lidé při sčítání vypisovat, se ozvaly i Český helsinský výbor a Úřad na ochranu osobních údajů. O sčítání a údajích, které má zjistit, rozhodl parlament zvláštním zákonem. Proti hlasovala většina poslanců ODS.

Český statistický úřad však říká, že údaje v dotaznících jsou nutné a užitečné. Zdůrazňuje, že do počítačů bude každý tiskopis převeden jako anonym, bez jména a rodného čísla toho, kdo jej vyplnil. Proč však nemůže být anonymní rovnou? Rodné číslo je tam proto, aby nikdo nemohl být sečten dvakrát, zdůvodňují statistici. "Jméno je nezbytné k doplnění sčítacích materiálů v případech, kdy jsou osoby sečteny mimo své trvalé bydliště a kdy jsou zařazovány v místě trvalého bydliště do domu a správného bytu. Jméno slouží jako nutný údaj k definování vztahů v domácnostech a správnému kódování složení rodin a domácností," doplňuje mluvčí sčítání lidu Vladimíra Pavlíčková.

České dotazníky se jménem i rodným číslem mají podle mluvčí výhodu v tom, že tak přesné výsledky dostane v Evropě už jen Švýcarsko: "Dají se tak vychytat chyby. Ale statistika potřebuje přesná data, to znamená, aby ke sčítání přistoupilo seriózně když ne 100, tak přes 90 procent lidí," dodává Pavlíčková.

A jak se zachovají ti, kterým sčítání  připadá příliš zvědavé? Poslanec Vidím: "Jsem občan dbalý zákonů. Dotazník vyplním, ovšem při vědomí, že říkám věci, které by neměl nikdo kromě rodiny znát." Poslanec Ivan Langer: "Budu se velmi rozmýšlet, jestli mám vyplnit všechno. Mám mnoho pochybností o tom, jestli je zákon v souladu s Listinou práv a svobod." A advokát Vlk říká rovnou: "Já to vyplňovat nebudu. Když dostanu pokutu, jsem ochoten to strpět."

POTŘEBUJEME SČÍTÁNÍ?
NE
Skoro všechno, na co se nás stát ptá, je už v nějakých úředních záznamech k dispozici.
ANO
Sčítání umožňuje kombinovat demografické a ekonomické údaje o obyvatelstvu a rodinách s ostatními zjišťovanými charakteristikami.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Najdete na iDNES.cz