Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sčítání: lidí v kraji ubylo

  17:18aktualizováno  17:18
Olomoucký kraj - V okresech Olomouckého kraje, který začal fungovat před půl rokem, žije 642 465 lidí, což je asi o dva a půl tisíce méně než před deseti lety. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který po třech měsících zpracovávání tiskopisů uzavřel předběžné výsledky sčítání lidí, domů a bytů.

Počet obyvatel kraje vylepšují cizinci s dlouhodobým pobytem, kteří se před deseti lety nesčítali. Na střední Moravě jich nyní žije 2252. Pokud je statistika zahrne do celkového počtu obyvatel střední Moravy, činí rozdíl od minulého sčítání lidu pouze 331 osobu. "Čísla jsou porovnatelná, ačkoli při sčítání před deseti lety ještě neexistoval okres Jeseník. Údaje jsme přepočítali tak, aby se dalo srovnávat," ujistil ředitel krajské reprezentace Českého statistického úřadu v Olomouci Vladimír Polášek.

Na celostátní seznam lidí, kteří se 31. března odmítli sečíst, přibylo ze střední Moravy 57 jmen. Podle zákona jim za přestupek hrozí až desetitisícová pokuta. Největším problémem, na který sčítací komisaři, revizoři a ostatní statistici narazili, bylo odevzdávání tiskopisů na obecní úřady. "Na těchto formulářích mnohdy chyběla číselná identifikace a bylo velmi složité dohledat, do které ulice, domu a bytu osoby patří. Řadu tiskopisů jsme museli vyřadit proto, že byly špatně vyplněné," přiznal Polášek.

Menší komplikace znamenala také ztráta vyplněných formulářů, za což soud sčítací komisařce uložil pokutu osm tisíc korun. "Lidem jsem se písemně omluvil a požádal je, aby nám formuláře vyplnili znovu. Vyhověli nám," řekl Polášek.

Co předběžné výsledky sčítání lidu přinesly?
Olomoucký kraj nevybočuje ze statistiky celé země. I na střední Moravě obyvatelstvo zestárlo, protože se rodí méně dětí. Pro muže je dobrou zprávou, že se dožívají vyššího věku než dříve, neboť se snížil podíl žen na celkové struktuře obyvatel. Přesto je žen stále ještě více než mužů, v kraji zhruba o šestnáct tisíc
"Překvapil mě malý podíl obyvatel, kteří se přihlásili k moravské národnosti," zmínil Polášek. K moravské národnosti se hlásí necelých 48 tisíc lidí, zatímco českou národnost uvedlo v dotaznících přes 560 tisíc lidí. "Při minulém sčítání se lidé hlásili k moravské národnosti více zejména proto, že vznikla řada politických stran, které moravantví preferovaly," míní Polášek.

Zato ekonomická aktivita obyvatel nyní a před deseti lety se nedá příliš srovnávat. "Dnes je podstatně jiná než tehdy. Bylo těsně po revoluci, hodně lidí pracovalo v zemědělství, ve státním aparátu a do sčítání se ještě nepromítla nezaměstnanost," vysvětlil ředitel.

Zveřejněním předběžných výsledků ovšem práce statistiků na sčítání lidu nekončí. Olomoucký úřad nabral devadesát spolupracovníků, kteří nyní budou údaje v dotaznících kódovat tak, aby formuláře mohl přečíst speciální přístroj. "V říjnu už povezeme do Prahy zpracovaný okres Jeseník. Jako poslední odevzdáme okres Olomouc, což by mělo být v únoru příštího roku," uvedl Polášek.

Definitivní výsledky bude mít statistika v polovině roku 2003. Zájem o ně projevila už olomoucká radnice, které statistický úřad speciálně vyhodnotí, odkud kam dojíždějí lidé za prací.

Předběžné výsledky sčítání lidu, domů a bytů najdete zde.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Resort chce osekat peníze pro pomocníky s inkluzí, unikátní škola má obavy

Třída dětí s poruchou autistického spektra ve Speciální základní, mateřské a...

Ministerstvo školství přišlo s návrhem, jak ušetřit peníze za inkluzivní vzdělávání. Chce výrazně omezit peníze na...

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz