Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sčítání: co vše a proč chce úřad vědět

  11:09aktualizováno  11:09
Letošní sčítání lidu, domů a bytů bude sedmé od vzniku Československa a první od rozdělení federace. Evidence bude vycházet ze stavu o půlnoci z 28. února na 1. března. Sčítací komisaři budou rozdávat tiskopisy od 22. února. Vybírat je budou do 12. března. Při sčítání se bude zjišťovat 26 údajů týkajících se osob, 18 údajů vztahujících se k bydlení a 12 údajů zabývajících se především technickým vybavením domácností.

Infolinka
0800 132001

1. Musím se zúčastnit sčítání?
Sčítání je podle zákona číslo 158 z roku 1999 povinné. Sčítání podléhají všichni lidé, kteří jsou o půlnoci z 28. února na 1. března přítomni v České republice. Tedy i cizinci, ať s trvalým nebo dlouhodobým pobytem, nebo turisté. (Sčítací tiskopisy existují i v anglickém, arabském, čínském, francouzském, německém, polském, romském, ruském, ukrajinském a vietnamském překladu.)
2. Co budu při sčítání vyplňovat?
Jsou celkem tři formuláře - sčítací list osob (ten dostane každý), bytový list (ten vyplní uživatel bytu nebo jeho správce) a domovní list (vypíše vlastník nebo správce domu). Formuláře vám doručí sčítací komisař (v nemocnicích nebo v hotelu někdo ze zaměstnanců). Spolu s nimi dostanete i písemný návod, jak je vyplnit.
3. Co se stane, když vyplnit odmítnu?
Dopustíte se přestupku, za který vám může obec teoreticky vyměřit pokutu až 10 tisíc korun. Český statistický úřad ale říká: "Naším zájmem je však občana sečíst, nikoliv ho trestat za jeho neúčast. "
4. Musím odpovědět na všechny otázky?
Na všechny, které se vás týkají (kdybyste byla cizinka, která tu je na týdenní dovolené, vyplníte jen základní údaje a pochopitelně necháte stranou třeba otázku, jak dlouho jezdíte do práce). Údaje o národnosti a náboženském vyznání vyplnit můžete, ale nemusíte.
5. Co když neodpovím podle pravdy?
I to je přestupek, stejně jako když vyplnit odmítnete.
6. Jak se může zjistit, jestli jsem si v dotazníku vymýšlela?
Sčítací komisař, kterému vyplněné dotazníky odevzdáte (pokud je neodnesete sami rovnou na obecní úřad), má za úkol kontrolovat, jestli jsou dotazníky vyplněny úplně. Stejně tak si asi všimne, když budete tvrdit, že bydlíte ve vile, a ne v desátém patře paneláku. Nemůže však vejít do bytu, aby si ověřil, zda máte skutečně splachovací záchod, koupelnu na chodbě a počítač s internetem, jak píšete v bytovém listě.
7. Čili sčítací komisař musí zůstat za dveřmi?
Ano, pokud ho sami nepozvete dál, například proto, aby vám pomohl s vyplněním tiskopisů.
8. Jak poznám, že přišel sčítací komisař, a ne podvodník?
Komisař se musí prokázat zvláštním průkazem (je na něm logo sčítání lidu) a občanským průkazem. Kromě toho si můžete ověřit, kdo bude sčítat ve vaší ulici - na obecním úřadě musí být vyvěšen seznam sčítacích komisařů. Některé obce nebo města ho mají i na svých internetových stránkách.
9. Jak se sčítací komisaři vybírali?
Sčítací komisaře vybíraly obce a jmenoval je Český statistický úřad. Často jsou mezi nimi třeba zaměstnanci obecních úřadů nebo členů okrskových volebních komisí. O práci však měla zájem i řada lidí, kteří si chtěli přivydělat. Někteří si to ale rozmysleli, když viděli, že to není tak jednoduchá práce.
10. Jaká je záruka, že to jsou spolehliví lidé?
Sčítací komisař musí být podle zákona bezúhonný a musí mu být aspoň 18 let. Musí podepsat slib mlčenlivosti. Když ho poruší, hrozí mu pokuta do 200 tisíc korun nebo trestní stíhání. Statistický úřad dodává: "Kromě zákonných podmínek se dbá na to, aby tyto osoby byly komunikativní, dále nekonfliktní, s příjemným vystupováním a se zkušenostmi v komunikaci s lidmi..."
11. Co když při sčítání nebudu doma?
Tak za vás vyplní sčítací list osob jiný člen domácnosti. A vy, když budete třeba na horách, byste měl v hotelu dostat sčítací list osob a tam vyznačit odpověď "dočasně přítomný" a uvést přesnou adresu místa svého trvalého pobytu.
12. A co když nebude z domácnosti doma nikdo?
V tom případě vyplní základní údaje sčítací komisař podle toho, co zjistí na úřadě.
13. Co když budu doma, ale nedostanu sčítací tiskopisy?
Pak se o ně musíte do 12. března přihlásit u sčítacího komisaře nebo na obecním úřadě.
14. Čekáme dítě. Co když bude manželka při sčítání v porodnici?
Pokud bude v porodnici o půlnoci z 28. února na 1. března, pak ji ve sčítacím listě osob uvedete, ale zapíšete, že je "dočasně nepřítomná" (pokud se do té doby dítě narodí, zapíšete je zrovna tak). V porodnici bude vaše paní naopak sečtena jako "dočasně přítomná". A když bude do konce února dítě už z porodnice doma, musíte za ně - tak jako za všechny nezletilé členy domácnosti - vyplnit sčítací list osob.
15. Když budu o půlnoci na 1. března popíjet v klubu, vrazí mi barman do ruky dotazník?
Ne, ani barmani, ani průvodčí nočních vlaků nebudou sčítat hosty a pasažéry. Vždyť ani nemají průkaz sčítacího komisaře!
16. A když to všechno vyplníme, co dál?
Vyplněné tiskopisy vybere u vás doma sčítací komisař. Nebo je můžete zalepit do obálky a odevzdat na obecním úřadě.

Autor:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz