Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sčítání bezvěrců

  12:22aktualizováno  12:22
Výsledky sčítání lidu, pokud jde o přihlášení se k římskokatolické církvi, mě nijak nepřekvapily. Nečekal jsem jen, že úbytek katolíků bude tak veliký, přestože vývoj v tomto směru byl v posledních letech naprosto jednoznačný a ztráty se daly bezpečně předpovídat. Hledáme-li příčiny tohoto jevu, nabízejí se tři hlavní činitelé, kteří nezanedbatelným způsobem na více než třímilionový pokles měli vliv. Jsou to přirozené vymírání, ztráta jistot a osobnost pražského arcibiskupa.

Je zřejmé, že za posledních deset let zemřel velký počet těch, kdo byli v katolickém kostele pokřtěni, v katolické víře vychováni a odpadnutí od Církve nebo zapření své příslušnosti k ní považovali za smrtelný hřích, což absolutně nepřicházelo v úvahu. Tento přirozený úbytek se bohužel nepodařilo nahradit.

Druhou nepříznivou okolností byla ztráta určitých jistot, které dříve provázely katolického křesťana na každém kroku a jejichž popírání způsobuje v jeho mysli nedůvěru, zmatek a pochybnosti vyúsťující v jistou nechuť k současnému církevnímu vedení.

V nynější době neustále se zvyšujícího životního tempa, v přívalu zpráv, informací, prudkého rozvoje techniky, biologie, fyziky, chemie a ostatních vědních oborů, byly tradiční křesťanské zásady pevnou a neměnnou jistotou, na níž se dalo kdykoliv spolehnout, a které přetrvávaly po celá staletí.

Kde však je dnes například páteční půst, latinská liturgie, jeden křest?  Mnozí se ptají, zda ještě platí vyznání víry, v němž se vyjadřuje víra v jednu svatou, všeobecnou a apoštolskou Církev a vyznává jeden křest na odpuštěni hříchů. Náhle však povinný páteční půst neexistuje, tradiční latinská mše také ne, mnohým malým dětem je odpírán křest a nevadí, že setrvávají pod jhem dědičného hříchu. Kolik bylo v minulosti popsáno papíru na obhajobu a zdůvodnění latinského jazyka v liturgii, kolikrát zdůrazňovaná naprostá nutnost křtu novorozenců? Zdá se, že zbytečně.

Profesor Vojtěch Šanda vedl při vzniku první Československé republiky kněžskou delegaci do Vatikánu. Cílem cesty bylo získat od papeže pro československé území privilegia, jejichž účinkem mělo být oslabení nově vznikající církve československé pod vedením dr. Farského. Hlavní požadavky spočívaly v povolení češtiny jako liturgického jazyka, oltář obrácený čelem k lidu a snad i odstranění celibátu.

Delegaci však k papeži vůbec nepustili a nikdo z kompetentních činitelů s ní nejednal. Záměr delegace skončil naprostým fiaskem. A hle! Uplynulo necelých padesát let a mnohé požadavky tehdejší  delegace se ukázaly býti oprávněnými?

Nedávno jsem byl svědkem, jak na Zelený čtvrtek při poledním vyzvánění jakási stará paní nedůvěřivě zavrtěla hlavou a prohlásila: „Už i v té církvi svaté je bordel. Zelený čtvrtek a v kostele zvoní zvony!“ Celý život byla zvyklá, že v tento den „zvony odletěly do Říma“ a najednou to neplatí.

Zdá se, že změny a nové trendy v církevním životě měly přilákat nové duše, tento záměr ale nevyšel. Naopak mnozí staří se cítí zaskočeni ztrátou vžitých předpisů a zvyků a mladí neprojevují ve větší míře zájem. Lze pak vyčítat starým lidem, že váhají vyplnit ve sčítacím archu kolonku „náboženství“, i když nepochybně stále v Boha věří a nejsou tedy ateisté?

Je veřejným tajemstvím, že nynější pražský arcibiskup není oblíben. Není oblíben ani u věřícího lidu, ani u kněžstva. Nechuť k jeho osobě došla dokonce tak daleko, že v době před uskutečněným sčítáním vznikla iniciativa, a to dokonce v kněžských kruzích, která nabádala katolíky, aby kolonku „náboženství“ buď nevyplňovali, nebo se přihlásili k církvi jiné, nejraději starokatolické.

Tato iniciativa nebyla prý namířena proti římskokatolické církvi, ale proti pražskému arcibiskupovi, aby se nemohl holedbat počtem věřících a umenšil se tak jeho význam.

Rozumíme-li tedy významu ateista jako člověk, který nevěří v Boha, lze snadno doložit, že výsledky sčítání lidu nevypovídají vůbec nic o počtu bezvěrců v naši vlasti, o počtu příslušníků k církvím pak jen velmi málo.

ThDr. Miroslav Kunst, PrahaHlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Kamencové jezero zvelebí další miliony, jeho rozvoj navrhnou architekti

Nové molo na Kamencovém jezeře je složené z dílců, které bude možné dle libosti...

Sedmnáct milionů korun investuje příští rok Chomutov do areálu Kamencového jezera, které je pro své složení vody s...

VIDEO: Kevin ze Sám doma se ztratil v Praze. Před Putinem ho zachrání Trump

Sám doma s Donaldem Trumpem

Týden před Vánoci se na internetu objevilo video, ve kterém se herec Macaulay Culkin alias Kevin z filmu Sám doma...

Před šesti lety zemřel Václav Havel, lidé si ho připomínají na řadě akcí

Vdova po prezidentovi Václavu Havlovi Dagmar, spolu s ředitelem Národního...

Lidé si v pondělí na několika akcích připomínají prezidenta Václava Havla, který zemřel před šesti lety. V Praze 6 bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz