Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Scio srovnává vědomosti studentů

  13:15aktualizováno  13:15
Ostrava - Největší českou nadací, která srovnává vědomosti žáků a studentů v celé republice, je Scio. Poskytuje mnoho zkušebních testů jak pro školy, tak pro jednotlivce a nabízí mnoho souborů testů, kterými si mohou zájemci ověřit své schopnosti. Scio také upozorňovalo na nedostatky jako je například neobjektivita maturitních zkoušek a výrazná neefektivita přijímaček na střední a vysoké školy. Tato organizace kromě přípravy testů rozšiřuje informace o této problematice.

Testy pro každého
Otestovat se může kdokoliv. Připraveny jsou srovnávací testy žáků pátých a devátých tříd, do kterých se většinou zapojují celé školy. Jsou zpracovány také např. srovnávací testy studentů středních škol. Scio připravovalo testy pro známou Sondu maturant, která byla předstupněm budoucích standardizovaných maturit.

Scio díky tomuto projektu získala cenné zkušenosti, hodnotila totiž přes 100 000 studentů, opravovala  300 000 zkoušek. Dále je možno si vyzkoušet přijímačky na střední nebo na vysoké školy. Vůbec prvním projektem Scia byly Národní srovnávací zkoušky, ve kterých si zájemci o studium na vysoké škole mohou porovnat své vědomosti. Letos poprvé se konají Národní srovnávací zkoušky žáků základních škol.

Zpracování výsledků
Testy, které Scio pořádá, samozřejmě také vyhodnocuje. Z analýz, které Scio za dobu svého působení zpracovalo, vznikly rozsáhlé a zajímavé studie o struktuře studentů středních škol, o rozdílech mezi studenty gymnázií a žáky středních odborných škol a obchodních akademií, o znalostních rozdílech mezi studenty a studentkami apod. Tyto údaje jsou pak důležité jak pro Ministerstvo školství, tak pro samotné učitele. Cílem Scia je prosadit myšlenku profesionálně sestavených objektivních testů, u kterých záleží pouze na znalostech a schopnostech účastníka.

Kurzy a semináře
Poslední větší aktivitou Scia je pořádání seminářů a kurzů ve snaze zlepšit informovanost odborné veřejnosti o problematice testování.  Kurzem s názvem Metodologie tvorby testů již prošly desítky účastníků. Ten přináší nejen teoretické poznatky, ale i praktické příklady tvorby testů. Na vedení kurzu se podílejí i odborníci ze zahraničí. Kromě toho pořádá Scio semináře pro pedagogickou veřejnost o problematice testování.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

Sníh komplikuje dopravu, v Harrachově uzavřeli pro kamiony hraniční přechod

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo v kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz