Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schwippel: Chtěli, abych měl cestou na hlasování o vládě nehodu

  18:49aktualizováno  9. dubna 14:55
Poslanec Jan Schwippel se dva týdny po pádu vlády ostře obul do své "rodné" ODS. V rozhovoru pro iDNES.cz popisuje, jak ho cestou na hlasování o nedůvěře, kterou kabinetu vyslovil i on, sledovala auta policejní inspekce. A jak se v srpnu 2007 pokusil premiér Topolánek uplatit rebely "státní fabrikou".

Jak jste se cítil po pádu vlády?
Úžasně. Cítil jsem se skvěle a nikdy jsem neměl tak dobrý pocit jako po pádu Topolánkovy vlády.

Kdy jste se rozhodl, že jí nedáte důvěru?
Už den předtím a nic na tom nezměnily ani události v den hlasování. Přítel, který mne vezl do Poslanecké sněmovny, mi řekl, že sledoval poznávací značky všech aut, která projížděla kolem. A povšimnul si, že jedno z nich bylo Inspekce ministra vnitra.

Jak to víte?
Druhý den si podle registrační značky zjistil, že některá z nich patřila inspekci.

Proč si myslíte, že vás sledovali?
Chtěli způsobit nehodu, abych já nedorazil na hlasování o nedůvěře.

Myslíte si, že vás nechal na cestě do Sněmovny sledovat ministr vnitra Ivan Langer?
Ano, byli jsme sledováni ministerstvem vnitra a byl na nás vyvíjen nátlak, že pokud nezvedneme ruku pro Topolánkovu vládu, budeme nést příslušné důsledky.

Jaký nátlak? Můžete to nějak upřesnit?
Mí poradci mi sdělili, že kdybych jel na hlasování o nedůvěře vládě vlakem, tak bych se mohl dočkat různých výsledků. Například toho, že by mne ve vlaku obstoupilo pět lidí, kteří by mne násilím opili a potom nechali vyvěsit fotky na příslušných webových stránkách, aby mne znemožnili.

Hodláte se na odstupujícího ministra Langera obrátit, nebo to považujete za uzavřenou věc?
Hodlám se na něj obrátit v tom smyslu, že mi bylo bráněno v pohybu. To přece jde za absolutní hranici, jestliže bylo poslanci parlamentu bráněno v tom, aby se dostal na hlasování.

Jurajovi nevěřím, zradil nás

V klíčový okamžik jste se nemohl opřít o podporu vašeho kolegy Juraje Ranince, který naopak hlasoval pro vládu, byť dlouho naznačoval opak. Bylo to poněkud překvapivé, dlouho jste bývali vnímáni jako nerozlučná dvojice. Co se stalo?
O tom lze spekulovat. Juraj Raninec má rodinu, má jinou odpovědnost. Ale pro mne osobně absolutně selhal.

Co to znamená pro vaše vztahy do budoucna? Má vaši důvěru i nadále?
Absolutně ne. Nikdy nemůžete věřit člověku, který dva roky vyjadřoval nedůvěru této vládě a pak - když přišlo na věc - tak vyměknul. K takovému člověku nemůžu mít už nikdy důvěru. Jurajovi nevěřím, zradil nás.

Vy jste byli domluveni, že budete hlasovat spolu, a on pak couvl?
Domlouvali jsme se, že budeme postupovat jednotně, ale Juraj Raninec přijel v ono úterý v jednu hodinu do Sněmovny s tím, že všechno sdělil novinářům a že chce podržet vládu. To ve mně vyvolává některé zásadní pochybnosti o jeho morální integritě.

Premiér Topolánek po hlasování prohlásil, že od Tlustého to čekal, ale vy jste ho prý překvapil. A že to souvisí s vaší povahou. Co tím měl na mysli?
Já jsem se nikdy nenechal podplatit. Dvacet milionů pro mne nehraje žádnou roli z hlediska mého svědomí.

Sto fabrik je cena za reformu

Vy jste někdy zažil, že by vám někdo nabízel úplatek?
Když jsme byli v Kramářově vile, tak mi premiér nabízel několik fabrik. Já jsem řekl, pane premiére, já o to nestojím. A on to nedokázal vůbec pochopit, že nestojím o fabriky. Pan premiér není čestný člověk. Chtěl nás podplatit a já se mu na to vykašlal.

Kdy to bylo a kdo tam byl? A jaké fabriky měl na mysli?
Bylo to v srpnu 2007 před hlasováním o balíku (daňové úlevy, pozn. red.). Byl tam premiér, pan Tluchoř, pan Tlustý, já a Raninec. Pan premiér nám řekl, že každý z nás můžeme dostat státní fabriku, na kterou si ukážeme. Já to považoval za vtip. On řekl, ne, jakoukoli fabriku chcete, ukažte na ni a budete ji mít, pokud budete hlasovat pro balíček. To je fakt, to mohu odpřisáhnout.

Nahlodalo vás to?
Já jsem mu řekl: Pane premiére, já o to nestojím, nechci se nechat podplatit, protože pro mne je důležitý zájem občanů. A on mi řekl, že Mikuláš Dzurinda (slovenský expremiér, pozn. red.) prosadil reformy ve Slovenské republice tím, že rozdal spousty fabrik. Stovku. Sto fabrik je cena za reformu. Topolánek si představoval, že bude dělat to samé. Já mu řekl ne, takhle to nebude fungovat, pane premiére.

Bude prezident volit Libertas.cz?

Co říkáte na rodící se úřednickou vládu pod vedením Jana Fischera? Je to lepší varianta než předchozí Topolánkova vláda?
Ne. Myslím, že to je ze všech možností pro ODS ta nejhorší. Jestliže se určití lidé chtějí za každou cenu podílet na privatizacích, pak ODS prohrála svou budoucnost ve vztahu k dalším volbám. Nad ODS lámu hůl, protože nemyslí na budoucnost této země. Do voleb by už jenom propagovali své privatizační kauzy, ovlivňování médií, ovlivňování soudních sporů a to by byla tragédie pro českou pravici. Já jsem strašně spokojen, že jsem tomu zabránil.

Zanedlouho po pádu vlády jste se objevil na kandidátní listině Libertas.cz. Jak k tomu došlo a kdy jste tu nabídku od Vladimíra Železného dostal?
Odmítám myšlenku, která byla šířena v médiích, že by existovala souvislost mezi mým hlasováním proti vládě a tím, že kandiduju za Libertas.cz. Naopak říkám, že kdybych chtěl kandidovat za Libertas.cz, pak pro mne bylo mnohem pohodlnější hlasovat pro vládu. Takto jsem si nebyl jistý, zda bude Vladimír Železný ještě o mou kandidaturu stát.

Podpoří vás prezident Klaus?
Nechci hovořit za pana prezidenta, ale domnívám se, že naše myšlenky jsou panu prezidentovi blízké a že by mohl takovouto iniciativu podpořit.

Co na to říkají další aktéři

Vlastimil Tlustý během kongresu ODS. (6. prosince 2008)Tlustý: Potvrzuji to
"Honza je stoprocentně spolehlivý člověk, on by si nic nevymýšlel. Byl jsem tam a bylo to tak," řekl iDNES.cz Vlastimil Tlustý. Na přímou otázku, zda padala nabídka "fabrik", odpověděl: "Potvrzuji to."
***

Juraj RaninecRaninec: Nemohu nic říkat
"Já se určitě nechci k těmto věcem vyjadřovat. Nerad bych se k čemukoli vyjadřoval. Já opravdu dneska nemohu nic říkat," řekl iDNES.cz Juraj Raninec.

***
Mirek Topolánek na tiskové konferenci v Praze před odletem na summit G20 v Londýně (1. dubna 2009)Topolánek: Je to lež
"Je to lež. Nikdy jsem se s nimi nesetkal. Udivuje mne, že to vůbec můžete myslet vážně. I zaschlé lejno, když na ně šlápnete, smrdí," odepsal iDNES.cz premiér v demisi Mirek Topolánek.

***

Ivan Langer v kuolárech na kongresu ODS (7. prosince 2008)Langer: Větší pitomost jsem neslyšel
"Větší pitomost jsem už dlouho neslyšel," reagoval ministr vnitra v demisi Ivan Langer. "Takové věci se možná děly v minulosti, před mým nástupem na ministerstvo vnitra."

***

Inspekce Policie ČR: Civilní osoby nesledujeme
"Žádný z automobilů Inspekce Policie ČR poslance Schwippela nesledoval a výrok o tom, že auto Inspekce mělo způsobit nehodu, je naprosto mimo realitu. Úkolem Inspekce policie je prověřovat podezření z trestné činnosti policistů nebo zaměstnanců policie, nezabýváme se sledováním civilních osob. Striktně se držíme dikce zákona a nikdy mimo dispozici zákona nejednáme. Sledování osob se provádí postupem podle trestního řádu, kdy toto sledování povoluje státní zástupce a soudce. V žádném případě nechceme být součástí politických rozepří."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Oceněný student zahodil sádru a pomohl podchlazené seniorce z potoka

Tomáš Jirman z Radešova dostal titul Mladý hrdina za záchranu seniorky z vody...

Ranní cesta do školy dala Tomáši Jirmanovi nezvyklou životní lekci. Když koncem června kolem sedmé hodiny procházel...

Janoušek by se nemusel vrátit za mříže, soud zvažuje upuštění od trestu

Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012...

Lobbista Roman Janoušek, odsouzený za to, že v opilosti srazil ženu autem a ujel, by se nemusel vrátit znovu za mříže....

Za neoznámení sexuálního násilí až tři roky vězení, navrhuje ministerstvo

Ilustrační snímek

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje rozšířit výčet činů, jejichž neoznámení či nepřekažení je trestné, o různé...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.