Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schwarzenegger sjezd ohromil i popudil

  17:36aktualizováno  17:36
Úterní pokračování sjezdu amerických republikánů patřilo dvěma řečníkům: Arnoldu Schwarzeneggerovi a Lauře Bushové. Zvláště projev kalifornského guvernéra sklidil nejen obří ovace, ale také pochybnosti v hlavách zarytých konzervativců.

Rakouský rodák se loni v říjnu stal kalifornským guvernérem a účast na republikánském sjezdu v New Yorku byla jeho celonárodní premiérou.

Měl podobný úkol jako před ním bývalý starosta New Yorku Rudolph Giuliani - oslovit méně konzervativní křídlo amerických voličů, kterému se nezamlouvá prudérnost některých republikánských politiků.

"Amerika je zpět! Jsme zpět díky vytrvalosti, charakteru a vůdcovství 43. amerického prezidenta George W.Bushe," hřímal slavný svalovec před dvěma a půl tisíci delegátů.

Arnold si s Bushem občas nerozumí 
Přitom Schwarzenegger rozhodně nepatří mezi slepé následovníky George Bushe, kteří s ním souhlasí ve všech jeho názorech. Spíše naopak. Bývalý herec je známý jako zastánce velmi liberálních názorů, poznamenal deník The Los Angeles Times.

Zatímco stávající americká hlava státu nemůže přijít na jméno homosexuálním svazkům či potratům, Schwarzenegger se podobně jako Giuliani nijak netají tím, že jedno jako druhé podporuje.

Severokarolinská senátorka Elizabeth Doleová takové názory striktně odsoudila. "Sňatek mezi mužem a ženou republikáni nevymysleli, ale budou ho bránit," prohlásila za ohromného aplausu spolustraníků.

Arnold Schwarzenegger si ovšem moc dobře uvědomuje, že ne všem republikánům je po chuti. A hrdě to přiznal, alespoň soudě podle jeho slov, která uvedl list Chicago Tribune: "Možná nesouhlasíte se vším, co tato strana požaduje, ale to je právě skvělé na této zemi. Pořád totiž můžete být dobrým republikánem."

Moji milí imigranti
Rodilý Rakušan vnesl v debaty ještě jeden diskutabilní pohled. Sám imigrant má totiž pro jiné přistěhovalce pochopení a neváhá to dát najevo, ačkoli právě přistěhovalci jsou pro řadu republikánů přinejmenším ožehavé téma.

"Moji milí imigranti, kteří mě dnes posloucháte, vězte, že v této straně jste vřele vítáni. My, republikáni, obdivujeme vaše ambice. Podporujeme vaši budoucnost."

Během Schwarzeneggerovy 23minutové řeči zaznělo 47x slovo Amerika, 15x republikán a pouze šestkrát George Bush. John Kerry, "terminátorův" osobní přítel a Bushův demokratický vyzývatel, nepadl z jeho úst ani jednou. 

Laura byla opět oporou
Ze zcela jiného šálku kávy byl projev Bushovy manželky Laury. Ta se podobně jako žena Johna Kerryho Teresa Heinzová prezentovala coby milující a podporující mužova opora.

Ještě před ní se na pódiu objevily obě prezidentovy dcery, které uvedly jak matku, tak otce, který poněkud překvapivě promluvil prostřednictvím satelitu z Pennsylvánie, kde se tou dobou účastnil předvolební kampaně.

"Žádný prezident nechce jít do války. Ani můj manžel nechtěl jít do války. Ale věděl, že bezpečnost Ameriky a celého světa na tom závisí," obhajovala Laura Bushová prezidentova rozhodnutí zaútočit v Afghánistánu a v Iráku. "Můžete se na něj spolehnout," dodala.

Během dne skončilo na policii 900 lidí
To si evidentně nemyslely tisíce protestujících, kteří opět pochodovali New Yorkem. Během úterka zatkli policisté na devět stovek demonstrantů, takže jejich celkový počet se podle deníku The New York Times vyšplhal na 1406.

Velký počet zatčených a zadržených se nelíbí samotným demonstrantům ani obhájcům lidských práv, kteří se obávají, že policie reaguje zmatečně a zbrkle.

George Bush měl do New Yorku dorazit dnes. Jeho proslov, během něhož formálně přijme nominaci pro prezidentské volby, které proběhnou na začátku listopadu, bude ve čtvrtek.

Do New Yorku se sjely tisíce republikánských přiznivců a členů strany, aby oficiálně nominovali George Bushe pro podzimní prezidentské volby. (30. srpna 2004)

Na nominačním sjezdu Republikánů v New Yorku promluvil i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. (1. září 2004)

Projev Arnolda Schwarzeneggera na nominačním sjezdu Republikánů poslouchá jeho manželka Maria Shriverová a bývalý prezident George Bush. (1. září 2004)

Arnold Schwarzenegger hovoří na nominačním sjezdu Republikánů v New Yorku. (1. září 2004)

Prezident George Bush se začátku sjezdu nezúčastnil. K účastníkům promluvil prostřednictvím telemostu. (1. září 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz