Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a jeho stranický nadřízený a kolega z vlády Karel Schwarzenberg (ilustrační snímek)

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a jeho stranický nadřízený a kolega z vlády Karel Schwarzenberg (ilustrační snímek) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Obliba Schwarzenberga TOP 09 pomůže, ale jen krátce, míní politologové

  • 84
Povolební étos předsedy Karla Schwarzenberga může TOP 09 pomoci. Muselo by ale dojít k předčasným sněmovním volbám, výrazná obliba ministra zahraničí totiž zase rychle vyprchá, myslí si politologové, které server iDNES.cz oslovil.

Schwarzenbergovi dalo v druhém kole hlas 2,24 milionu lidí a u části veřejnosti je nyní velmi populární. Tento potenciál by pochopitelně Schwarzenbergova domovská strana ráda zúročila. "Určitý krátkodobý efekt to mít může," odhaduje Jiří Pehe z New York University v Praze.

Podle politologů by jej ale TOP 09 využila jen v případě předčasných voleb do Sněmovny, pokud by proběhly co nejdříve, například už letos na jaře. "Je ale otázka, jestli by strana do tohoto rizika šla a jak rychle by se vůbec mohly uskutečnit," uvádí politolog Zdeněk Zbořil.

Kalousek: Předčasné volby nechci, ale nebojím se jich

Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze také připomíná, že šéf diplomacie postavil kampaň i na tom, že svou příslušnost ke straně, nepopulární vládě a spojenectví s Miroslavem Kalouskem velmi upozadil. "Nadšení pro Schwarzenberga také bylo dost povrchní a bylo to našlehané marketingem," nepřeceňuje oblibu prezidentského kandidáta. Podle něj navíc mnoho lidí hlasovalo ne pro Schwarzenberga, ale proti Zemanovi.

Politologové také upozorňují, že šéfovi TOP 09 dali velkou část hlasů voliči jiných stran, který se v dalších volbách vrátí ke svým partajím. "Schwarzenberg je také vhodnější do přímé volby, tam se jeho charisma, včetně koktání a archaické češtiny, dá prodat. Volby do Sněmovny už jsou bojem stran," dodává Zbořil. Odborníci se shodují, že straně může nahrát spíše krize konkurenční ODS.

"Efekt Schwarzenberg" se zatím projevil v průzkumu agentury CVVM, který byl zveřejněný ve středu. Zatímco v prosinci by TOP 09 volilo do Sněmovny 8,5 procent voličů, v lednu se jejich počet zvýšil na 16 procent. Výzkumníci se lidí ptali mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby (více čtěte zde).

Kalousek žádného podobného maskota nesežene, míní Mlejnek

Pokud sněmovní volby budou v řádném termínu v květnu 2014, současné knížecí kouzlo už podle expertů vliv mít nebude. "Nyní by TOP 09 měla našlápnuto k dobrému výsledku. Hrozí ale, že až zase bude normální politický provoz, tak za stranu bude mnohem častěji mluvit pan Kalousek, který spíše preference vymazává. Postupně si preference sednou, tam kde byly," odhaduje Pehe.

Volby v roce 2014 budou podle Mlejnka poslední, kdy může Miroslav Kalousek na osobnost Schwarzenberga přivábit voliče. "Naposledy se může pokusit vyždímat jeho potenciál a ještě uspět v parlamentních volbách. Podobného maskota jako Schwarzenberga Kalousek nemá a ani nesežene," myslí si politolog.

Schwarzenberg také po volbách vyjádřil přání přetavil silnou podporu veřejnosti v nestranický projekt. Podle Peheho to ale není příliš reálné, protože lidé, kteří vhodili hlas šéfovi TOP 09, tvoří velmi nesourodou masu. "Je to představa lidí, kteří byli velmi pozitivně nabuzení Schwarzenbergovou kampaní," krotí plány Pehe.

Ministr Kalousek den po volbách prohlásil, že by se jeho stranický nadřízený mohl stát příštím premiérem (více čtěte zde). I v tomto případě jsou ale odborníci skeptičtí. Obávají se, zda by Schwarzenberg svém věku náročný post zvládl. "Předseda vlády je jiná funkce než prezident, tam by se jeho handicapy projevily více," soudí Zbořil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue