Karlu Schwarzenbergovi došla trpělivost se stálým stupňováním požadavků VV. Požádal o ukončení jednání o programové části koaličního dodatku a premiér Petr Nečas mu vyhověl.

Karlu Schwarzenbergovi došla trpělivost se stálým stupňováním požadavků VV. Požádal o ukončení jednání o programové části koaličního dodatku a premiér Petr Nečas mu vyhověl. | foto: ČTK

Schwarzenbergovi a Nečasovi došla trpělivost. Zastavili jednání s VV

  • 2156
Karlu Schwarzenbergovi a jeho TOP 09 došla trpělivost kvůli neustálému handrkování s Věcmi veřejnými o změnách programu koalice. Schwarzenberg požádal premiéra Petra Nečase, aby ukončil schůzku o programové části dodatku ke koaliční smlouvě, a Nečas mu vyhověl. VV pak opustily jednání a není jasné, zda vláda těchto tří stran bude pokračovat.

"Bohužel strana VV nemá program a nahrazuje to různými požadavky," zdůvodnil rozhodnutí TOP 09 Schwarzenberg. Vláda se podle něj nemůže stále nechat zdržovat od práce. "Nikdy jsem se nenechal vydírat a nenechám se vydírat ani Věcmi veřejnými," prohlásil předseda TOP 09.

Nečas jeho slova potvrdil. "Považoval jsem za neúčelné, aby pokračovala jednání o požadavcích, které se neustále měnily," uvedl premiér. Na 99 procentech koaličního programového dodatku je podle něj shoda a jeho strana je stejně jako TOP 09 ochotna ho podepsat.

Podle premiéra a předsedy ODS ale není jasné, o co přesně Věcem veřejným jde. "Nebo je to jasné až příliš. Chtějí straníka na ministerstvu dopravy a k tomu dáreček 14 miliard korun," odhadl Nečas.

VV hlásily úspěch u zdanění hazardu, pak si stěžovaly na podraz s platy učitelů

Politici Věcí veřejných odešli z Kramářovy vily dříve než politici ODS a TOP 09 a zdůvodnili to tím, že TOP 09 si vynutila konec jednání o programu.

Podle předsedy VV Radka Johna se ukázalo, že ministerstvo financí chce porušit původní koaliční dohodu o tom, že učitelé dostanou v příštím roce přidáno. Na to měly jít 4 miliardy korun, ministerstvo financí ale podle VV chystá rozpočet, podle nějž školství přijde o 9 miliard korun.

Miroslav Kalousek před jednáním koaličních lídrů (1. června 2011)

"To není ještě návrh, jen podklad do diskuse. Věci veřejné vyvolaly smírčí řízení, ale ne kvůli rozpočtu. Jestli si teď berou rozpočet jako rukojmí, hrají falešnou hru," odmítl to ministr financí Miroslav Kalousek na dotaz iDNES.cz.

Věcem veřejným také vadí, že Státní fond dopravní infrastruktury nedostane 14 miliard korun na stavbu dálnic. "Není pravda, že jsme se nedohodli na platech pedagogických pracovníků. To, co je v koaliční smlouvě, platí. Tedy i 4 miliardy pro školství. Ale 14 miliard pro fond dopravy není v koaliční smlouvě takto určeno. VV navíc odmítají sdělit, kde tyto peníze ve výdajích státního rozpočtu vzít," uvedl pro iDNES.cz jeden z vyjednavačů TOP 09 Stanislav Polčák.

Koaliční politici spolu jednali přes tři hodiny. Nakonec ale dohodli pouze na tom, že se pokusí prosadit rychlejší zdanění hazardu. Kalousek původně tvrdil, že zdanění hazardu se stihne až od roku 2013, nakonec ale kývl. Není ovšem jisté, že se podaří změnu schválit do konce letošního roku

V dalších bodech se už ale politici neshodli. "Odmítáme přikrýt dodatek ke koaliční smlouvě bílým ubrusem, pod který schováme latentní nedohodu o rozpočtech na příští rok," prohlásila první místopředsedkyně VV a šéfka poslaneckého klubu Karolína Peake. John potvrdil, že platí datum 30. června, k němuž musí být dojednán dodatek ke koaliční smlouvě, jinak Věci veřejné nebudou pokračovat v koalici.

VV se radily, jak změnit Kalouskovu daňovou reformu

Poslanci VV se ještě před jednáním koalice sešli ve Sněmovně. A výsledkem čtyřhodinové porady bylo, že strana má trvat na zásadních změnách daňové reformy.

Věcem veřejným vadí, že výsledkem manévru, který má zrušit zdanění superhrubé mzdy sazbou 15 procent a nahradit ji zdaněním hrubé mzdy 19 procenty, bude výpadek příjmů veřejných rozpočtů. V roce 2013 jde o 2,6 miliardy korun a v roce 2014 o 7,2 miliardy korun. "Pro nás je důležité, aby daňová reforma proběhla tak, aby neklesly příjmy státu," řekl po jednání klubu VV John.

Úplným šokem je pro Věci veřejné to, jak Kalousek koncipuje návrh rozpočtu na příští rok s výhledem na roky 2013 a 2014. "V roce 2012 má školství přijít o 9 miliard korun, v dalších dvou letech o 12 a pak o 11 miliard korun. To je úplně likvidační," řekl exministr dopravy a neformální lídr VV Vít Bárta. Podle tabulky, kterou z ministerstva financí dostaly Věci veřejné, má školství místo současných 121 miliard korun příští rok dostat 111,7 miliard korun a v roce 2014 už jen 88,2 miliardy korun.

Křesla ani koaliční politici řešit nemohli

K debatě o změnách ve vládě se politici v neděli ani nedostali. Věci veřejné požadují "důstojné zastoupení" ve vládě. Trvají na tom, že jim koaliční smlouva garantuje čtyři křesla. Nyní jsou Josef Dobeš v čele ministerstva školství, Kamil Jankovský vede ministerstvo pro místní rozvoj a do křesla ministra dopravy VV po demisi Bárty posadily nestraníka Radka Šmerdu. "Teď máme ve vládě jen dva a půl zástupce," říká John. To je pro jeho stranu málo.

Lukáš Hampl

Karolína Peake

Do vlády VV počítají s Peake, která má šanci získat pozici vicepremiérky, která povede Legislativní radu vlády. Tuto pozici Věcem veřejným nabídl Nečas poté, co John nakonec nepřijal místo vicepremiéra pro boj s korupcí.

VV už koaličním partnerům oznámily, že chtějí vyměnit Šmerdu, aby byl ministrem dopravy člen jejich strany. Nečas se ovšem za Šmerdu postavil. Premiér řekl, že o personáliích je na rozdíl od programu ochoten s VV dál jednat. Zdroj blízký předsedovi vlády iDNES.cz sdělil, že ODS překvapilo, že John stále oficiálně nejednal se Šmerdou, ač ho k tomu Nečas vyzval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video