Ruský prezident Vladimir Putin (24. dubna 2014)

Ruský prezident Vladimir Putin (24. dubna 2014) | foto: AP

Do Ruska nesmí čtyři Češi. Zákaz má Schwarzenberg, Štětina i Füle

  • 1224
Na seznamu 89 evropských politiků, kterým Rusko zakázalo vstup na své území, nechybí podle finské televize ani čtyři česká jména. Do Moskvy nesmí vyrazit bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, europoslanec Jaromír Štětina a bývalý eurokomisař Štefan Füle.

Finská veřejnoprávní televize YLE v pátek večer na svém webu zveřejnila kompletní seznam 89 evropských politiků a diplomatů, kterých se nové opatření Kremlu týká. Údajně je to verze, kterou ve středu obdrželo zastoupení Evropské unie v Moskvě (celý seznam v němčině je k dispozici zde).

Zákaz vstupu do Ruska má podle Finů bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je v současnosti předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Schwarzenberg kroky Ruska na Ukrajině dlouhodobě hlasitě kritizuje a v únoru podpořil myšlenku, aby se Česko podílelo na dodávkách zbraní pro Kyjev.

„Putin není blázen a není blbý. Nejde do tak velkého konfliktu, který tak negativně ovlivní ruský hospodářský vývoj a izoluje Rusko, kvůli dosti zastaralému průmyslu v Doněcku nebo kvůli několika ukrajinským vesnicím. Putinovi jde o celou Ukrajinu. Jde o to podmanit si celou tu zemi,“ prohlásil předseda TOP 09 v dubnu s tím, že Putin Ukrajinu nakonec dostane (více zde).

Poslanci z Prahy i Bruselu, exministr a někdejší eurokomisař

Schwarzenberg není jediným členem TOP 09, který se podle finské televize dostal na Putinův seznam nežádoucích osob. Zákaz vstupu platí i pro poslance Marka Ženíška. Ten působí ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti, je rovněž členem parlamentní delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

I Ženíšek se na začátku roku vyslovil pro dodávku zbraní na Ukrajinu. „Pokud někdo volá o pomoc a prosí o vyzbrojení, měli bychom pomoci. Západ takto podpořil například i Kurdy. My ale místo toho posíláme Ukrajině milá slova o tom, že problém nelze řešit vojenskou cestou,“ podotkl třeba na svém blogu.

Zákaz cestovat do Ruska mu nijak nevadí. „Pokud Rusko nebude rozšiřovat svoje území do nekonečna, pak ten zákaz nějakou dobu, co bude Putin u moci, vydržím, Pro mě je to důkaz toho, že dělám svoji práci dobře,“ napsal iDNES.cz v SMS. 

Do Ruska nesmí cestovat ani Štefan Füle, bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství. Angažoval se v jednání o asociační dohodě mezi Ukrajinou a Evropskou unií nebo v projektu Východního partnerství, jehož cílem je utužit spolupráci mezi EU a východoevropskými zeměmi včetně Ukrajiny. Tomu se Putin rozhodl konkurovat založením Eurasijské unie.


Celý seznam uzavírá europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Jaromír Štětina. Ten loni v únoru sledoval protesty Ukrajinců na náměstí Nezávislosti přímo v ulicích Kyjeva. Ani jemu přítomnost na seznamu nevadí, personou non grata je prý v Ruské federaci kvůli své novinářské činnosti už od roku 2000. 

„Tento seznam nepohodlných novinářů vypracovala Federální služba FSB. Na tomto novém seznamu politiků jsem s řadou svých kolegů z Evropského parlamentu. Jsou to vesměs stateční a přemýšliví lidé. V jejich společnosti je mi dobře,“ sdělil redakci iDNES.cz europoslanec Štětina. 

Ruská odpověď na seznam elit, které nesmějí na Západ

O zákazu vstupu 89 evropských politiků a diplomatů na ruské území informoval v pátek nizozemský premiér Mark Rutte. Podle něj je to odveta za sankce, které na Rusko kvůli ukrajinské krizi uvalila Evropská unie spolu se Spojenými státy. Jejich součástí je seznam ruských špiček, které nesmí cestovat na Západ a mají tam obstavený majetek.

Na seznamu nežádoucích osob zveřejněném finskou televizí nefigurují současní vrcholní představitelé evropských zemí jako prezidenti, premiéři nebo ministři. Vedle poslanců, členů Evropského parlamentu, diplomatů nebo občanských aktivistů ovšem obsahuje třeba jméno generálního ředitele britské tajné služby MI5 Andrewa Parkera.

Jeden řádek seznamu obsadil polský expremiér a bývalý předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Nechybí ani Nick Clegg, který byl donedávna místopředsedou britské vlády. Zákaz vstupu do Ruska má například také Bernd Posselt, bývalý německý europoslanec a mluvčí Sudetoněmeckého zemského spolku.

České ministerstvo zahraničí konkrétní jména v pátek večer ještě neznalo. „Zatím jsme seznam nedostali. Předpokládám, že se k nám na ústředí dostane diplomatickou cestou v příštích dnech. Pak se teprve budeme moci seznámit s informacemi v něm obsaženými,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová (více se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue