Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schwarzenberg: Stráský jedná v zájmu byznysu, ať zváží své kompetence

  15:42aktualizováno  15:42
Ministr zahraničí a místopředseda vlády Karel Schwarzenberg zaútočil na šéfa Národního parku Šumava Jana Stráského. Tvrdí, že je jen úředník, který neví, jak les funguje a avizovanými zásahy do Šumavy dělá fatální chyby. Podle Schwarzenberga jde Stráský na ruku regionálním byznysmenům a měl by zvážit, zda má na svou funkci kompetence.

Karel Schwarzenberg se Stráského kroky nesouhlasí | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Ostrý vzkaz poslal Schwarzenberg Stráskému prostřednictvím rozhovoru v Lidových novinách. Druhý muž vlády jako vystudovaný lesník míní, že Stráský dělá obrovskou chybu, když chce na území parku živelně kácet a vyzval jej, aby své setrvání ve funkci zvážil.

"Být jím, zamyslel bych se, jestli mám ještě kompetenci to zvládnout," uvedl Schwarzenberg.

Dodal, že chybu v péči o park udělal i exministr životního prostředí Martin Bursík, když nechal padlé smrky po orkánu Kyrill ležet v lese. "Vím, že národní park za minulých vedení dělal chyby, ale co se tam děje teď, považuji za závažnou chybu, která nás těžce poškodí," apeloval.

"Chce z Šumavy pohádkový les"

Stráský je podle něj bez potřebného vzdělání a lesu nerozumí, ze Šumavy chce mít pohádkový park s hustými lesy. "K tomu je tlačen i obcemi, které by chtěly národní park zrušit a zřídit tam sjezdovky, usadit tam developery," uvedl Schwarzenberg.

"Jan Stráský byl turistický funkcionář, který nemá znalosti ani lesníků, ani ochránců přírody. (...) Nejsa lesník, neví, jak les funguje, a když mu nějaký správný poradce něco správného poradí, tak o tom nemusí mít nejmenšího šajna. (...) On mlží, on říká věci, které jsou správné pro hospodářský les, ale ne pro národní park," dodal ministr.

Masové kácení na zákonem chráněném území podle něj není správné a jde proti předpisům.

"Zaprvé se kácí masově, což je blbost. Jestli chtějí vytěžit čtyři tisíce stromů v jedné lokalitě, no tak to bude pořádná paseka. (...) Druhá věc: u mě, když přijde hajný a hlásí, že na parcele 345 spatřil kůrovce, ihned, příští den, tam někoho pošlu. Tady v národním parku se to nechá uzrát, vylíhnout, aby se potom mohla utvořit velká výnosná paseka," narážel Schwarzenberg na to, že Stráský jde na ruku lokálním byznysmenům.

"Šumava je v rukou ilegitimního knížete"

Jižní Čechy i park totiž podle něj ovládá "ilegitimní" hlubocký kníže Pavel Dlouhý z ODS. "Jako Dlouhý má dlouhý prsty. V jižních Čechách se v lesnictví bez Dlouhého nic neděje. A on ví, že z pošumavských lesů je velmi kvalitní dříví," podotkl.

Dlouhý Schwarzenbergovo nařčení odmítl. "Každý si může zjistit, jak se na Šumavě obchoduje se dřevem, jaké firmy dostávají nejvíce zakázek na lesnické práce. S tím já nemám nic společného," uvedl pro deník.

Jan Stráský se zatím k výrokům Schwarzenberga nevyjádřil. "Jsem v hluboké Šumavě a text jsem doposud nečetl. Samozřejmě jej přečtu a udělám si na to názor. Když se to podaří, dostanu se k mailu večer, pokud ne, vyjádřím se k tomu zítra," řekl iDNES.cz Stráský s tím, že vzhledem k ohlasům nejspíš rozešle písemné vyjádření.

Že by park do budoucna měly nahradit sjezdovky či bytová výstavba, za něj odmítl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který si Stráského do funkce vybral.

"Moc bych si přál, aby se předseda TOP 09 ve svém názoru mýlil. Věřím, že starostové obcí jeho i veřejnost přesvědčí o skutečných představách života a rozvoje parku," vzkázal LN Chalupa.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz