Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Schwarzenberg: Rakety u nás v případě polského odmítnutí neskončí

  17:43
Česko v úterý podepíše smlouvu o zřízení radaru americké protiraketové obrany. Stvrdí ji ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová. Případný krach jednání USA s Polskem stavbu radaru nezastaví. Podle šéfa diplomacie ale zároveň nehrozí, že by v Česku nakonec byly i rakety.

Pokud by protiraketové střely nebyly v Polsku, skončily by podle ministra Schwarzenberga v některém severnějším státu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

K podpisu mělo dojít už v květnu, tehdy ale šéfka americké diplomacie schůzku z časových důvodů zrušila. - více o návštěvě čtěte zde

Smlouva, kterou se zítra chystají USA a Česká republika podepsat, se týká samotného zřízení americké radarové stanice. Zatím je tajná, její plné znění vláda odtajní až po samotném podpisu. Technické parametry vláda k dispozici má, součástí dohody ale nebudou.

. Návštěvu Riceové doprovodí protesty

Druhá ze dvojice dohod specifikuje, za jakých podmínek budou američtí vojáci na základně v Česku pobývat. Smlouva, nazývaná zkratkou SOFA, ale zatím ještě není uzavřena a stále se o ní jedná. "Každý ve Washingtonu ví, že jde v té druhé smlouvě o technický problém, který brzy vyřešíme. Nejdůležitější je ovšem ta samotná smlouva o radaru. A ta je hotová," řekl před časem ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Že se smlouva SOFA v úterý nepodepíše, potvrdil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. "Zbývá dojednat kapitolu, která se týká daní a poplatků," řekl mluvčí iDNES.cz. Američané požadují, aby jejich vojáci byli podobně jako na dalších základnách USA ve spojeneckých zemích osvobozeni od placení daní hostitelskému státu. Česko má opačnou představu.

Smlouva by tak mohla být podepsána dodatečně například při návštěvě české ministryně obrany Vlasty Parkanové ve Spojených státech v polovině července. "Ale je pravděpodobné, že to bude i později," dodal Čírtek.

. Harmonogram návštěvy

Americká ministryně Condoleezza Riceová do Česka přicestuje už v dopoledních hodinách. Přílet se očekává kolem desáté hodiny. Po obědě ji přijme předseda vlády Mirek Topolánek v Kramářově vile. Podpis smluv a následná tisková konference se uskuteční po třetí hodině odpolední ve velkém sále Černínského paláce, sídla ministerstva zahraničních věcí. Od pěti hodin večer čeká ministryni slavnostní recepce na její počest v budově velvyslanectví USA. Od osmé hodiny pak další slavnostní večeři pořádá v Hrzánském paláci úřad vlády, přítomen bude opět premiér Mirek Topolánek. Ministryně v Česku přenocuje, její návštěva skončí až ve středu odpoledne. Do Polska, jak bylo původně myšleno, nepoletí, pokračovat bude návštěvou Bulharska, Gruzie a Izraele.

Vondra: Polská jednání ještě neskončila
Spolu se smlouvou o radaru měly původně obě strany uzavřít i dohodu o vědecké a průmyslové spolupráci. Právě tou Česko podmiňovalo svůj souhlas se základnou, na rozdíl od Poláků, kteří po Američanech požadovali výhradně modernizaci své armády.

Nakonec se ale zítra podepíše pouze samotná "radarová" smlouva, potvrdil iDNES.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Součástí toho je i ujednání s Američany o vědecké spolupráci, ale teď se podepisuje jen tato smlouva," řekl ministr. Vědecká spolupráce podle něj už probíhá.

Na rozdíl od Česka však Polsko stále nedosáhlo ani dohody na tom, co od Američanů za svoji vstřícnost bude chtít. Polský premiér Donald Tusk totiž v pátek oznámil, že současnou nabídku Spojených států nepřijímá, Polákům se zdá málo výhodná. Že by v Polsku vyrostla druhá část základny s protiraketovými střelami, tak nakonec nemusí být vůbec jisté. Naopak, Američané poslední dobou naznačují, že se mohou obrátit na Litvu a nabídnout zařízení této pobaltské zemi.

Jasné tak je zatím jen to, že Condoleezza Riceová, která měla původně z Prahy odcestovat do Varšavy, Polsko nenavštíví. Jediné americko-polské jednání se tak uskuteční ještě dnes před odletem Riceové, kdy do USA na svou žádost přiletěl polský ministr obrany Radoslaw Sikorski. Věří, že je stále možné se s americkou stranou dohodnout.

Že by případný krach polsko-amerických jednání celý projekt radarové základny nějak ovlivnil, vicepremiér a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra odmítl. A to i přesto, že to byl právě on, kdo původně s myšlenkou rozdělit základnu na českou (radarovou) a polskou (raketovou) část přišel.

Rozdělení mělo napomoci přijetí projektu v obou zemích. Počítalo s tím, že rakety v Polsku nevyvolají takový odpor, jako by možná vyvolala celá základna v Česku. Nakonec je to ale Česká republika, která má před podpisem, polská strana se stále nedokázala dohodnout. "Nedělal bych žádné dramatické závěry. Polsko má svou vyjednávací taktiku, jeho jednání ještě neskončila," řekl Vondra na dotaz iDNES.cz, jaký bude mít nedohoda s Polskem efekt.

Vše o americkém radaru v Česku

Že Poláci svá vyjednávání neuzavřeli, nevidí jako dramatické ani Schwarzenberg. Kdyby však přesto Polsko neuspělo, raketová část základny by musela vyrůst v jiné zemi. "To by asi potom ty interceptory byly holt někde jinde," řekl Schwarzenberg iDNES.cz. Ministr odmítl, že by se v takovém případě znovu do hry vrátila možnost mít v Česku i rakety. "Ty by měly být spíše někde tam nahoře, z technických důvodů," řekl ministr v narážce na Litvu.

Ruské inspekce smlouva nezavádí
Výhrůžky na adresu Česka zopakoval jen pár dní před podpisem smlouvy ruský velvyslanec v Praze Alexej Fedotov. Rusko prý v případě podpisu a ratifikace smlouvy zajistí "adekvátní opatření". Znovu také oznámil, že by jeho zemi uspokojila jen trvalá přítomnost ruských inspektorů na obou zamýšlených základnách.

To Česko odmítá, americký prezident George W. Bush však hodlá o této otázce jednat s ruským prezidentem Medveděvem na summitu G8, který dnes začal v Japonsku. - čtěte Bush se na G8 poprvé setkal s prezidentem Medveděvem

Podle Vondry by ale případná přítomnost Rusů musela být smluvně zakotvena. "Otázka ruských inspekcí zatím není vyřešena, ale jsme připraveni o ní jednat s tím, že nepůjde o stálou vojenskou přítomnost, ale jen o inspekce a nějakou formu monitoringu. Důležité je, že bez souhlasu české strany žádná dohoda s Ruskem není možná. To výslovně uvádí česko-americká dohoda," řekl iDNES.cz Vondra.

Špičky ČSSD budou chybět
V slavnostní den podpisu smlouvy budou v Česku chybět největší odpůrci radaru, špičky sociální demokracie. Zatímco při dřívějších návštěvách vysokých amerických představitelů v Česku došlo vždy kromě schůzek na vládní úrovni i k jednání s šéfem opoziční ČSSD, nyní přijdou sociální demokraté zkrátka.

Naplánovali si totiž týdenní cestu do Izraele. Předsedu strany Jiřího Paroubka tam doprovází předseda poslaneckého klubu Michal Hašek, místopředseda klubu David Rath, stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a poslanec Jeroným Tejc.

O schůzku s americkou ministryní tak alespoň usiluje předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. "Zatím je to v jednání. Dostal jsem pozvánku pouze k podpisu smlouvy a na recepci, ale rád bych se s paní ministryní sešel na bilaterálním jednání, abych ji informoval o tom, jaký je názor podstatné části poslanců. Sedmdesát a šestadvacet poslanců je ve Sněmovně dost velká síla," řekl Vlček iDNES.cz.

Vlček tak naráží na to, že sociální demokracie a komunisté jsou proti výstavbě radaru. Smlouvu, která se zítra podepíše, v parlamentu nechtějí podpořit.

Hlasovat proti bude i sociální demokrat Miroslav Svoboda, který se jinak netají tím, že mu radar nevadí. Stranická loajalita je ale silnější. Přesto obdržel pozvání od americké ambasády na zítřejší slavnostní recepci, stejně jako další poslanci, kteří v průběhu vyjednávání přišli s americkou stranou do kontaktu. Pozvaní hosté poobědvají například s generálem Henrym Oberingem, šéfem amerického Úřadu pro raketovou obranu, prozradil iDNES.cz další z pozvaných, poslanec ODS a místopředseda zahraničního klubu Sněmovny Tomáš Dub.

Svoboda však své rozhodnutí radar nepodpořit nezmění. "Jednou z věcí, kterou si cením na americké straně, je to, že jsem za celou dobu nezaznamenal ani náznak toho, že by se mne snažili zlomit. Cením si jich proto, že se snaží komunikovat, ale nevytváří žádný nátlak," řekl iDNES.cz Svoboda.

To, že budou špičky ČSSD při podpisu smlouvy chybět, není podle Svobody záměr. Jen se dopředu nevědělo, kdy ministryně přijede. "Naopak si myslím, že kdyby se to vědělo, tak by se návštěva Izraele posunula," tvrdí.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...