Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schwarzenberg: Přátel se radši neptám na to, co budu dělat

  17:48aktualizováno  29. července 13:33
Mnozí nabyli dojmu, že být ministrem zahraničí pro něj bude efektní závěr politické kariéry. Zmýlili se. I přes malinko nedůstojný konec minulé vlády našel senátor Karel Schwarzenberg v sobě dost chuti i energie do politického života ještě výrazně zasáhnout v barvách strany TOP 09 s Miroslavem Kalouskem.

Schválila vám vaše žena vstup do čela nové politické strany?
Z opatrnosti jsem se neptal.

Když se to dozvěděla, reagovala jak?
Pobaveně.

Snažili se vám tento krok někteří vaši přátelé rozmluvit?
Někteří měli pochyby, většina mne spíš podpořila. Někteří považují celou moji politickou angažovanost za bláznovství, když bych mohl žít mnohem příjemněji jinak.

Padalo v té souvislosti jméno Miroslava Kalouska?
Asi dva nebo tři lidé se mne na něj ptali.

Stále se přátelíte s Václavem Havlem?
To doufám, mám ho hrozně rád. Doufám, že mne taky nezavrhnul.

Jeho reakce na vaše spojení s panem Kalouskem byla jaká?
On mi otevřeně řekl, že si není jist, že to spojení je správné. Ale zrovna mých nejlepších přátel nebo lidí, které mám v úctě, se radši neptám na to, co budu dělat. Aby přátelství nebylo pokaženo sporem o to, co dělám. Můžu si to zodpovědět před svým svědomím, ale nemělo by se to zatahovat do někdy velmi osobních vztahů.

Mimochodem, jaké argumenty uvedl Václav Havel proti Miroslavu Kalouskovi?
Žádné argumenty.

Řekl jen, že mu nesedí?
Jen poznamenal, jestli jsem si jist, že je to správné rozhodnutí. Řekl jsem, že ano.

očima Barbory Tachecí

Ty ponožky mě dostaly. Přesněji absence ponožek. Do dveří vstupuje šlechtic, na sobě oblek z perfektního materiálu, drahou košili, nepostradatelného nóbl motýlka a... v botách je naboso. Nejsem si jista, zda by senátor bez ponožek prošel přes mistry etikety, leč napadla mne odvážná myšlenka: kdyby největší chybou českých politiků byla bosá noha k obleku, dovolili bychom jim zřejmě všem chodit bez ponožek celoročně a kamkoliv. Karel Schwarzenberg odpovídal na mé otázky velmi rozvážně a klidně, bouchl do stolu jen jednou – to když jsem se ho zeptala na uhlobarona Bakalu. "Proč, řekněte proč mám pořád dokola říkat, že nám nic nedal?" Jestli se jeho strana dostane do parlamentu, bude muset některé věci opakovat. Je čas si zvyknout.

Řekl jste, že na to, abyste šli se sociální demokracií do koalice, by se tato strana musela změnit. V čem je tak zásadně jiná od sociálních demokracií v západní Evropě?
Stará sociální demokracie byla zničena v roce 1948, jediný, kdo tady tu tradici držel, byl Battěk (Rudolf Battěk, bývalý chartista a člen exilové i polistopadové soc. demokracie; pozn. red.). Toho vyloučili. Prostě chybí tu sociální demokraté, to je největší vada této strany. Je tam spousta bývalých členů KSČ, několik oportunistů, ale opravdových sociálních demokratů je tam zatraceně málo.

Leč bývalí komunisté jsou rozprostřeni ve všech stranách.
To je pravda. Ale naší sociální demokracii chybí veškerá tradice, pravidla, taky chování je odlišné od tradičních sociálních demokracií v Evropě.

Řekl jste chování. Ale když sledujeme ostré boje například v britském parlamentu nebo mezi kandidáty na amerického prezidenta, tak člověk nemá pocit, že by se chování naší sociální demokracie v něčem vymykalo.
Abych byl spravedlivý, není to jen u sociální demokracie, ale u některých dalších poslanců taky. Nicméně anglická výchova je odlišná: musíte tam v parlamentu vždy začít slovy Mému ctihodnému protivníku – The Honourable Oponent.

A pak teprve přijdou ty sprosťárny?
Pak přijde velmi tvrdá argumentace. To má taky býti.

Nemáte pocit, že jste k ČSSD příliš kritický? Zároveň vaše strana říká, že má blízko k ODS. Ta vám nevadí?
Kdo to říkal? Já jsem nikdy neříkal, že mám blízko k ODS. To mi nikdo nemůže vyčítat.

Miroslav Kalousek na tomto místě, kde sedíte vy, řekl, že až vyhrajete volby, přizvete do koalice ODS. Vy s ním nesouhlasíte?
Bude to asi jediná možnost, jak to vidím.

Dotklo se vás osobně něco z toho, co na vaši adresu řekl Jiří Paroubek?
Ne. Spíše mě to pobavilo. Opravdu jsem se tím pobavil. Aspoň jsou věci, které zahánějí nudu z české politiky.

Čím to je, že jste – česky by se řeklo – taková hroší kůže, Brit by řekl noblesní?
Jsem spíš flegmatik a u šprochů některých lidí vidím spíš tu komickou stránku.

Vaše výtky směrem k sociální demokracii jsou dost obecné. Co by doopravdy musela sociální demokracie udělat, aby se vám zalíbila?
Bylo by dobré, aby se zamysleli nad pojmem práva. Zadruhé, jejich nezodpovědnost v zahraniční politice mě nesmírně trápí.

Zadlužovat rodinu s vidinou šrotovného je nesmyslné

Pořád to Paroubkovo setkání s Putinem, o němž česká diplomacie nevěděla? To je jen symptom, nic jiného. Vypovídá to o mnohém. A do třetice, některé jejich návrhy jdou spíše směrem, aby na ně občané se středními příjmy doplatili.

Nač mohou z programu ČSSD občané se středními příjmy doplatit?
Například na to slavné šrotovné, které mermomocí prosazují. Rodina má auto, které neplánovala zatím vyměnit. Uvidí příspěvek, zadluží se a koupí nové. To je nesmyslné.

Proč by se měla sociální demokracie zamyslet nad pojmem právo?
To je bohužel u ODS stejně silné. Vzhledem k tomu, že od roku 1938 do roku ’89 tu bylo bezpráví, se ztratil jasný pojem, co je právo. Říká se, že právo je pouze to, co je v paragrafech. To není pravda. Právo je vyšší princip, na kterém musí být stát postaven.

Karel Schwarzenberg

Osobní údaje
Narodil se 10. prosince 1937 v Praze. Pochází z orlické větve rodu. Po emigraci vystudoval práva a lesnictví. Je podruhé ženatý se stejnou ženou. Má dva syny a dceru.

Kariéra
Po listopadu 1989 byl kancléřem prezidenta Václava Havla. Spravuje rozsáhlé rodové majetky, je v představenstvu několika firem a nadací. Od roku 2004 je senátorem. V Topolánkově vládě byl ministrem zahraničí. V červnu stanul v čele nové strany TOP 09.

Záliby
Děti a vnoučata. Staré a nové umění, moderní architektura.

Ale proč si myslíte, že sociální demokracie tento princip nectí?
Jak se odklidily církevní restituce, je živým dokladem. Nebo jak teď přišel návrh, aby se mohl soukromý pozemek vyvlastnit údajně ve veřejném zájmu – zkušenost mluví o tom, že to se vždy zneužije.

A vážně nemáte pocit, že tu obě nejsilnější strany táhnou za jeden provaz?
To bohužel nemohu úplně zpochybnit. To máte pravdu.

Ale jste s ODS případně ochoten vstoupit do koalice, zatímco se sociální demokracií ne.
Já vám něco řeknu. Uvidíme, jestli se s nimi můžeme domluvit. Poněvadž budeme velký důraz klást právě na otázku práva.

Kdyby vás Jiří Paroubek pozval na pivo nebo na kafe, šel byste?
Ale jo. Je to zajímavý politik.

Leč z toho všeho, co jste řekl, by mu asi nebylo jasné – snad kromě toho, že se nemá setkávat s Putinem – co by měl udělat pro to, aby se vám zalíbil. Dělá to na mě dojem, že on se vám prostě nemůže zalíbit nikdy.
Nemám dojem, že jeho ctižádost je, aby se mi zalíbil. Opravdu ten dojem nemám, protože jinak bych mu v tom milerád pomohl.

Vy teď říkáte se sociální demokracií za současného stavu nikdy, ale když se ocitnete po volbách v situaci, že buď velká koalice, nebo vy se sociální demokracií, co si počnete?
Já myslím, že ta situace nenastane. Myslím, že otázka bude, jestli sociální demokracie vytvoří menšinovou vládu s podporou komunistů, nebo uzavře velkou koalici s ODS.

Ale kdybyste třeba mohli koalicí s ČSSD zabránit velké koalici, co byste na to řekli?
Že by se museli změnit. To je otázka, jako co byste dělal, kdybyste se stal císařem čínským. Prostě tento případ neočekávám a nebude.

Záměr nechat se podporovat komunisty mi Kalousek vysvětlil

Mám pocit, že císařem čínským se tady někdo stal v roce 2006. Miroslav Kalousek jako tehdejší šéf lidovců byl připraven jít pro rozbití, jak říká, paktu Dalík–Tvrdík do koalice se sociálními demokraty za tiché podpory komunistů. Pochopil jste jeho tehdejší krok?
Já jsem se tím tehdy nezabýval. On mi to jednou vysvětlil, já jeho vysvětlení akceptuji. Ale takové řešení je pro mne nepřijatelné.

Reagovala TOP 09 na výzvu ODS ke spolupráci nelevicových stran?
Jsme samostatný subjekt, který se chce prosadit proti všem stávajícím parlamentním stranám, a konec.

Když jste tak přísný na populismus sociálních demokratů, nebyl tohle zase populismus Mirka Topolánka?
Nechci to tvrdě odsoudit. Ale myslím, že smysl byl ukázat se jako vstřícný subjekt. Ale vždycky je to pod jejich střechou, kde se mají všichni shromáždit. A to se mi tolik nelíbí.

Jak to, že když ODS udělá populistický krok nebo její pražský primátor nazve TOP 09 teráriem opotřebovaných politiků, neberete to tak kriticky jako pár ostrých slov od ČSSD?
Řekl bych, že Paroubek má jisté prvenství. A k ODS – kdo je déle ve vrcholové politice: já, nebo Pavel Bém? S odpuštěním řečeno. ODS v Praze je v blbé situaci, v částečném rozkladu. A tak útočí na každého, kdo by je mohl ohrozit. A zase: ani jeho nemohu brát úplně vážně.

Při ohlášení vzniku TOP 09 jste byl hromadně nazýván tváří a Miroslav Kalousek mozkem nové strany. Skoro to znělo, jako byste vy mozek neměl. Nepřipadalo vám to tak?
Musím přiznat, že jsem dost namyšlený a o vlastním mozku pochyby nemám.

Dát do čela někoho nepopulárního by byla blbost

Není to také populismus, dát do čela strany někoho, kdo je populární, a v pozadí nechat někoho, kdo to celé dal dohromady?
Já myslím, že dát do čela strany někoho nepopulárního by byla blbost, tudíž opak bude spíše rozumnější řešení. Není pochyb o tom, že Miroslav Kalousek je zkušenější stranický politik než já. Mne to spolkaření vždycky trošku nudilo. Pan Kalousek naprosto respektuje postavení předsedy strany, máme samozřejmě někdy shodu, někdy rozdílné názory.

Nač jste měli rozdílné názory?
Někdy na to, jak vést volební boj, zatím ne o velké politice.

Pohádali jste se už s panem Kalouskem?
Ještě nepohádali, popravdě řečeno.

Napadlo vás už, že jste neměl nastupovat do vlaku s názvem TOP 09?
Ne. Myslím, že to bylo správné rozhodnutí. V tomhle věku do toho nejdete z ješitnosti ani ze ctižádosti, to už je vám fuk. Ale pořád doufáte, že můžete něco změnit.

Jak vám chutná moc spojená s politikou?
Mě popravdě řečeno více zajímá ta hra než přímý výkon moci.

Kdyby se TOP 09 do Poslanecké sněmovny nedostala, byla by to pro vás politická konečná?
Asi bych ještě dokončil nějaké práce, ale pak už bych se do žádného většího projektu nevrhal.

Takže už žádný ministr za jinou stranu.
Myslím, že ne. Když jsem předseda strany, bylo by to moje selhání a moje porážka.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Soud zamítl žalobu šumavského parku, Kreuziger mu nemusí prodat pozemky

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na...

Bývalému cyklokrosaři Romanu Kreuzigerovi staršímu se otevřela cesta k částečné obnově vesničky Zhůří na Šumavě....

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...

Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.Najdete na iDNES.cz