Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schwarzenberg pohrozil demisí kvůli Čunkovi

  10:51aktualizováno  14:30
Pokud bude vicepremiér Jiří Čunek obžalován z korupce a zůstane ve vládě, podá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg demisi. Podle Práva tím pohrozil premiérovi Mirku Topolánkovi. Schwarzenberg tuto informaci také listu nepřímo potvrdil.

Schwarzenberg o svém postoji informoval i Martina Bursíka. | foto: Dan Materna

Kauza Jiří Čunek

Na dotaz Práva, zda je pro něj nepřijatelné být v kabinetu s obžalovaným člověkem, Schwarzenberg odvětil: "Není to v evropských zemích zvykem."

"To už vím dávno, od Karla Schwarzenberga tuto věc vím už mnoho týdnů, takže mě to nemohlo překvapit," reagoval Topolánek na informace v dnešním Právu.

Připomněl své dřívější vyjádření k Čunkovu případu: "Pokud by řízení nebylo zastaveno a došlo by až do obžaloby, tiše předpokládám, že Jiří Čunek odejde sám. Pokud ne, budu to muset řešit za něj," řekl na konci května v Brně.

Předseda vlády a ODS přitom nechtěl reagovat na Čunkovo vyjádření, že ani v případě obžaloby by z kabinetu dobrovolně neodešel. Mediální vyjádření prý
Topolánek zásadně nekomentuje.

O demisi ví i Bursík
Právo píše, že Schwarzenberg o svém postoji informoval také Martina Bursíka, předsedu Strany zelených, která ho do vlády nominovala.

Bursík nechtěl informace o údajné Schwarzenbergově hrozbě demisí komentovat ani říci, zda by se podobně zachovali i ostatní ministři jeho strany. "Je to takové, co se stane, když, a co se stane, kdyby," sdělil.

Také připomněl, že zlomové bude rozhodnutí státního zástupce v Čunkově kauze. "Když věc odloží, tak v podstatě není o čem se bavit. Když bude vznesena obžaloba, tak je to určitě věc, která vyžaduje řešení," uvedl Bursík.

Ve dvoustranných rozhovorech i na úrovni předsedů koaličních stran takové řešení už "předjednali". Bursík stejně jako Topolánek předpokládá, že pokud by byl Čunek obžalován z přijetí úplatku, buď by odstoupil sám, nebo by ho premiér odvolal. Sám Čunek ale takovou dohodu nepotvrdil.

Kdo by vám chyběl ve vládě?

celkem hlasů: 14510

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. června 2007. Anketa je uzavřena.

Karel Schwarzenberg 7911

ani jeden 4991

Jiří Čunek 1608

Údajný svědek si na schůzku nepamatuje
Podle dnešních Hospodářských novin přišli Čunkovi advokáti s novým svědectvím. Vyslechli lékaře, který se podle hlavní svědkyně Marcely Urbanové v den údajného přijetí úplatku měl s Čunkem setkat - a to pár desítek minut poté, co měl Čunek úplatek převzít.

Lékař si ale na schůzku nepamatuje a navíc ji považuje za nepravděpodobnou, píší Hospodářské noviny.

Čunek podle policie ještě jako vsetínský starosta dostal před pěti lety zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek i zástupci firmy obvinění odmítají. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZPRÁVY: Klíčníci vyzvedli korunovační klenoty. Češi je uvidí od úterý

České korunovační klenoty: svatováclavská koruna z doby Karla IV., které...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vydáme se na Pražský Hrad, kde klíčníci odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu,...

Sníh komplikuje dopravu, je uzavřená D1 a pro kamiony přechod v Harrachově

Ilustrační snímek

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo na kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Po Novém roce přibylo obětí domácího násilí. Spouštěčem je stres i alkohol

(Ilustrační snímek)

Do poraden pro týrané ženy po Novém roce telefonuje a přichází víc klientek než kdy jindy. Už během Vánoc zaznamenaly...

Najdete na iDNES.cz