Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schwarzenberg, Halík a tisíce lidí demonstrovali proti tunelování vědy

  16:12aktualizováno  18:08
Dvě tisícovky lidí se sešly na pražském náměstí Jana Palacha. Vědci, kulturní i společenské osobnosti, studenti i příznivci vědy reagovali na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace a protestem chtěli dát najevo, že nesouhlasí s krácením dotací pro Akademii věd.

"Peníze, které měly přijít na výzkum, budou převedeny soukromníkům a průmyslovým podnikům. Je to tunelování vědy," vzkázali protestující. Prostor před Rudolfinem zaplnil dav lidí s transparenty jako "Věda žije! Jak dlouho?" nebo "Bez vědy a bez kultury stanou se z nás brzy nuly!!!".

Organizátoři akce velkou účast očekávali. "Počítali jsme, že přijdou minimálně dva až tři tisíce lidí. I když je spousta lidí na dovolené a vysokoškolských studentů mimo město, jedná se o mnohonásobně větší akci, než byla ta první," vzkázala Michaela Vojtková z fóra Věda žije!

Právě toto fórum Věda žije!, které podporuje dosavadní stanoviska a postoje Akademie věd, demonstraci pořádalo. "Je to hnutí, které vychází takzvaně zespodu - vytvořili jej pracovníci Akademie, kterých se hrozící problém konkrétně dotkne," řekla Vojtková.

Demonstrace fóra Věda žije! na náměstí Jana Palacha v Praze

Podpořit nesouhlas přišly i známé osobnosti, například socioložka Jiřina Šiklová, teolog Tomáš Halík, ředitel Národního divadla Ondřej Černý, biolog Jan Kolář, profesor Karlovy univerzity Stanislav Komárek, senátor Karel Schwarzenberg či děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Jan Zlatuška.

Proti plánu zkrátit finance pro Akademii už v červenci protestovalo asi 200 akademiků. Akademie měla příští rok dostat místo 5,9 miliardy jen 4,6 miliardy korun, do roku 2012 by roční dotace od státu klesla na 2,8 miliardy korun. - čtěte také: Vědci na protest proti krácení dotací oběsili "kolegu"

Po červencovém vyjednávání však dostane v příštím roce zhruba o půl miliardy více, než se počítalo. Po setkání s předsedou Akademie Jiřím Drahošem to řekl premiér Jan Fischer. Peníze chce vzít z rozpočtové kapitoly Věda a výzkum.

Fórum Věda žije! podle Vojtkové podporuje většina akademické obce.

Protest fóra Věda žije! na náměstí Jana Palacha v Praze

Organizátoři protesty chtějí zdůraznit, že věda je základem moderní populace a že státní peníze potřebuje. "Chceme vědu více propagovat a ukázat lidem naše plány a naše dosavadní výsledky. Možná nejsou příliš vidět, ale každý den je užíváme," míní Vojtková.

Akademie věd bez grantové agentury

Vědcům se nelíbí, že o penězích pro vědu rozhodují průmyslníci, kteří jí vůbec nerozumějí. "Rada pro výzkum, vývoj a inovace nehodlá zvýšit dotace, ale naopak omezit peníze pro výzkum. Chceme lidi informovat, že i Akademie věd se potýká s krizí a že vědečtí pracovníci získávají polovinu dotací ze soutěží, tedy prostřednictvím grantu," dodala Vojtková.

K restrikcím podle stránek fóra Věda žije! nedochází v důsledku ekonomické krize, ale pod tlakem lobbistických skupin, které chtějí převést miliardy z veřejných peněz určených pro základní výzkum do neprůhledné sféry aplikovaného výzkumu. Za tím se podle protestujících mnohdy skrývají soukromé zájmy.

Vědci vidí problém především v tom, že grantová agentura Akademie věd byla zrušena. "Peníze, které byly určeny na vědu, jsou teď převedeny do Technologické agentury pro inovace. Už samotný název vypovídá o tom, že s vědou to nic společného mít nebude. Nemáme nic proti aplikovanému výzkumu, ale zároveň chceme zachovat výzkum jako takový, který je tímto ohrožen," uvedla Vojtková s tím, že dotace zůstávají například ministerstvu vnitra nebo zahraničí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....Najdete na iDNES.cz