Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
  • Michal Pohanka a Miloš Melčák

    Michal Pohanka a Miloš Melčák - Poslanec Michal Pohanka (vlevo) předává dokument ministru financí Miroslavu Kalouskovi (zcela vpravo) při zasedání Poslanecké sněmovny, která 15. srpna pokračovala v jednání o vládním návrhu reformy veřejných financí. Uprostřed je Miloš Melčák. Poslanci Pohanka a Melčák, dva bývalí členové ČSSD, se dohodli s premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem na podpoře reformy. / Autor: Roman Vondrouš ČTK

14:11
On-line zpravodajství ze Sněmovny pro tento den ukončujeme. Všem čtenářům děkujeme a přejeme hezký zbytek dne.
14:03
Miloslav Vlček zahájil pokračování jednání sněmovny a ukončil podrobnou rozpravu. Druhé čtení reformních zákonů se odkládá na příští úterý od 14:00 hodin.
12:06
Až do první hodiny odpolední bude nyní jednat klub občanských demokratů. Schůze bude pokračovat od 14:00 hodin.
12:05
Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř požádal místopředsedu Sněmovny Jana Kasala o přestávku pro jednání klubu ODS.
11:57
Do debaty vstoupil předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Prý není slušné, aby premiér za zády poslance Sobotky dělal určitá gesta. "To patří spíše do nějaké hospody šesté cenové kategorie," vzkazuje Paroubek Topolánkovi.
11:44
Poslanci David Rath (ČSSD), exministr Sobotka (ČSSD), ministr Kalousek (KDU-ČSL) a poslanec Michal Doktor (ODS) se v krátkých replikách přou, zda reforma daně zvyšuje či ne. Debatu se pokusil rozseknout premiér Topolánek.
11:41
"Daně poklesnou všem," oponuje Bohuslavu Sobotkovi ministr financí Miroslav Kalousek.
11:33
Schůze pokračuje. Slova se ujal Bohuslav Sobotka (ČSSD). Snaží se poslance přesvědčit, že vládní návrh místo snižování daně naopak zvyšuje.
10:52
Šéfka lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová požádala o přerušení schůze kvůli jednání lidoveckého klubu. Sněmovní schůze se přerušuje, poslanci se sejdou v 11:30 hodin.
10:31
Pozměňovací návrh přednesl i lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který už dříve prohlásil, že reformu nepodpoří.
10:09
Své pozměňování návrhy postupně vysvětlují opoziční poslanci - Jiřina Fialová (KSČM), Stanislav Grospič (KSČM), Petr Braný (KSČM).
10:05
Koalice podle premiéra v návrhu zohlednila i záležitost poplatků u lékaře. Preventivní dětské návštěvy u lékaře budou od poplatků osvobozeny, stejně tak návštěvy dětí dlouhodobě nemocných. Ústupek tak jde vstříc námitkám odborů a (nejen) opozičních poslanců.
10:04
Poslanecký klub KDU-ČSL vyzval své členy, aby respektovali koaliční dohodu a nepodávali individuální pozměňovací návrhy.
10:03
V rámci podrobné rozpravy dostal slovo premiér Mirek Topolánek. Vysvětluje svůj pozměňovací návrh.
09:49
Poslanci zamítli návrh Vojtěcha Filipa, aby byla novela vrácena zpět k projednání ve výborech. Pro hlasovalo 97, proti 100 poslanců. Poté stejným počtem zamítli odročení hlasování na 24. září.
09:47
"Děkujeme, odejděte," vzkazuje Hašek vládní koalici. Připojuje se k návrhu Vojtěcha Filipa (KSČM), aby bylo hlasování o reformě přesunuto na 24. září.
09:44
Vystoupil šéf poslanců ČSSD Michal Hašek. Koalice podle něj chce Sněmovnu převálcovat, nepřeje si prý diskuzi o "reformním balíku". Pochválit ji může jen za to, že ustoupila tlaku v otázce stravenek.
09:39
Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek zahájil jednání Poslanecké sněmovny. Ukončil veřejnou rozpravu.
09:15
Exposlanci ČSSD Melčák a Pohanka zvednou ruku pro vládní reformu. Dohodli se s premiérem. Koalice tak asi uspěje, i když bude proti lidovec Hovorka.
08:15
Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka nepodpoří vládní reformu financí. Vadí mu, že by děti měly platit u lékaře. Nemůžu pro to hlasovat, řekl iDNES.cz.

Diskuse

abysser: vetsinovy system je v rozporu s nasi politickou tradici... Nemeli jsme tu Thorye ci Whigy, ani Socialisty x Nacionalisty (Fr.) ani Dem x Rep (US) (14:57)

(gbd): Já si zase myslím, že "vítěz" potřebuje někoho, s kým se musí domluvit. Jinak si opravdu může prosadit i neomezenou vládu... (14:22)

nacumi: Bude-li vládnou mizerně,tak ho voliči vymění v demokratických volbách. (14:22)

nacumi: gbd.Nesrovnávej totalitu s demokratickými volbami.problémem jsou kompromisy mezi programově rozdílnými stranami,proto jsem pro to,aby vítěz vládnul sám. (14:21)

(gbd): nacumi: Ostatně: pravidlo "vítěz bere vše" už tu jednou bylo... (14:19)

nacumi: Melčák se chtěl pomstít Paroubkovi a Pohanka chtěl zamést stopy na Ministerstvu zdravotnictví oba dosadit své lidi do úřadů. (14:19)

(gbd): ...a né "podle předsedova nařízení". (14:19)

(gbd): nacumi: Nemyslím. Koalice jsou dost užitečná věc, protože pomáhají mírnit extrémní "pokusy". Akorát by to mělo vypadat tak, že "koalice" má "dost přes 50%" a poslanci zvedají ruku "podle přesvědčení" (14:18)

nacumi: gbd:Pravidla,že vítěz bere vše a má plnou odpovědnost za vládnutí,společnost je polarizovaná,ať se přikloní na jednu nebo druhou stranu,koalice jsou ztráta času. (14:16)

(gbd): dlouhysta: ...Už proto, že ve státě, kde se všecho rozkecá, by se zrovna tohle ututlalo dost těžko. (14:16)

(gbd): dlouhysta: Řekněme, že nemyslím, že za to dostali zaplaceno. Tipl bych, že jejich motivace byla jiná. (14:16)

dlouhysta: (gbd): kdybych na to měl žaludek tak to za ten ranec asi taky udělám, vážně si myslíš, že to udělali z přesvědčení, promiň ale až do teď jsem si o Tobě nemyslel, že jsi hloupý, nebo naivní... (14:15)

(gbd): nacumi: Jakých pravidel? Každá strana by chtěla taková pravidla, jaká by jim vyhovovala. - A to se zatím podařilo akorát komunistům, před lety. (14:14)

nacumi: gbd:Stačí se zeptat lidí okolo Topolánka,jak se bál,že nesestaví vládu a v ODS skončí. (14:14)

dlouhysta: to jsou šmejdi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (14:13)

(gbd): dlouhysta: Alespoň se nabáli svého předsedy. Teď už jen platí tím, že dodržují, co slíbili. Ale dodržují! (14:13)

honza2007: tak a mají odpracovnáno :-)) (14:12)

nacumi: gbd:Kdyby byli rozumní,tak podpoří změnu volebního zákona a předčasné volby podle nových pravidel,to,ale odmítají. (14:12)

dlouhysta: (gbd):tak hlopý že by si to myslel asi nikdo není................... (14:12)

(gbd): nacumi: Ty hypotéky by zvládli. To zvládnu se svým příjmem i já... (14:12)

dlouhysta: (gbd): nacumi: Když já mám obavu, že ti dva ex-ČSSĎáci patří k těm rozumnějším poslancům. :-( (14:09)úúúú to nemyslíš vážně, že ne, že ty ruce zvedají kvůli tomu, že si myslí, že je to tak správně:-)) (14:11)

nacumi: gbf:Všichni mají hypotéky,proto Topolánek nechtěl předčasné volby,proto měnil názory,proto byl pro velkoo koalici,hlavně zústat ve funkci. (14:10)

(gbd): dlouhysta: Kdepak! Konkrétně mně vládne manželka - a ta není nijak velká! (14:10)

(gbd): nacumi: Když já mám obavu, že ti dva ex-ČSSĎáci patří k těm rozumnějším poslancům. :-( (14:09)

dlouhysta: (gbd): ale je to pravda... bohužel.... vládnou tu velké skupiny, ne politici.... (14:09)

(gbd): dlouhysta: ...Ty společnosti totiž obvykle hrají na obě strany - byly by blbé, kdyby to nedělaly! (14:08)

nacumi: gbd:Máš v podstatě pravdu,že vládnou dva nezodpovědní politici,dluh je dluh a je jedno,kdo ho způsobil (14:08)

(gbd): dlouhysta: To je sice populární takhle to prezentovat, ale nemyslím, že zrovna TOHLE by bylo hlavním důvodem. (14:08)

dlouhysta: (gbd): nacumi: pohanka se bojí vězení ten ruku zvedne vždycky a Melčáka pomohl "přemluvit" Šlouf to jsou jasný hlasy, jde jen o to, aby si udrželi zbytek.... (14:07)

(gbd): Nemyslím, že by se báli o funkce. Čert ví, čeho se opravdu bojí. (14:07)