Ministr vnitra Milan Chovanec prosadil tvrdší cizinecký zákon

Ministr vnitra Milan Chovanec prosadil tvrdší cizinecký zákon | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci přitvrdili cizinecký zákon, omezili právo na slučování rodin

  • 65
Snaha zpřísnit cizinecký zákon, s nímž přišlo ministerstvo vnitra, a hlavně pozměňující návrh Václava Klučky z ČSSD, rozdělily Sněmovnu. Poslanci zákon schválili i s omezením práva na slučování rodin, kontroverzní pokus o omezení soudního přezkumu při odmítnutí povolení k pobytu nikoli.

Schválený zákon má umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.

Omezit nežádoucí ekonomickou migraci má novela postihem takzvaného skrytého agenturního zaměstnávání bez povolení úřadu práce. Zavádí také kategorii nespolehlivého zaměstnavatele v případě jeho zadlužení, neplacení pojistného za zaměstnance nebo nelegálního zaměstnávání. Taková firma by cizince nemohla zaměstnávat.

„Návrh adekvátně reaguje na průběh migračních toků,“ řekl poslancům k zákonu, který teď dostane k posouzení Senát, ministr vnitra Milan Chovanec.

Kontroverzní omezení soudního přezkumu poslanci odmítli

„Omezení soudního přezkumu rozhodnutí by bylo protiústavní,“ varoval ale s odkazem na názor předsedy Nejvyššího správního soudu Josef Baxy poslanec TOP 09 Martin Plíšek. „Pořádek tady si přejeme všichni, ale nemůžeme připustit zvůli,“ uvedl i lídr strany Miroslav Kalousek. Takovou zvůlí by bylo, je přesvědčen, pokud by nebyl možný soudní přezkum správního rozhodnutí.

Pro omezení soudních přezkumů v cizineckém zákoně bylo nakonec jen 65 ze 160 přítomných poslanců (většina ČSSD, polovina komunistů, Úsvit a jednotlivci z dalších stran). Když tato věc neprošla, byl zákon schválen hladce, když pro bylo 14 8 ze 160 poslanců.

I vládní rada pro lidská práva měla problém s tím, že by se v případě přijetí zákon mohl omezit přezkum v případě, kdyby člověk ze zahraničí přišel v Česku o svobodu. Pokud by zadržování bylo nezákonné, cizinec by nemohl žádat u soudu odškodnění. Návrh počítal i se zastavením řízení o žalobách a kasačních stížnostech. Kriticky k návrhu stranického kolegy Klučky vystoupil ministr pro lidská práva Jan Chvojka.

Cizinec přijde o povolení k pobytu, pokud by úřadům předložil padělané či neplatné doklady, nebo po pravomocném odsouzení za úmyslný trestný čin. .

Rada pro lidská práva kritizovala, že návrh Klučky, který prošel, omezí právo cizinců na sloučení rodiny s příbuzným ČR či z Evropské unie. Lidé ze zemí mimo Unii nebudou moci žádat o povolení k pobytu pro sebe jako člena rodiny, pokud by se do Česka dostali a pobývali v něm bez platných dokladů a víz.

„Máme dobrou legislativu v oblasti azylového práva. U nás jsou předpisy poměrně přísné. Neměli bychom jít za čáru, jestliže má být Česká republika nazývána právním státem, kdy je právní rámec garantován všem,“ uvedla Zuzka Bebarová Rujbrová z KSČM.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video