Schůzky ministrů: Afghánistán, Balkán, EU

Brusel - Situace a vývoj v misích NATO v Afghánistánu a na Balkáně, transformace aliance, obranná politika Evropské unie a možné zapojení aliance v Iráku. To jsou hlavní témata jednání, kterými se budou celý týden zabývat ministři obrany a zahraničí členských zemí NATO v Bruselu.

Brusel čekají tento týden hned dvě zasedání ministrů zemí NATO. V pondělí a v úterý se budou těmito otázkami zabývat ministři obrany členských zemí aliance. Ve čtvrtek a v pátek čeká v Bruselu schůzka ministry zahraničí.

Jedním ze žhavých témat bude podle expertů vztah NATO k Evropské unii a jejím snahám na vybudování vlastních obranných struktur. Ministři obrany i zahraničních věcí se pokusí americkým kolegům vysvětlit nejnovější dohodu o evropské obranné spolupráci, na které se dohodli minulý týden v Neapoli při rokování o evropské ústavě.

Evropští diplomaté věří, že plán by mohl být pro USA přijatelný. Spíše než o duplikování struktur Severoatlantické aliance, má totiž jít o posílení vojenských kapacit zemí EU. V textu ústavy má být totiž zaneseno, že základem kolektivní obrany evropských zemí je právě NATO.

Spojené státy i někteří evropští spojenci s aktivitami EU nesouhlasí a považují snahy za zbytečné zdvojování již existujících kapacit. Paříž, Londýn a Berlín, hlavní strůjci plánu, se však dohodly na vytvoření vojenského štábu EU, který by byl velmi úzce provázán s NATO.

Češi představí nový prapor
Čeští zástupci při jednáních, ministr obrany Miroslav Kostelka a náčelník generálního štábu Pavel Štefka, v pondělí slavnostně představí aliančním partnerům nový specializovaný mnohonárodní prapor radiační, chemické a biologické ochrany.

K vybudování nového praporu na ochranu před zbraněmi hromadného ničení vyzvalo NATO Českou republiku po loňském summitu aliance v Praze, na kterém se členské země dohodly na vytvoření nových sil rychlé reakce schopných zasáhnout kdekoliv na světě. Více čtěte ZDE

Rozšíření mise v Afghánistánu
Všeobecně se očekává, že při jednáních vyzve generální tajemník NATO George Robertson členské země aliance, aby se více zapojily do mírové mise ISAF pod aliančním velením v Afghánistánu a doplnily vojenské prostředky.

NATO už před časem s posvěcením OSN rozhodlo, že rozšíří kvůli udržení bezpečnosti v oblasti působnost mise i mimo hlavní afghánské město Kábul do ostatních provincií země. V současnosti působí v Afghánistánu 5700 vojáků NATO, rozšíření mise však brání nedostatek speciálních jednotek, vrtulníků i logistického zázemí.

EU chce převzít misi v Bosně
Ministři zemí aliance by měli posoudit rovněž stávající mise na Balkáně a možné větší zapojení NATO v poválečném Iráku. Analytici předpokládají, že k žádným dramatickým změnám nedojde v případě mise KFOR v Kosovu.

Posun je však očekáván kolem mise SFOR v Bosně a Hercegovině o jejíž převzetí z rukou aliance usiluje Evropské unie.

Aliance již oznámila, že postupně sníží počet svých vojáků na území Bosny a připraví plán předání operace. Ke konečnému rozhodnutí by však mělo dojít až příští rok na summitu NATO v tureckém Istanbulu.

V Iráku se aliance angažuje zatím omezeně, když zajišťuje pouze logistickou pomoc Polsku, které velí mezinárodním silám v jednom ze tří poválečných sektorů.

Přineseme další informace...

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video