Kateřina Klasnová a Karolína Peake z Věcí veřejných se sešly kvůli změnám Ústavy a přímé volbě prezidenta na schůzce ve čtyřech se zástupci opoziční ČSSD.

Kateřina Klasnová a Karolína Peake z Věcí veřejných se sešly kvůli změnám Ústavy a přímé volbě prezidenta na schůzce ve čtyřech se zástupci opoziční ČSSD. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Schůzka ve čtyřech: VV a ČSSD jednaly o způsobu volby prezidenta

  • 269
Před rozhodnutím vlády, jaký způsob přímé volby prezidenta navrhne, se podle informací iDNES.cz dopoledne ve Sněmovně sešli zástupci vládních Věcí veřejných a opoziční ČSSD. Ta požaduje i omezení imunity hlavy státu a možnost jejího odvolání z funkce, pokud budou prezidenta volit všichni občané.

Za VV se jednání zúčastnily místopředsedkyně Kateřina Klasnová a Karolína Peake, za sociální demokraty jejich lídr Bohuslav Sobotka a poslanec Jeroným Tejc.

"Naši zástupci ve vládě budou podporovat dvoukolovou přímou volbu prezidenta, podobně jako je to u voleb do Senátu," řekla Klasnová, která předem neavizovanou schůzku potvrdila, stejně jako Sobotka. Bez dohody s ČSSD nemůže vládní koalice přímou volbu, kterou napsala do svého programového prohlášení i do koaliční smlouvy, prosadit.

"Jsem ráda, že jsme se domluvili na tom, že by mělo dojít k širšímu jednání, kterého by se za každou stranu účastnila zhruba pětice lidí, tři politici a dva experti," řekla místopředsedkyně Sněmovny a Věcí veřejných Klasnová.

Podle ní se bude řešit například požadavek sociální demokracie, aby se spolu se způsobem volby prezidenta otevřela i otázka jeho doživotní imunity či možnost odvolání hlavy státu, pokud ji volili všichni občané. Schůzka v širším formátu by podle odhadu Klasnové mohla být do konce února. Dříve o ní mluvil i premiér a předseda ODS Petr Nečas, ale zatím na ni nedošlo.

ČSSD požaduje, aby vláda jednání o přímé volbě prezidenta přerušila

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu strany v Praze. (23. října 2010)

Sobotka řekl iDNES.cz, že schůzka proběhla v Poslanecké sněmovně a obě strany na ní řešily otázku přímé volby prezidenta a omezení imunity poslanců a senátorů.

"Sociální demokracie se domnívá, že by se spolu s přímou volbou prezidenta mělo řešit i jeho celkové postavení. Možnost přímo voleného prezidenta odvolat či to, aby neměl celoživotně zaručenou imunitu," uvedl Sobotka. I ČSSD si přeje dvoukolovou volbu hlavy státu, jako je to u voleb do Senátu.

Další z účastníků schůzky Tejc později jménem sociální demokracie dodal, že vláda by měla jednání o přímé volbě přerušit do doby, než proběhne schůzka za účasti demokratických parlamentních stran. ČSSD už dokonce vybrala pětici svých zástupců pro jednání s vládní koalicí. Zajímavé je, že v ní není lídr strany Sobotka. Kromě Tejce mají za ČSSD jednat hejtman Michal Hašek, senátorka Jiřina Rippelová a poslanci Stanislav Křeček a Jan Chvojka.

Vláda zvažuje tři varianty přímé volby prezidenta

"Především musí být nejdříve dohoda v koalici," glosoval schůzku zástupců Věcí veřejných a sociální demokracie šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Vláda má připravené tři varianty - kromě analogické k senátním volbám ještě jednokolovou, kdy vítězem je "první na pásce", i když nezíská většinu hlasů, nebo dvoukolovou francouzského typu, kdy do druhého kola postoupí všichni kandidáti, kteří získali v prvním kole více než 12,5 procenta hlasů.

Zajímavé je, že ČSSD, která je v opozici, a VV, která je ve vládě, by se mohly domluvit i na podpoře prezidentského kandidáta. Jedním z lidí, kde by se představy obou stran mohly protnout, je ekonom Jan Švejnar, který už kandidoval v roce 2008. Uvažují o něm jak VV, tak Sobotka. Druhý hlavní kandidát do čela sociální demokracie, jihomoravský hejtman Michal Hašek, by si ale přál, aby do prezidentské volby strana nasadila silného sociálnědemokratického kandidáta.

Politici ČSSD a VV se bavili i o dalším pokusu o omezení imunity poslanců a senátorů. I zatím poslední pokus vlády spadl v parlamentu pod stůl. "Budeme chtít, aby se návrh týkal jen trestněprávní imunity, ne přestupkové," řekl iDNES.cz Sobotka. Věci veřejné o tom teď budou jednat ve vládní koalici, aby se pokusily získat podporu pro to, že návrh předloží společně vláda a opozice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video