Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka | foto: Dan Materna, MAFRA

Řešili jsme i 17. listopad, řekl Sobotka. Zemanův mluvčí to odmítl

  • 226
Tlumit rozdílné názory prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky na některé otázky zahraniční politiky mají pomoci společné schůzky. Účastnit se jich budou i ministři zahraničí a obrany a šéfové obou komor parlamentu. „Nejsem tu proto, abych káral prezidenta,“ řekl Sobotka po schůzce se Zemanem.

„Vyměnili jsme si názory na to, co se odehrálo zejména kolem 17. listopadu a před 17. listopadem,“ řekl předseda vlády. Narážel tím i na Zemanovo vystoupení v Hovorech z Lán, kde prezident použil několik vulgarismů, což pak vedlo i k tomu, že proti němu protestovaly tisíce lidí symbolicky s červenými kartami. (více zde)

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ale Sobotkovo vyjádření odmítl. „Během dnešní diskuse na Pražském hradě se pan premiér i pan prezident nezmínili o událostech 17. listopadu 1989. O výrocích pana prezidenta nepadla jediná věta,“ napsal Zemanův mluvčí na svém osobním facebookovém profilu. 

„Nemusíme mít na všechno stoprocentně stejný názor, ale je důležité, abychom dobře reprezentovali Českou republiku navenek a abychom dostáli odpovědnosti, kterou máme,“ řekl Sobotka. Víc konkrétní být nechtěl. „Skutečně tu nejsem od toho, abych jakýmkoli způsobem káral prezidenta republiky. Má svoji odpovědnost, svůj mandát,“ dodal.

Společné schůzky se mají konat pravidelně třikrát do roka. „Pokládám za důležité, aby ústavní činitelé spolu komunikovali, aby se scházeli i neformálně,“ uvedl premiér po schůzce, která trvala přibližně hodinu a půl. Prezident po setkání se Sobotkou před novináře nepředstoupil.

„Schůzka byla zaměřena především na koordinaci postojů klíčových ústavních činitelů v oblasti zahraniční politiky, obranné politiky a ekonomické diplomacie,“ uvedl předseda vlády. Právě proto se dohodl se Zemanem na pravidelných konzultacích ve formátu šesti vysoce postavených politiků. Ještě častěji se budou scházet blízcí spolupracovníci ústavních činitelů, a to pod dohledem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Sobotka: Je nutné, aby ministři s prezidentem mluvili častěji

„Třikrát ročně bychom se sešli, abychom zajistili jednotné vystupování našich klíčových politiků navenek a aby naše zahraniční politika byla srozumitelná,“ řekl premiér. „Je to reflexe na zkušenost, kterou jsem za jedenáct měsíců ve funkci předsedy vlády učinil,“ potvrdil Sobotka, že je nutné, aby vláda se Zemanem více mluvila, aby zahraniční partneři České republiky nebyli překvapeni, že z naší země ke klíčovým otázkám občas zaznívá jiný názor z Hradu, než ze sídla vlády.

Zeman byl za některé své postoje v poslední době kritizován. Vyčítán mu je třeba proruský postoj. Prezident například překvapil vládu, když při návštěvě Kazachstánu mluvil o tom, že Ukrajina by měla zvolit cestu takzvané „finlandizace“, tedy dobrovolného podřízení své zahraniční politiky jinému státu se zachováním vlastní svrchovanosti (více zde).

Opoziční ODS se ve středu opakovaně pokusila prosadit mimořádnou diskusi o české zahraniční politice ve Sněmovně. Její návrh nejprve prošel, ale pak se přihlásil poslanec Jaroslav Zavadil z ČSSD, že se zmýlil, nechtěl hlasovat pro a opakované hlasování už dopadlo radikálně jinak.

Dva poslanci TOP 09 zase při jednání o státním rozpočtu na příští rok neúspěšně prosazovali, aby prezidentské kanceláři byly kvůli Zemanovu vystupování kráceny peníze určené na výdaje spojené se zahraničními cestami. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue