Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schůzka poslouží k dosažení konsenzu

  0:01aktualizováno  0:01
Zasedání ministrů obrany členských zemí NATO ve Varšavě je pravidelným neformálním setkáním. Ministři ale budou mít možnost na nejvyšší úrovni prodiskutovat zásadní otázky důležité pro další budoucnost Severoatlantické aliance ještě před tím, než přijdou ke schvalování na vrcholné schůzce - listopadovém summitu NATO v Praze.
Zasedání je důležité především ve dvou bodech pro agendu pražského summitu Aliance.

Tím prvním je otázka nového přístupu a radikální přeměny v budování aliančních obranných prostředků na základě dobrovolné specializace jednotlivých armád členských zemí. To je důležité především pro menší členy Aliance, které nemají v rámci svých omezenějších rozpočtových kapacit budovat celé spektrum klasických vojenských sil.

Druhým strategickým bodem je projednání úvah o vytvoření společných aliančních akpacit použitelných na obranu členských i partnerských zemí a jejich obyvatel proti některým aktuálním bezpečnostním hrozbám - proti zbraním hromadného ničení a v boji proti terorismu.

Ministři dostanou možnost projednat tyto vojenské otázky a pokusit se dosáhnout konsensu i u doposud nerozhodnutých členů Aliance.

Ovšem komuniké kolem klíčových otázek bude ponecháno ke schválení až na následující zhruba měsíc a půl. Pokud nedojde ani v této době k dosažení konsensu - absolutní jednoty, budou pravděpodobně tyto otázky na programu summitu v Praze.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

USA zmodernizují základny podél hranice s Ruskem. Dočká se i Slovensko

Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem

Přes 214 milionů dolarů investuje Pentagon příští rok do oprav a modernizace devíti leteckých základen v Evropě. V...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Najdete na iDNES.cz