Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schůzka ODS s ČSSD skončila bez konkrétních závěrů

  22:07aktualizováno  22:07
- Schůzka představitelů ODS a ČSSD skončila v pátek večer bez konkrétních závěrů, Miloš Zeman i Václav Klaus však opakovaně zdůraznili, že proběhla v národním a státním zájmu.
Klaus nepřímo vyloučil superkoalici, když si posteskl, že nebylo možné dříve dosáhnout jednání mezi více stranami.
Na dotaz, jestli se jednalo o změnách ve vládě, premiér Zeman odpověděl, že veškeré možnosti, včetně této, spolu obě strany během dvou a půl hodinové schůzky probíraly. "Vytvořili jsme rámec pro další jednání, která se uskuteční příští týden," dodal k tomu Klaus.

"Předali jsme si písemné materiály obou stran a vracíme se s nimi do svých politických grémií," uvedl po tříhodinovém jednání předseda ODS Václav Klaus. On ani Zeman přitom neprozradil vůbec žádný z návrhů, které na schůzce padly.

Svá vystoupení na závěrečné tiskové konferenci omezili oba na obecná prohlášení. Zeman například řekl: "Jednání probíhalo v atmosféře vůle obou stran řešit složitou politickou situaci." Klaus jej doplnil: "Debata byla vážná, věcná a velmi potřebná. Velmi jsme se zabývali tím, čemu říkáme národní zájem." ČSSD předem nevyloučila debatu o žádném z případných požadavků ODS.

Za limit, který není ochotna překročit, označil Miloš Zeman pouze zachování programových zásad ČSSD. "Neuzavíráme se žádnému předmětu jednání, ale pokud by podmínky ODS znamenaly, že by vláda nemohla realizovat svůj program, pak by to pro nás byl naprosto nepřekročitelný limit a samozřejmě by to znamenalo i otevření možnosti vypovězení opoziční smlouvy," řekl těsně před včerejším jednáním Zeman.
To, že zástupci obou stran hovořili i o případné podpoře ODS třetí verzi návrhu státního rozpočtu výměnou za výrazné personální změny ve vládě, je jasné díky jejich předchozím vyjádřením. "Pokud by ČSSD přistoupila na zásadnější změny ve vládě, bylo by z naší strany možné uvažovat o podpoře rozpočtu," prozradil šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, který se jednání rovněž zúčastnil.

Klaus a Zeman po schůzce nezpochybnili, že se řeč točila právě kolem změn ve vládě a kolem rozpočtu. "Mluvili jsme o všech otázkách zajímajících obě strany," řekl k tomu Zeman.

Na přímé dotazy odpovídali oba politici vyhýbavě.

Výsledkem schůzky zástupců vládní ČSSD s představiteli smluvně opoziční ODS nebyli překvapeni zástupci KDU-ČSL ani Unie svobody. Předsedové obou stran v pátek večer sdělili, že odklad jednání se dal předpokládat.

Podle předsedy lidovců Jana Kasala je "ze souvisejících okolností" zřejmé, že ODS na schůzce v Hrzánském paláci předložila tak závažné požadavky, že představitelé ČSSD neměli mandát k jejich přijetí a museli jednání odložit. Předseda Unie svobody Karel Kühnl upozornil, že jednání každého "vládního souručenství" musí někdy začít. Konkrétní výsledky očekává do několika málo týdnů.

Zeman před jednáním nevyloučil žádný možný výsledek rozhovorů, včetně vypovězení opoziční smlouvy či změn ve vládě. Ve zprávě, kterou připravil pro sobotní zasedání ústředního výkonného výboru své strany, Zeman napsal, že některé slabší ministry nahradí schopnějšími členy strany. Najít je chce v parlamentních klubech, odborných komisích i regionálních organizacích strany. Zeman tak možná vyhoví snahám ODS o obměnu vlády, o níž mají jednat špičky ČSSD a ODS dnes navečer.

Jednat se má i o případné obměně vlády, o osudu opoziční smlouvy a o podpoře státního rozpočtu. Schůzka je zároveň prvním smírčím řízením mezi oběma stranami v rámci opoziční smlouvy, kterou před rokem obě strany uzavřely.

ČSSD na konci loňského roku obvinila ODS, že opoziční smlouvu porušuje, a proto vládní strana požadovala smírčí řízení. ODS obvinění odmítla, ale na schůzku přistoupila. Chce jí totiž zároveň využít k nátlaku na obměnu vlády. Zřekla se myšlenky na vytvoření takzvané duhové koalice všech nekomunistických neparlamentních stran, protože ji Unie svobody a KDU-ČSl odmítly. Jak daleko však ODS chce zajít, však vedení strany nechce před jednáním říci.

"V případě, že se s ČSSD nedohodneme, nelze vyloučit, že opoziční smlouva skončí a přistoupíme k jinému řešení," řekl v rozhovoru pro MF DNES místopředseda ODS Ivan Langer.

"My jsme kvůli jasně definovaným důvodům zahájili jednání o vytvoření supervelké koalice. Ukázalo se, že ochotu o tom diskutovat projevila jen sociální demokracie, nikoliv KDU-ČSL a Unie svobody. Proto při trvání těch důvodů, pro které jsme ono jednání vyvolali, teď pokračujeme v jednání s ČSSD. To je přirozený vývoj. Teprve uvidíme, jestli tato cesta má pouze jeden směr, nebo jestli na jejím konci je nějaká křižovatka s různými směry: pokračování opoziční smlouvy, ukončení opoziční smlouvy, předčasné volby, vytvoření koalice 113 (vláda ČSSD, Unie svobody a lidovců pozn. red.). To jsou asi tak všechny, které jsou ve hře," uvedl.

ČSSD také bude požadovat, aby ODS umožnila schválit rozpočet. Dvakárt rozpočet v Poslanecké sněmovně neprošel, třetí odmítnutí si vláda nemůže dovolit. "Rozpočtové provizorium je pro tuto zemi velmi nákladné a žádná strana by hazardování s rozpočtem neměla dopustit," prohlásil ministr financí Pavel Mertlík.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz