Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schůzka k ničemu

  0:01aktualizováno  0:01
Už by se mohlo zdát, že tolik potřebná (ale v Česku po léta chabá) diskuse o Evropské unii konečně sílí. Alespoň spor prezidenta Václava Klause, který si pozval "na kobereček" ministra zahraničí Cyrila Svobodu, by o tom mohl svědčit.

Svoboda zpochybnil Klausovy "znalosti" o unii a prezident se urazil. Celé je to však jen politické divadlo pro veřejnost.  Důvod pře je podle všeho daleko prostší. Klaus se "nominoval" na poslední chvíli do Atén a minulou středu podepsal v záři reflektorů historickou dohodu s EU.

Vedle premiéra Vladimíra Špidly měl však původně sedět právě Svoboda, který tak kvůli prezidentovi přišel o několik bodíků u veřejnosti. To se neodpouští. A tak místo toho, aby se politici věnovali před referendem skutečně potřebné diskusi o kladech a záporech Evropské unie, dávají si schůzky, které halí závojem sporu o unii.

Veřejnosti ovšem takové setkání nepomůže vůbec v ničem, natož v rozhodování, jak v červnovém referendu hlasovat. Přitom prezident Klaus opakuje léta (stačí si přečíst jeho články a projevy) o unii totéž: jinou alternativu než vstup nemáme, ale diskutujme o tom, jaké to přináší kromě výhod i nevýhody. Klaus v tom má pravdu, i když sám za současný stav (ne)diskuse nese vinu.

Ani jeho, ani Tošovského, ani Zemanova, ani Špidlova vláda totiž zásadní výměnu názorů o Evropě nezahájila. Pouze se pořád dokola omílají stejné fráze. Přitom je o čem hovořit.

Například před několika týdny Konvent EU zveřejnil návrhy nové evropské ústavy. V dokumentech se píše i o předání dalších pravomocí Bruselu v tak citlivých oblastech, jakými jsou zdravotnictví, doprava či sociální politika. A jaká byla reakce politiků a velkých stran na tento závažný návrh, který ovlivní život každého z nás? Žádná.

Hradní schůzky o tom, kdo lépe rozumí unii, jsou proto k ničemu a o ničem. Smysl by měly, jenom pokud zahájí otevřenou diskusi o postavení České republiky v EU. I když teď, pár týdnů před referendem, je už pozdě. Hodně pozdě.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Najdete na iDNES.cz